Ali ÇAKIR “Kırklareli Manileri”ni bir kitapta topladı

Kırklareli Üniversitesi bünyesinde Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdüren Ali ÇAKIR, kültür değerlerimizin zamanın ağır tahribatına dair savunmasızlığı karşısında bu değerleri yeni kuşaklara aktarabilmek ve kayıt altına almak üzere yeni bir çalışmaya imza attı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda “Kırklareli Mutfağı” isimli kitabıyla yörenin mutfak kültürünü kayıt altına alan ÇAKIR, bu defa yörenin mani söyleme geleneğini mercek altına alarak Kırklareli Manileri isimli çalışmasını yayımladı.

2011 Yılına dayanan çalışma yayımlanmak üzere kaynak bulunamaması, projenin teklif edildiği paydaşlarca gerekli ilgiyi görmemesi üzerine bir süre ertelenmişti. Bu arada çalışmaya devam ederek yeni derlemeler yapmayı ihmal etmeyen Ali ÇAKIR, Vize Belediyesi ile birlikte çalıştıkları Cittaslow VİZE ( Sakin Şehir VİZE ) eksenli projelerden birinde değerlendirmek üzere derlediği Kırklareli Manileri isimli çalışmayı Vize Belediye Başkanı Selçuk YILMAZ’a önerir. Böylesi bir kültür değerinin kendi projelerinin ruhunu da besleyeceğinden emin olan YILMAZ, hiç tereddüt etmeden hayata geçirmek konusunda Ali ÇAKIR’ın bu önerisini değerlendirir.

Nihayetinde, Vize Belediyesi’nin yürütücü, Kırklareli Üniversitesi ve Cittaslow Vize Derneği’nin iştirakçi olarak yer aldığı; Kırklareli halk edebiyatının önemli öğeleri arasındaki manileri bir kitapta toplanır. Ali ÇAKIR tarafından kaleme alınan Kırklareli Manileri isimli kitap Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2012-2013 yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Finansmanı yoluyla yürütülen “Cittaslow Vize İlçesi’nin Turizm Potansiyelinin Artırılması Projesi” kapsamında yayımlanarak, EMITT 2014’de Cittaslow VİZE standında okuyucusuyla ilk defa buluşur.

Yazarın çocukluk yıllarında yetişip büyüdüğü coğrafyanın mani söyleme geleneğinin izlerini sürdüğü, kulağına ninni gibi çalınan manilerin peşine düştüğü çalışma, bu yıllara özlemle babası Nazmi ÇAKIR ve amcası Ercan ÇAKIR’ın aziz hatıralarına ithaftır.

Kitapta manilerin yeşerdiği ortam, edebi yönden ve içerik olarak değerlendirmelere geniş yer ayrılırken, yörenin “mani atma – mani söyleme” geleneği çerçevesinde özellikle Kırklareli’nin Balkan köylerinden derlenen örneklere yer veriliyor.

Ali ÇAKIR Kimdir ?

Yazar Ali ÇAKIR 1977 yılında Tekirdağ’da dünyaya geldi. Annesi Kırklarelili babası Tekirdağlı olması sebebiyle yöre kültürünün değerleriyle büyüdü..

İlkokulu 1988 yılında Süleyman Paşa İlkokulu’nda, ortaokulu 1991 yılında 50.Yıl Ortaokulu’nda, liseyi ise 1994 yılında Tekirdağ Tuğlacılar Lisesi’nde bitirdi. Önlisansını 1998 yılında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otelcilik Bölümü’nde bölüm ikincisi olarak tamamlayan ÇAKIR; lisan eğitimini Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Öğretmenliği Bölümü’nde; yüksek lisansını ise Sakarya Üniversitesi İşletme A.B.D. tamamladı.

2002-2005 yılları yaz döneminde Hititolog Aygül SÜEL ve Arkeolog Mustafa SÜEL tarafından yürütülen Ortaköy/ÇORUM’daki Hitit kazılarına katıldı.

2005-2006 öğretim yılında İstanbul Gaziosmanpaşa’daki Gazi İlköğretim ve Cumhuriyet İlköğretim okullarında sınıf öğretmeni vekili olarak görev yaptı. 2006 yılında Namık Kemal Üniversitesi Uygulama Oteli’nde otel müdürü olarak göreve başladı. Aynı yıl Namık Kemal Üniversitesi Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü’ne işletme müdürü olarak atandı. 2008’e kadar sürecek bu görevi esnasında aynı zamanda 2006-2007 öğretim yılında Namık Kemal Üniversitesi MYO’da S.Öğretim Görevlisi olarak hizmet verdi. Bu yılın sonunda ise aynı üniversiteye bağlı Marmara Ereğlisi MYO’ya öğretim görevlisi olarak atandı. 2009 Yılında Kırklareli Üniversitesi’ne geçen Ali ÇAKIR 2009-2010 yıllarında müdür yardımcılığı görevinde de bulunmak üzere Pınarhisar MYO’da çalışmaya başladı.

Halen Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar MYO’da “yiyecek-içecek ve mutfak uygulamaları” dersleri veren ÇAKIR’ın çok sayıda turizm alanında yayımlanmış makalesi bulunmaktadır. Bugüne kadar 2.si Avrupa Birliği Sınır Ötesi İşbirliği Programı’ndan, ikisi Trakya kalkınma Ajansı’ndan olmak üzere toplam 6 büyük projede görev aldı. Yazarın diğer kitapları; Slow Food Takya Vize, Kırklareli Mutfağı, Cittaslow Vize isimli çalışmalardır. Trakya Mutfağı isimli kitabın hazırlık aşamasındadır. Cittaslow Vize Derneği Kurucu Üyesi olan Ali ÇAKIR aynı zamanda Slow Food Trakya Vize Convivium lidridir.

Evli ve Defne Naz isminde bir kız çocuğu babasıdır.

Facebookpinterestmail