656. Kırkpınar Başpehlivanı İsmail BALABAN Oldu

Olimpiyat oyunlarından sonra dünyanın bilinen en uzun soluklu spor organizasyonu olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bu yıl da binlerce yağlı güreş tutkununu, şehirlerin sultanı, sultanların şehri Edirne’ye topladı.

14-16 Temmuz 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne bu yıl çeşitli boylardan tüm zamanların rekor katılımı gerçekleştirildi. Geçen yıl 1969 pehlivanın katıldığı Kırkpınar’a bu yıl 14 kategoride 2197 pehlivanın katılımıyla tüm zamanların rekor katılımcı sayısına ulaşıldı. Bu yıl başpehlivanlık müsabakalarında güreşseverler 60 başpehlivanı Kırkpınar çayırında izleme fırsatı buldu.

656. Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde gerçekleştirilen müsabakalar sonunda 2017 yılı başpehlivanı Orhan OKULU karşısında güreşi kazanan İsmail BALABAN oldu.

Çekişmeli 3. Tur Güreşleri

Sarayiçi Kırkpınar Er Meydanı‘nda yağlı güreş müsabakalarının ikinci gününde gerçekleştirilen kura sonucu, pehlivanları çeyrek finale taşıyacak 3. tur eşleşmeleri şu şekilde gerçekleşti :

 • Salih ERİNÇ & Şahali KURT
 • Fatih ATLI & İsmail ERKAL
 • Serhat BALCI & Onur ŞENER
 • Recep KARA & İsmail BALABAN
 • Orhan OKULU & Ünal KARAMAN
 • Ali GÜRBÜZ & Ferhat AKKOYUN
 • Şaban YILMAZ & Serkan SERTTÜRK
 • Mehmet YEŞİL YEŞİL & Hamza KÖSEOĞLU

Eşleşmeler sonucu güreşe tutuşan pehlivanlar, isimlerini Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanları arasına yazdırmaya çalıştı.

Geçen Yılın Başpehlivanından Erken Veda

Sarayiçi Kırkpınar Er Meydanı‘nda yapılan 3. tur güreş müsabakaları şampiyon pehlivanların erken vedalarına da sahne oldu. Bu vedalardan en sürprizli olanı ise şüphesiz 2004, 2007, 2008 ve 2016 başpehlivanı olan Ordulu Recep KARA‘nın, 2013 başpehlivanı Antalyalı İsmail BALABAN‘a karşı kaybetmesiydi.

Güreşseverlerin en fazla ilgi gösterdiği müsabakada normal sürede birbirine üstünlük sağlayamayan pehlivanlar, sonucu puanlama güreşine bıraktı. Göğüs çaprazı oyununa aynı oyunla karşılık veren İsmail BALABAN, geçen yılın başpehlivanı Recep KARA’nın sırtını yere getirerek çeyrek finale yükselen isim olmayı başardı.

Recep KARA, 3. turda İsmail BALABAN karşısında kaybedince büyük üzüntü yaşadı. Bu yıl final göreceği beklentisi yüksek isimlerden olan Recep KARA uzun süre kapandığı çimlerden kalkamadı.

Güreşseverlerin ilgiyle takip ettiği bir diğer müsabaka ise 2009 ve 2010 yılları Kırkpınar başpehlivanı olan Antalyalı Mehmet YEŞİL YEŞİL ile Erzurumlu pehlivan Hamza KÖSEOĞLU arasında yapılan güreş müsabakasıydı. Dizindeki sakatlık sebebiyle Kırkpınar’a katılacağı son zamanda belli olan Mehmet YEŞİL YEŞİL, puanlama güreşinde Hamza KÖSEOĞLU’na yenilerek çayıra erken veda etti.

