Giriş FormuKimler Çevrimiçi

Şu anda 190 ziyaretçi çevrimiçi

İstatistik

Üye : 810
İçerik : 566
Sayfa Gösterimi : 3730118
Uçaneller Kukla Evi ; Bir Çiçek, Bir Kitap, Bir Oyun... Yazdır E-posta

“İçindeki çocuğa sarıl / Sana insanı anlatır…” diyen, masumiyet üzerine yazılmış, içe işleyen “o” şarkının incelikli sözlerinde bahsettiği gibi; duru ve saftırlar çocuklar. Yalansız, dolansız, riyasızdırlar.

Ve; 2004 yılından beri çocukların yüreklerine dokunan, bir hayal perdesinden onların düşlerine ilham uçuran Uçaneller Kukla Evi’nin bu yıl beşincisini gerçekleştirmeye hazırlandığı “Uluslararası Trakya Kukla Festivali”nin tanıtım broşüründe altını çizdiği gibi;

"Evinde bir ÇİÇEK, elinde bir KİTAP, düşlerinde bir OYUN olan çocuklar, asla karanlık yollara sapmazlar!"

Uçaneller Kukla Evi...

Kukla tiyatrosu ülkemizde örneklerini az gördüğümüz bir çocuk tiyatrosu türü. Hal böyle olunca; 2004 yılından bu yana festivalden festivale koşarak çocukların düşlerine kuşlar uçuran, üstelik taşralı bir kimlikle uluslararası titre sahip bir kukla festivaline ev sahipliği yapan Lüleburgaz Uçaneller Kukla Evi diğerleri arasında farklı bir yer buluyor kendine.

Uçaneller Kukla Evi, mesleki ünvanı avukatlık olan fakat kendini daha çok sanat ile ifade etmekte bulan Mesut SARIOĞLU’nun, Lüleburgaz Genç Oyuncular bünyesinde hayata geçirdiği bir tiyatro topluluğu.

Onları kukla tiyatrosuna yönelten hikayeleriyse bir hayli ilginç.

2004 Yılında Türk gölge oyunu “Hacivat ve Karagöz” gösterisi ile 2004 yılı Mayıs ayında Bulgaristan Silistre’deki “Yan Bibiyan Uluslararası Kukla Festivali”ne davetli olan topluluk, burada izledikleri gösterilerden oldukça etkilenir. Böylesi bir oyunu Türkiye’de sahneye koymakta onlara Bulgaristan’da tanıştıkları yeni dostları yardım edecektir.

Topluluk, Dobriç Devlet Tiyatrosu yönetmeni Petar PETKOV’u Lüleburgaz’a davet eder. Yine onun yönetiminde Lüleburgaz’da sahneye koydukları ilk oyunları “Gün Işını” bugüne değin süren serüvenlerinin kapısını aralayan ilk oyunları olacaktır. Bulgaristan’da izledikleri türden bir kukla tiyatrosu tekniğini öğrenmeleri sürecinde sahneye koydukları bu ilk oyunları Aleksander POPESCU’nun kaleminden, müzikleri ise Datelina PETKOVA tarafından yazılmıştır. Aynı zamanda Bulgaristan Sofya Üniversitesinde bir akademisyen olan yazar-yönetmen Vaselin ANEV ise bugüne değin topluluğun oyunlarında kullandığı kuklaları tasarlayan kişi.

Mesut SARIOĞLU ulusal basına verdiği bir demecinde bu sürecin zorluğundan bahsediyor. Her yıl iki oyunu sahneye koymak için çaba sarfeden topluluk, kuklaların hazırlanmasının ardından ANEV’den yeni oyunun kuklaları ile ilgili teknikleri öğrenip pekiştirmek için ciddi bir süreç yaşıyor. Her şeyin olabildiğince sahici ve kusursuz olabilmesi için her yeni oyunda çok ciddi emekler var .Zira SARIOĞLU’nun da dediği gibi ; “Büyükleri kandırabilirsiniz, ama çocukları asla ! Çocuklar en küçük hataları bile görüp ayırt ediyor ve onların düş dünyalarını bir anda alaşağı etmek gibi bıçak sırtı bir sorumluluk biniyor omuzlara.”

Bu sorumluluk ile zaman zaman kukla yapım atölyelerinde çocuklarla birebir buluşan topluluk çocuk psikolojisi konusunda kendini iyi yetiştirmiş olmayı ön planda tutuyor.

"Balkan Kukla Festivali"nden, "Uluslararası Trakya Kukla Festivali"ne…

2004 Yılından beridir Bulgaristan’daki Yan Bibiyan Kukla festivali’ne katılan Uçaneller Kukla Evi, böylesi bir festivalin Türkiye’de yapılması hayaliyle 2005 ve 2006 yıllarında, üstelik de Lüleburgaz gibi taşralı kimliği olan bir yerde “Balkan Kukla Festivali”ni düzenler.

