657. Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu

Antalyalı başpehlivan Orhan Okulu, yapılan final güreşlerinde rakibi Samsunlu Şaban Yılmaz’ı altın puanla yenerek 2018 yılında düzenlenen 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivan’ı oldu. Aynı amanda 2015 yılı Kırkpınar başpehlivanı olan Orhan Okulu geçtiğimi yıl final güreşinde İsmail Balaban’la güreşmiş ve başpehlivanlık hayallerini 2018’e ertelemişti. Antalyalı Orhan Okulu, 2018 Kırkpınar Başpehlivanı unvanı ile adını Çayırın Sultanları arasına bir daha yazdırmış oldu.

Şampiyonluğa giden çetin yol…

2015 yılı başpehlivanı Orhan Okulu, bu yıl düzenlenen 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ilk turda Kaan Kaya’yı, ikinci turda Hasan Cengiz’i, üçüncü turda ise Nedim Gürel’i yenerek çeyrek final güreşlerine kalmıştı. Çeyrek finalde ise Hüseyin Gümüşalan’ı yenen Orhan Okulu, yarı finalde ise Serhat Balcı’ya karşı kazanarak final güreşinde karşısına çıkacak olan rakibini beklemeye başladı. Finaldeki rahibi ise Samsunlu Şaban Yılmaz oldu. Yılmaz 2005 yılı başpehlivanı unvanına sahip deneyimli bir güreşçi olarak dikkatleri çekiyor.

Orhan Okulu’ya altın kemer altın puanla geldi…

657’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri final güreşine kalan başpehlivanlar Orhan Okulu ve Şaban Yılmaz’ın final müsabakasının ilk yarım saatlik bölümünde yenişme olmadı. Müsabakanın 10 dakikalık puanlama bölümünde Er Meydanı’nda yenişemeyen başpehlivanlar, ‘altın puan’ bölümüne geçti. Yaklaşık 60 dakika süren zorlu mücadelede Orhan Okulu, güçlü rakibi Şaban Yılmaz karşısında bir puan alarak, altın kemeri kazanan taraf oldu.

Ödül 46 bin lira…

Edirne Belediyesi’nce 657’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivanı olan güreşçiye 46 bin lira para ödülü verilecek. Kırkpınar’da dereceye girecek olan pehlivanlara toplamda 260 bin 400 lira para ödülü dağıtılacak. Başpehlivanlık güreşlerinde ikinci olacak pehlivan 28 bin lira, üçüncü olacak 2 pehlivan da 14’er bin lira para ödülü kazanacak.

657’nci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde mücadele edecek olan Başpehlivanlara bin 300 lira, Başaltı pehlivanlarına bin lira, Büyük Orta Pehlivanlarına 650 lira, Küçük Orta Büyük Boy, Küçük Orta Küçük Boy, Deste Büyük Boy, Deste Orta Boy, Deste Küçük Boy Pehlivanlara 400 lira, Ayak Boyu, Tozkoparan, Teşvik 2, Teşvik 1, Minik 2 ve Minik 1 Pehlivanlara 300 lira net yolluk ücreti ödenecek.

Ayrıca yükselecekleri her tur için; Başpehlivanlar 80 lira, Başaltı Pehlivanları 60 lira, Büyük Orta Pehlivanları 45 lira, Küçük Orta Büyük Boy ve Küçük Orta Küçük Boy Pehlivanlarına 40 lira, Deste Büyük Boy, Deste Orta Boy, Deste Küçük Boy, Ayak Boyu, Tozkoparan, Teşvik 2, Teşvik 1, Minik 2 ve Minik 1 Pehlivanları 35 lira tur ücreti alacak.

Facebookpinterestmail