655. Kırkpınar Başpehlivanı Recep KARA Oldu

22-24 Temmuz 2016 tarihlerinde Edirne Sarayiçi’nde düzenlenen “655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri” kıran kırana müsabakalarla geçti. Üçüncü gün düzenlenen güreşler sonunda 2016 yılı 655. Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Recep KARA oldu.

Çeyrek Final Güreşleri…

İkinci gün müsabakalarında 61 başpehlivan altın kemer için Kırkpınar Er Meydanı’nda çayıra ayak basmıştı. İlk tur güreşlerin ardından 30 başpehlivan ikinci tura yükseldi. Üçüncü tura kalan 16 başpehlivan arasından 8 başpehlivan çeyrek finalde güreşmeye hak kazanmıştı.

Bu son müsabaka sonrası çeyrek finalde güreşmeye hak kazanan başpehlivanlar üçüncü ve son gün müsabakaları için;  Ali GÜRBÜZ Orhan OKULU ile, İsmail KOÇ Mehmet YEŞİL YEŞİL ile, Serhat BALCI Recep KARA ile, Salih ERİNÇ ise Şaban YILMAZ ile eşleşti.

24 Temmuz 2016 günü çeyrek final güreşleri 14:00’de başladı. Kırkpınar başpehlivanlık müsabakalarında güreş severlerin gözü Ali GÜRBÜZ ve Orhan OKULU mücadelesindeydi. Dualı çayırın bu iki sevilen başpehlivanının müsabakası güreş otoritelerince “erken final” sinyali görülürken; güreşlerin ilk 8 dakikası içinde diğer eşleşmelerde yarı finale çıkan pehlivanlar belli oldu. Recep KARA, Şaban YILMAZ ve Mehmet YEŞİL YEŞİL rakiplerini ilk dakikalarda yenerek yarı finale yükseldi.

Oldukça agresif geçen ve zaman zaman ihtarlar ile 66 dakika süren Ali GÜRBÜZ ve Orhan OKULU arasındaki çeyrek final güreşleri sonucunda yarı finale yükselen Ali GÜRBÜZ oldu.

Yarı Final Güreşleri…

Çeyrek final sonrası yarı finale çıkan başpehlivanlar Ali GÜRBÜZ, Mehmet YEŞİL YEŞİL, Recep KARA ve Şaban YILMAZ oldu. Çekilen kura sonrası yarı final eşleşmesi ise; Recep KARA – Şaban YILMAZ ile Ali GÜRBÜZ – Mehmet YEŞİL YEŞİL olarak gerçekleşti.

655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri yarı final müsabakası saat 15:15 itibariyle başladı. Antalya Serik Belediyesi başpehlivanı Mehmet YEŞİL YEŞİL ile Antalya Muratpaşa Belediyesi başpehlivanı Ali GÜRBÜZ Akdeniz başpehlivanları olarak güreşe tutuşurken; aslen Ordulu olan fakat Ankara Belediyesi adına güreşen tecrübeli başpehlivan Recep KARA ile Samsunlu başpehlivan Şaban YILMAZ çayıra indiler.

Kırkpınar çayırının tecrübeli ismi Recep KARA, ikinci gün müsabakalarında parmağı kırılan ve buna rağmen güreşi bırakmayan Şaban YILMAZ‘ı altı buçuk dakika gibi bir sürede yenerek finale çıkmayı hak etti.

Çekişmeli süren, Akdeniz Bölgesi başpehlivanları Ali GÜRBÜZ ve Mehmet YEŞİL YEŞİL‘in Kırkpınar Er Meydanı’ndaki yarı final müsabakası …dakika sürdü. Zorlu geçen güreşlerde Ali GÜRBÜZ, iki yıl önce yaşadığı bir talihsizlik sonucu yine bu çayırda ertelediği başpehlivanlık arayışını sürdürürken, Mehmet YEŞİL YEŞİL‘in yarı finalde daha fazla oyun aradığı gözlendi. Orhan OKULU ile yaptığı çeyrek final güreşinde oldukça yorulduğu gözlenen Ali GÜRBÜZ, Mehmet YEŞİL YEŞİL gibi aktif güreşen bir başpehlivan karşısında daha fazla direnemeyerek 5 dakikalık puanlama güreşlerinde final arayışına girdi. Bu 5 dakikalık güreşte de yenişemeyen başpehlivanlardan hangisinin finale tyükseleceğini ise altın puan belirledi. Buna göre yarı final müsabakasından Mehmet YEŞİL YEŞİL galip ayrılarak finale yükseldi.

Kırkpınar Ağası Seçimleri…

Yarı final güreşleri sonrası Kırkpınar Ağalığı seçimlerine geçildi. 2015 yılı ve üst üste yedi yıldır ağalık yapan Seyfettin SELİM‘in de ( Selim İnşaat ) katıldığı Kırkpınar Ağalığı seçimlerine Sinop Ayancıklı iş adamı Zeki ÖZÜNLÜ ( Özünlü Damperleri sahibi ) ile Tekirdağlı iş adamı ve Ergene-Velimeşe Güreşleri Ağası Kani TEZCAN ( Tezcanlar Süt Ürünleri ) katıldılar. Yapılan Kırkpınar Ağalığı müzayedesi sonucu 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası olarak Seyfettin SELİM yeniden seçildi. Üst üste 8. defa ağalığa seçilen SELİM, Kırkpınar Ağalığı için adanan koça 400 bin lira verirken, 100 bin lirayı ise şehit ailelerine bağışlayarak büyük bir erdem gösterdi. Kendisi de ikinci defa Kırkpınar Ağalığı Altın Kemeri‘nin sahibi oldu.

Kırkpınar Ağalığı seçimleri sonrası birer konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN ile Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ, birlikte yürütecekleri bir proje ile gelecek yıl Kırkpınar Er Meydanı’nın yeni baştan inşa edileeceğinin müjdesini verdiler.

655. Kırkpınar Başpehlivanı Recep KARA oldu…

Dinlenmek için verilen aranın ardından saat 18:00 gibi final müsabakasına geçildi.

Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinin kapışması olarak görülen Recep KARA ve Mehmet YEŞİL YEŞİL arasında geçen 30 dakiaklık yenişmeli oyun sonrası, güreşin akibeti 5 dakikalık puanlama güreşine kaldı. Yapılan puanlama güreşi sırasında da yenişemeyen pehlivanlar sonucu süresiz altın puan ( ilk puanı alan ) güreşine bıraktılar. Altın puan neticesinde  2016 yılı 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Recep KARA oldu.

Facebookmail