658. Kırkpınar Başpehlivanı Ali GÜRBÜZ

Tarihin bilinen en köklü spor organizasyonlarından biri olan ve UNESCO’nun “İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası” listesinde yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu yıl da Türkiye’nin dört bir yanından gelen güreş severleri ağırladı. Edirne’nin tanınırlığına büyük katkı sağlayan güreşler için Sarayiçi Er Meydanı bu yıl kapılarını 658. defa araladı. Yapılan 5-7 Temmuz 2019 tarihlerinde çeşitli boylarda düzenlenen güreş müsabakaları sonunda kazanlar belli olurken, 2019 yılı başpehlivanı olarak Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin şeref kürsüsüne çıkan isim Ali GÜRBÜZ oldu.

İlk Gün Müsabakaları

658. tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 5 Temmuz 2019 günü sabah saatlerinde, Sarayiçi Kırkpınar Er Meydanı’nda minik-1 boy pehlivanların güreşleriyle başladı. İlk gün 2 bin 102 pehlivanın mücadele ettiği güreşler minik-1, minik-2, teşvik-1, teşvik-2, tozkoparan, ayak, deste, deste orta, deste büyük, küçük orta küçük, küçük orta büyük boylarında yapıldı.

İkinci Gün Müsabakaları

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 1. tur müsabakaları yapıldı. Güreşler sonunda 27 başpehlivan üst tura çıktı. Başpehlivanlık 1. tur müsabakaları sonunda rakiplerini yenen; Onur Balcı, Tanju Gemici, Hasan Cengiz, Mehmet Yeşil Yeşil, Ünal Karaman, Osman Aynur, Salih Erinç, Kürşat Şevki Korkmaz, Hamza Köseoğlu, Fatih Atlı, Serhat Gökmen, Orhan Okulu, Şaban Yılmaz, Süleyman Aykırı, Faruk Akkoyun, Hüseyin Gümüşalan, Hüseyin İyican, Ertuğrul Dağdeviren, Mustafa Kemal Karaboğa, Şahali Kurt, Furkan Durmuş Altın, Nedim Gürel, Mustafa Batu, İsmail Koç, Ali Gürbüz, İsmail Balaban, Ali Güngör Ekin bir üst tura yükseldi.

İkinci tur kuraları sonucunda Hüseyin Eyican, Mustafa Kemal Karaboğa, Mustafa Batu,Süleyman Aykırı ve Orhan Okulu güreş tutmadan üçüncü tura yükseldi. Çekilen kuralar ve yapılan 2. Tur güreşleri sonunda bir üst tura yükselen isimler; Ünal Karaman, İsmail Koç, Hüseyin Gümüşalan, Ali Gürbüz, Şaban Yılmaz, Hamza Köseoğlu, Fatih Atlı, Faruk Akkoyun, Kürşat Şevki Korkmaz, İsmail Balaban, Mehmet Yeşil Yeşil, Hüseyin Eyican, Mustafa Kemal Karaboğa, Mustafa Batu, Süleyman Aykırı, Orhan Okulu oldu.

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Çeyrek Finale Yükselen Pehlivanlar

658. tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde yapılan 3. tur müsabakaları sonucu çeyrek finale yükselen isimler belli oldu. İki Antalyalı güreşçi arasında gerçekleşen ve İsmail Balaban’ın rakibi Mustafa Kemal Karaboğa’yı yendiği müsabaka 3. turun en erken biten güreşi oldu. Antalyalı güreşçi Ali Gürbüz, Edirne için güreşen İsmail Koç’u yenerken, Çorlumlu Ünal Karaman Samsunlu Fatih Atlı’nın çeyrek finale giden yolunu kesti. Geçtiğimiz yılın başpehlivanı Orhan Okulu ise Süleyman Aykırı’yı yenerek çeyrek finale çıkan bir diğer isim oldu. Hüseyin İyican pasif güreşerek 3 ihtar alarak rakibi Hamza Köseoğlu’na 3. turu hediye etmiş oldu.

Öte yandan puanlama güreşine kalarak çeyrek finale adını yazdıran diğer isimler ise; güreş sırasında sakatlanmasına rağmen müsabakaya devam kararı alan Mustafa Batu rakibi Şaban Yılmaz’I, Mehmet Yeşil Yeşil rakibi Kürşat Şevki Korkmaz’ı ve iki Kocaelili’yi çayıra çıkaran müsabaka sonunda Faruk Akkoyun rakibi Musatafa Gümüşalan’ı yenerek çeyrek finale çıktı.