Ali GÜRBÜZ ile Faruk AKKOYUN arasında yapılan güreş müsabakasında ise nefesler tutuldu. Msabakalnın 15. dakikasında GÜRBÜZ’ün künde oyununa kılçık oyunu ile karşılık veren AKKOYUN, meydan hakemi tarafından galip ilan edilince itirazlar yükseldi. Her iki pehlivanın da karşılıklı itirazlarını değerlendiren kule hakemleri ise müsabakanın devamı yönünde karar verdi. Alınan karar sonucu yeniden çayıra dönen pehlivanlar güreşin normal süresinde yenişemeyince puanlama güreşine geçildi. Puanlama güreşinde Ali GÜRBÜZ rakibine üstünlük kurarak adını çeyrek finale yazdırdı.

Çeyrek Finale Yükselen Diğer Başpehivanlar

Yapılan 3. tur yağlı güreş müsabakaları sonucu adını çeyrek finale yazdıran diğer başpehlivanlar; Ünal KAHRAMAN‘ı müsabakanın 20. dakikasında yenen 2015 yılı başpehlivanı Orhan OKULU, rakibi Ünal KARAMAN’a puanlama güreşinde üstünlük sağlayan 2014 yılı başpehlivanı Fatih ATLI oldu.

Kırkpınar Er Meydanı’nda yapılan 3. tur müsabakaları sonrası; Şaban YILMAZ, Serhat BALCI ve Salih ERİNÇ rakiplerini yenerek adını çeyrek finale yazdırmayı başaran diğer isimler oldu.

Çeyrek Final Güreşleri Çekişmeli Geçti

2017 Kırkpınar başpehlivanının belirlenmesi için Edirne Sarayiçi Kırkpınar Er Meydanı’nda gerçekleştirilen son gün çeyrek final güreşleri oldukça çekişmeli geçti. Çeyrek final müsabakaları eşleşmesi ise şu şekilde gerçekleşti :

 • Ali GÜRBÜZ & Orhan OKULU
 • Fatih ATLI & Şaban YILMAZ
 • İsmail BALABAN & Salih ERİNÇ
 • Serhat BALCI & Hamza KÖSEOĞLU

Şüphesiz güreşlerin en merakla beklenen müsabakası, “Akdenizliler derbisi” olarak değerlendirilen; 2011-2012 yılları Kırkpınar başpehlivanı Ali GÜRBÜZ ile 2015 yılı Kırkpınar başpehlivanı Orhan OKULU arasındaki müsabaka oldu. Normal süresinde yenişemeyen pehlivanlar sonucu puan güreşlerine bıraktı. Nihayetinde kazanan Orhan OKULU oldu.

Yarı finale adını yazdıran pehlivanların tamamı altın puan ile rakiplerine üstün geldiler. Yapılan güreş müsabakaları sonucu yarı finale kalmayı hak eden pehlivanlar; Salih ERİNÇ’i Kırkpınar çayırında alt eden 2013 yılı Kırkpınar başpehlivanı İsmail BALABAN, 2014 yılı Kırkpınar başpehlivanı Fatih ATLI’yı yenen 2005 yılı başpehlivanı Şaban YILMAZ ile güreş milli takım eski kaptanı Serhat BALCI’nın sırtını yere getiren Erzurumlu pehlivan Hamza KÖSEOĞLU oldu.

Yarı Final Öncesi Kırkpınar Ağalığı Seçimi

2010 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin en önemli ritüellerinden biri de Kırkpınar Ağalığı’dır. Kırkpınar’ın maddi manevi hamisi olan Kırkpınar Ağalığı’na bu yıl rekor sayıda katılım oldu. Kırkpınar ağalığı için 9 aday yarışa girdi.

Kırkpınar’ın yarım asırlık baş cazgırı Şükrü KAYABAŞ’ın sunumuyla tekliflerini halka açık olarak sunan ağa adayları, tabiri caizse Kırkpınar pehlivanları gibi kıran kırana yarıştılar. Edirne Belediyesi’nin 400 bin liralık açılış teklifi hızla yükselmeye başladı.

