10. Edirne Bando ve Ciğer Festivali

Yılın “Festival Şehri” seçilen “Sultanlar Şehri, Şehirlerin Sultanı; Edirne” henüz geçtiğimiz hafta kutladığı Kakava şenliklerinin terini üzerinden atamamışken, önümüzdeki hafta sonunu coşku ve lezzet dolu bir festivalle daha geçirmeye hazırlanıyor. “Edirne’ye gel, ciğerimi ye !” sloganıyla hayat bulan ve pandemi sebebiyle iki yıldır sekteye uğrayan Edirne Bando ve Ciğer Festivali bu yıl başta İstanbul ve civar iller olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelecek misafirleri için 10. defa aralıyor.

Müziğe ve Ciğere Doyacaksınız

Pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılamayan Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali yeniden başlıyor. Edirne Belediyesi’nce düzenlenecek Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin programı belli oldu. 13-14-15 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan festivalde Edirneliler; bir kez daha müziğin evrenselliği ile buluşacak. Festivalde ayrıca Edirne’nin marka lezzeti olan tava ciğer ikramı yapılacak. Festivale, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, İzmir Seferihisar Belediyesi Bando Ekibi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bando Ekibi, Romanya’dan Rodna Bandosu, Bulgaristan’dan Dobriç, Burgas ve Tirgovişte Bando ekipleri, Karadağ’dan Herceg Novi Bandosu, Moldova’dan Zaim Bandosu, Arnavutluk’tan Elbasan Bandosu, Macaristan’dan Szekesfehervar ve Dunaszekcsö Bandosu ekipleri katılacak.

Pandemiden Sonra Dolu Dolu Bir Program

13 Mayıs Cuma Günü Saat:17.00’de Edirne Belediyesi önünde toplanacak olan kortej; Atatürk Anıtı’na kadar yürüyecek. Çelenk Sunumu; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenler Saraçlar Caddesi’nde devam edecek. Edine Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın açılış konuşmasını gerçekleştireceği etkinlikte; katılım gösteren bando ekiplerine plaket takdim edilecek. Buradaki program bando ekiplerinin mini tanıtım ve gösterilerinin ardından son bulacak.

14 Mayıs Cumartesi Günü ise Saat:13.00’te iki köprü arasında toplanacak olan kortej buradan Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Dünyanın En Büyük Tavası’nın bulunduğu Karaağaç yolundaki alana kadar gösteriler yapacak. Saat:15.00’te Edirne Belediyesi Kent Ormanı, Karaağaç, Margi AVM ve Erasta AVM’de bando ekiplerinin gösteri gerçekleştirecek. Bando ekipleri ayrıca Saat:19.30’da Saraçlar Caddesi ve Şehit Astsubay Halis Demir 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Şehitleri Parkı’nda konser verecek.

Türkiye’nin en lezzetli, en eğlenceli festivali 15 Mayıs Pazar Günü, Atatürk Anıtı ve Saraçlar Caddesi’nde düzenlenecek olan etkinliklerle devam edecek. Saat:16.00’da Atatürk Anıtı’nda toplanacak olan Ciğerci esnafı, Çelenk Sunma töreni gerçekleştirecek. Daha sonra Saraçlar Caddesi’nde yapılacak olan konuşmaların ardından halka ücretsiz ciğer ikramı gerçekleştirilecek. Festival Acı Biber Yeme yarışması ve bando ekiplerinin mini gösterilerinin ardından son bulacak.

Facebookmail