Başpehlivanlığa Giden Yol

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin üçüncü ve son gününde çeyrek finlde güreşecek pehlivanların kura çekimi gerçekleştirildi. Bu kuraya göre; Ali Gürbüz Faruk Akkoyun ile, İsmail Balaban Hamza Köseoğlu ile, Orhan Okulu Mustafa Batu ile, Mustafa Yeşil Yeşil Ünal Karaman ile eşleşti.

Saat 13.30 da başlayan müsabakalarda ilk galibiyet haberi Faruk Akkoyun’u daha müsabakanın ilk dakikalarında yenen Ali Gürbüz’den geldi. Normal süresi içinde biten bir diğer galibiyet haberi Orhan Okulu’dan geldi. Orhan Okulu rakibi Mustafa Batu’yu 22. dakikada yenerek yarı finale adını yazdıran ikinci isim oldu.

Normal süre bitiminde puanlama güreşine gidildi. Müsabakanın ilk dakikalarında Hamza Köseoğlu İsmail Balaban’a karşı puan alarak yarı finalde yerini aldı. Puanlama güreşinin son galibiyet haberi Ünal Karaman’ı yenen Mehmet Yeşil Yeşil’den geldi.

Başpehlivanlığa giden yolda tünelin ucunun görüldüğü çeyrek final güreşleri sonunda yarı finale çıkan isimler; Ali Gürbüz, Orhan Okulu, Hamza Köseoğlu ve Mehmet Yeşil Yeşil oldu.

Seyfettin Selim Yeniden Kırkpınar Ağası

Yarı final güreşlerine geçilmezden önce Kırkpınar Ağalığı için koç ihalesine çıkıldı. Tek adayın yarıştığı ve Edirne’nin plaka numarasından hareketle 222 bin liradan açılan ihalede 659. Kırkpınar Ağası iş adamı Seyfettin Selim, 661 bin TL bedelle koçun sahibi oldu. Tek aday olarak ihalede yer alan Seyfettin Selim gelecek yıl da ihaleyi alırsa 10. defa ağa olduğu için 3. altın kemerli ağa olacak.

Finale Kalan İsimler Belli Oldu

Çeyrek finale kalan isimler çekilen kura ile eşleşti. Ali Gürbüz Hamza Köseoğlu ile Orhan Okulu ise Mehmet Yeşil Yeşil ile Kırkpınar çayırına çıkan isimler oldu. Normal süresinde gerçekleşen müsabakalar sonucu finale adını ilk yazdıran isim Hamza Köseoğlu’nu yenen Ali Gürbüz oldu. Gürbüz’ün kazanmasından sadece bir dakika sonra Orhan Okulu Mehmet Yeşil Yeşil’in sırtını çayıra getirerek final güreşine katılmaya hak kazandı. İki başpehlivan da güreş severlerin finalde en çok görmek istediği isimlerin başında yer alıyordu.

2019 Yılı Başpehlivanı Ali Gürbüz Oldu

Yarı final güreşleri sonrası dinlenmeye çekilen iki güçlü başpehlivan saat 17.30’da final müsabakası için Kırkpınar Er Meydanı’nda biraraya geldi. Hatırlanacağı üzere Ali Gürbüz ve Orhan Okulu Kırkpınar çayırıda daha önce hiç final yapmamıştı. Bu yönüyle de Kırkpınar seyircisinin senelerdir beklediği bir müsabakaydı.

Seyircinin yüksek beklentisine rağmen iki başpehlivan güreşin kırk dakikalık normal süresini oldukça temkinli, durağan denilecek bir tempoda geçirdi. Her iki başpehlivan da bu sebeple birer ihtar ile uyarıldı.

İki başpehlivan puanlama güreşine kalarak 2019 Kırkpınar Başpehlivanlığı için mücadeleye devam etti. Puanlama güreşinin son dakikalarında Orhan Okulu’nun yaptığı hata 2019 Kırkpınar başpehlivanını belirledi. 2019 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Antalyalı Ali GÜRBÜZ oldu.

Facebookpinterestmail