Öyle ya, böylesi bir festivali İstanbul, İzmir, Ankara gibi metropol kimlikli bir şehirde düzenlemek varken, Lüleburgaz gibi bir ilçe merkezinde düzenlemenin, yeterli izleyiciyi bulamama, devamının gelmemesi gibi riskleri de vardır. Ama durum hiç de öyle değildir.

“Sanat bir şehrin soyadıdır…” diyen Lüleburgazlı izleyiciler, ve pek tabi ki çocuklar büyük ilgi gösterirler bu festivale. Artık yeni şeyler söylemek ve yeni şeyler yapmak gerekecektir (!)...

Gördükleri bu ilgi üzerine inşa ettikleri “Uluslararası Trakya Kukla Festivali”nin temelleri, işte bu “Balkan Kukla Festivali” üzerine atılır. Bu arada topluluk özellikle kukla tiyatrosu gösterilerini sergiledikleri apartman katından bozma, 75 kişilik bir de sahneye sahip olur. Uçaneller Kukla Evi…

Yerinde Duramayan Festival…

Bugüne değin yerel yönetimlerin katkılarıyla ve çeşitli ülkelerden kukla ve çocuk tiyatrosu ekiplerinin katılımlarıyla ayakta durmaya çalışan “Uluslararası Trakya Kukla Festivali” , bu yıl ( 2013 ) arkasına Trakya Kalkınma Ajansı’nın gücünü de alarak beşinci defa hayat buluyor.

Tüm gösterilerinin ana teması; “Yerinde Duramayan Festival…”

Uçaneller Kukla Evi topluluğu bugüne değin yurtiçi ve çoğu Balkan ülkelerinde olmak üzere yaklaşık 60 civarı festivale katıldı. Yurtdışından alanında önemli konukları ağırladıkları festival çerçevesinde bugüne değin 300’ün üzerinde gösteri ile yaklaşık 120 bin çocuğa ulaşmayı başardılar.

Bu yıl düzenlenecek olan “5.Uluslararası Trakya Kukla Festivali” kapsamında 25 ülkeden 45 tiyatro ekibini ağırlayacak olan Uçaneller Kukla Evi, hedeflerini çok daha ileriye taşımış görünüyorlar. 17 Mart 2013-10 Nisan 2013 tarihleri arasında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da okulu açık her yerlerim yerinde, gösteri salonları ve sokak gösterileri ile 100 binin üzerinde çocuğa ulaşmayı amaçlıyorlar. Bunu sebepledir ki, Trakya Kalkınma Ajansı ( TRAKYAKA ) desteği ile hayat bulacak projenin ana başlığı “ 100 Bin Çocuk sanatla Buluşuyor…” olarak belirlenmiş durumda.

21 Gün sürecek festival boyunca Türkiye başta olmak üzere ABD, Almanya, Arjantin, Avusturya, Avusturalya, Belçika, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Fransa, Hırvatistan, İran, İspanya, İtalya, Kolombiya, Kosova, Macaristan, Peru, Rusya, Tunus, Ukrayna ve Yeni Zellanda’dan gelecek olan topluluklar dönüşümlü olarak 600 oyun sergilemiş olacaklar.

Bütün oyunlar ücretsiz olmasına rağmen, çevre bilncini pekiştirmek için festivale gelecek çocuklardan geri dönüşüme uygun materyalleri ( kağıt, plastik, cam, aleminyum kutu vb….) beraberlerinde getirmeleri isteniyor. Bu çağrıya katılım gösteren çocuklar gösteriyi izleyebildikleri gibi festivalin küçük sürprizlerinin de sahipleri olabilecekler.

“Oyunlarını yitiren uluslar ve insanlar, özgürlüklerini de yitirir !” düsturu ile çalışmalarını sürdüren; başta kendi yaşadıkları Lüleburgaz’a ve festivallerinin ismine nakşettikleri Trakya kimliğine değer katan, yanağına gülücükler yakışan çocukların düşlerine kuşlar uçuran Uçaneller Kukla Evi topluluğu alkışların en büyüğünü şimdiden hak ediyorlar.

Trakya Gezi Rehberi olarak biz de Uçaneller Kukla Evi başta olmak üzere festivale katkı sunan herkese ve her kuruma ayrı ayrı teşekkür eder, başarılar dileriz.

Şimdi bir elinizle çocuğunuzun diğeriyle kendi çocukluğunuzun elini tutup, bu festivale destek vermenin zamanı. Bir ÇİÇEK, bir KİTAP, bir OYUN…

==============================

UÇANELLER KUKLA EVİ

Adres : Yeni Mahalle, Hasanağa Çeşme Sokak, No:46 / LÜLEBURGAZ

Tel : 0 288 417 06 36Bu Yazıyı Ekle

Facebook    Deli.cio.us    Digg   
 
 

Bu site Berilweb tarafından hazırlanmıştır, ROTA tarafından yayınlanmaktadır. © 2015 Sitede yer alan içeriklerin tüm hakları Trakyagezi, fotoğraf hakları sanatçısına aittir.

DMCA.com Protection Status

JoomlaWatch Stats 1.2.8b_09-dev by Matej Koval