Ada Balık Restaurant

Tekirdağ’ın Marmara Denizi’nin kuzeyi boyunca İstanbul yönüne doğru uzanan kıyılarının toplam uzunluğu 13o km.’yi bulur ve Şarköy’den başlayıp ilin Marmaraereğilisi ilçesinde nihayet bulur. Lodosun denizi köpürten puslu havasının müsaade edip billurlandığı günlerde Marmara Adası’na ve Kapıdağ Yarımadası’na doğru Marmara’nın karşı kıyılarını pürpak seyredersiniz. Tarihi boyunca Marmaraereğilisi’nin varlık sebeplerinin en başında yer almıştır deniz.

Hal böyle olunca, hele de İstanbul gibi bir metropole yakın olmasının sağladığı avantaj düşünüldüğünde, Marmaraereğlisi’nin deniz mutfağı ile de kendini ortaya koyması kaçınılmaz bir hal almıştır. Ada Balık, lezzet damıttığı deniz ürünleri mutfağı ve ona yakışır ambiansı ile Marmaraereğlisi’nde bulabileceğiniz en seçkin mekandır.

Yakın Yerler !

Gezi kültürü içerisinde kısa süreli kaçamaklar yapılabilecek yerleri tarif ederken kullanılan bir tabirdir “yakın yerler” tabiri… Özellikle hayatın yoğun ve boğucu bir ritimle aktığı metropollerin yakınlarında soluk alınabilecek, insanın kendisini tazeleyebileceği, kafasını boşaltıp zindelik kazanabileceği, “ateş alıp kaçmak” misali de olsa kısa süre içerisinde ulaşılıp geri dönülebilecek yerleri tarif eder.

adabalikrestaurant

Marmaraereğlisi, lezzet düşkünleri ve daha fazlasını arayanlar için tam da böylesi bir yerleşimdir. İstanbul gibi bir metropole yakınlığının yanısıra, Çorlu,Çerkezköy,Lüleburgaz gibi yoğun iş gücü gerektiren iş kollarının bulunduğu yerleşimlere yakınlığı ile de Marmaraereğilisi “yakın yerler” arayışındakiler için ideal bir sığınaktır.

Marmaraereğilisi denizle nefes alıp veren bir yerleşim oluşuyla lezzet düşkünlerini bu ilçeye davet eder. Buna karşılık ilçeye gelenleri antik çağlardan günümüze izler ulaştıran zengin bir tarihi doku karşılar. Böylelikle lezzetin peşindeki yolculuğunuzu bir kültür turuna dönüştürmeniz de mümkün olur.

Ambiansı ve lezzet damıttığı mutfağıyla; Ada Balık.

Bir mekan sizi karşıdan gördüğünüz ilk anda kavramalıysa, Marmaraereğlisi’nin denizle soluyan atmosferi de gözönüne alındığında Ada Balık tam da böylesi bir mekandır. Kapısından adım attığınız ilk anda ilk sizi kuşatan duygu ferahlık hissi olacaktır. Ahşap dokunun sıcaklığı ile temizlik duygusunu pekiştiren açık renklerde duvar dokusuyla birarada kullanılmış mekanda. Yumuşak ışıklandırma sizi dinlendirirken, mekanın geniş pencere ve balkon açıklıkları biteviye cam kullanılarak gün ışığının mekana dolmasına olanak veriyor.

Bir deniz mahsulleri restaurantı olması hasabiyle, mekanda kullanılan akvaryum uygulaması böylesi bir mekanın tam da ruhuna denk düşen, ambiansa omuz veren mimari bir öğe olarak karşımıza çıkıyor. Mekanın herkesçe görünebilecek bazı bölümlerinde karşılaştığımız şarap rafları buranın bir deniz mahsulleri mutfağı oluşuna da atıf yapar niteliktedir.

balikmenuBalıkçı barınağına sırt vermiş bir uzaklıkta bulunan Ada Balık, bir yay misali Maramaraereğlisi kıyılarının uzandığı koyu en iyi izleyebileceğiniz mekandır belki de. Hele ki mekanın üst katında oturup dostlarınızla birlikte balığınızın tadına varırken, karşı kıyıdaymış hissi uyandıran Kamaradere mahallesi ve Sultanköy beldesine doğru uzanan kıyı boyunca şehir ışıklarının koya düşen yansımalarını seyretmek doyumsuzdur. Koyun hemen başında yer alan balıkçı barınağının üzerinde çığlık çığlığa martı kuşları ve yaz akşamlarınızda denizden esen iyot yüklü meltem rüzgarı bu doyumsuz tabloyu tamamlar.

Ada Balık müşterilerine bir deniz mahsulleri restaurantında bulunabilecek menüyü layıkıyla sunuyor. Farkını damıttığı lezzetle ve sağlıklı koşullarda üretim yapan mutfağıyla ortaya koyuyor. Öyle ki; Ada Balık Restaurant’ın mutfağı, hijyen ve üretim koşulları açısından müşterilerin kontrolüne olanak verecek şekilde her dakika açık. İşletme bu konuda adını referas olarak ortaya koyuyor.

Balık mutfağının gereği deniz mahsulleri ve ara sıcaklar, bir balık sofrasının olmazsa olmazı mezeler ile zengin tutulmuş. Menüde yer alan meze çeşitleri zaman zaman 25’e varıyor. Üstelik bazıları artık unutulmaya yüz tutmuş mezeleri cesaretle uygulamak balık sofralarına ait kültürün diri tutulması için de önemli bir girişim olarak mekanın artı değerleri arasında yer alıyor.

Meyve tabakları elbetteki birçok balık restaurantında alabileceğiniz servisler arasında yer alırken, Ada Balık’ta tadacağınız tatlıların arasında kabak tatlısı ve dondurmayla servis edilen irmik tatlısı yöreye dair dokunuşlarıyla damakları şenlendirecektir. Mekana gelenlere kabak tatlısını denemeden dönmemelerini biz de salık vermiş olalım.

Alacarte usulü ( Aldığınız tabak nisbetinde menünüzün ücretlendirilmesi…) ödeme yapabileceğiniz gibi, Ada Balık müşterileri için balık seçimi tercihe bırakılmış iki ayrı fiks menü uygulamasına yer veriliyor. Verilen menü gözönüne alındığında -hele ki bir deniz mahsulleri sofrası için- ücretler oldukça makul seviyelerde tutulmuş. Kredi kartı ile ödeme kolaylığı sağlanıyor.

Normal zamanlarda 200 müşteri için hizmet veren Ada Balık, özel toplantı ve davetlerinizde sandalye sayısını bir miktar daha arttırarak organizasyonlarınıza ev sahipliği yapma olanağı sunan seçkin bir mekan.

ADA BALIK

Adres : Sahil Caddesi, Balıkçılar Barınağı, No: 65  Marmara Ereğlisi / Tekirdağ

Tel : 0 282 613 17 50

Facebookpinterestmail