Ali Çakır Kitaplarının Yeni Baskıları Çıktı

Kırklareli Belediyesi Kültür Yayınları tarafından basılan “Kırklareli Mutfağı, Kırklareli Manileri ve Kızanlara Kırklareli Bilmeceleri” isimli üç kitabın tanıtımı Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Trakya Kültür Araştırmacı Öğretim Görevlisi Ali Çakır tarafından yapıldı. İçerisinde Kırklareli kültürüne ait bilgilerin bulunduğu kitaplar Kırklareli’nin geçmişi ve bugünü arasında köprü vazifesi görecek.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu yaptığı açıklamada: “Kırklareli’miz, tarihi boyunca şahit olduğu göçler sebebiyle, sosyo-kültürel yapısında zengin çeşitlilik gösteren bir kenttir. Kentimiz birçok kültürel kimliğin iç içe yaşandığı uzun süreçler, yarattığı çok sesliliği ve kültürel mozaiği günümüze kadar taşımıştır. Bu çeşitlilik elbette Kırklareli’mizin kültürel yaşamına da yansımış durumdadır. Kültürel yaşamımızın önemli bir parçasını yansıtan bu çalışmaları Kırklareli halkı ile buluşturmaktan dolayı çok mutluyum. Bu değerli çalışmaları hazırlayan ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan Ali Çakır hocama teşekkür ederim” dedi.

Kültür Araştırmacı Öğr. Gör. Ali Çakır ise yaptığı açıklamada: “Her yörenin olduğu gibi Kırklareli’nin de kendine özgü kültürel yaşamı vardır. Bu kültürel yaşam köyden kente göçlerle birlikte unutulmaya ve zamanla yok olmaya başlamıştır. Somut olmayan kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması Trakya kültürümüzün yaşatılması adına çok önemlidir. Bunu sağlayabilmek için köylerimizi gezerek saha araştırmaları yaptım. Yaptığım araştırmaları da kitaplaştırdım. Eskilerin dediği gibi söz uçar, yazı kalır. Trakya sevdalısı olarak gelecek nesillere kalıcı bir eser bırakmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kitapların basımını gerçekleştirerek Kırklarelililerle buluşturan Kırklareli Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Siyam Kesimoğlu’na teşekkür ediyorum. Kitapları temin etmek isteyenler belediye ile iletişime geçebilir” dedi.

Kaynak : Sınırkent Gazetesi

Facebookpinterestmail