10 yıldır, iki dönem üst üste altın kemeri alarak Kırkpınar Ağalığı’nı yürüten Seyfettin MERİÇ, ikinci tur tekliflerde çekilerek bayrağı devralmaları için diğer adayların önünü açtı. Üçüncü tur teklifler sonrasında 2017 yılında düzenlenecek 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Kırkpınar Ağası, 1 milyon 522 bin liralık teklifin sahibi 1978 yılından beri Edirne’de yaşayan Malatyalı işadamı Ahmet ÇETİN oldu.

Finalin Anahtarı; Kırkpınar Yarı Final Güreşleri

Final güreşleri öncesi yarı final eşleşmeleri şu şekilde gerçekleşti :

 • Orhan OKULU & Şaban YILMAZ
 • Hamza KÖSEOĞLU & İsmail BALABAN

Antalyalı İsmail BALABAN ile Erzurumlu Hamza KÖSEOĞLU arasında geçen müsabaka güreş severlerin büyük ilgisini çekti. Her ikisi de çayırın en seri pehlivanları arasında gösterilen BALABAN ve KÖSEOĞLU arasındaki güreşin temposu hiç düşmedi. İsmail BALABAN’ın el ense ve tırpanlarına zaman zaman itiraz eden Hamza KÖSEOĞLU buna rağmen müsabakanın ritmini hiç düşürmedi ve BALABAN’a aynı oyunlarla yanıt verdi. Çayırda adım atmadık yer bırakmayan ikilinin müsabakası; rakibinin oyunlarını iyi takibi sonucunda, İsmail BALABANın Hamza KÖSEOĞLUnun’nun sıçradığı sırada havada rakibini çift paçasından çekerek düşürmesiyle sonuçlandı. Çayırda uzun yıllardır görülmeyen şark kündesi oyunu ile finale adını ilk yazdıran Antalyalı İsmail BALABAN oldu.

Antalyalı Orhan Okulu ile Samsunlu Şaban Yılmaz arasındaki güreş ise nispeten düşük tempoda geçti. Müsabaka boyunca Orhan OKULU’nun kasnak alma ataklarına tecrübeli pehlivan Şaban YILMAZ, savunmayla cevap verdi. Pehlivanlar normal sürede birbirine üstünlük sağlayamayınca puanlama bölümüne geçildi. Bu bölümde de uzun süre birbirini tartan pehlivanlardan Orhan OKULU, kasnaktan paçaya geçerek rakibi Şaban YILMAZ’ı yenmeyi başardı.

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı;….

2017 yılında 656. senesini kutlayan Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Antalyalı başpehlivanların final kapışmasına sahne oldu. Kırkpınar’a kadar, bu yıl her iki güreşçi dört defa çayırda karşı karşıya geldi. Bu müsabakalrın üçünde Orhan OKULU galip gelirken, İsmail BALABAN bir defa Orhan OKULU’ya karşı kazanmıştı.

Orhan OKULU’nun Kırkpınar çayırında rakibini tartan, temkinli güreşine karşılık, İsmail BALABAN daha fazla oyun arayışına girdi. Sert el enseler ve tırpanlarla zaman zaman sertleşen güreşler her iki başpehlivana da sarı kart ve ihtar getirdi. 2017 Kırkpınar başpehlivanlığı final müsabakasının galibi altın puan ile İsmail BALABAN oldu. Böylelikle İsmail BALABAN 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne adını yazdırarak 2013 yılından sonra ikinci defa başpehlivan oldu.

Başaltından Dört Pehlivan Başpehlivanlığa Yükseldi.

Bu sene başaltında güreşerek ilk dörde giren pehlivanlar; Antalyalı Kürşat KORKMAZ, Okan ACAR ve Hüseyin GÜMÜŞALAN ile Sakarya’dan Semih TURGUT başpehlivanlığa yükseldi.

Fotoğraf : Özcan ÇELTİKLİ

Facebookmail