ATA’nın Doğduğu Yerden Vatanın Doğduğu Yere

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği ( SARDOS ) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası” kapsamında anlamlı bir etkinliğe imza atmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilecek olan “100. Yıl Tören Programı”nın bir parçası olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren deneyimli ekip, Edirne ve Keşan’ın tanıtımına olumlu etki yapması temenni ettikleri projeleri hakkındaki detayları bir basın bülteni vasıtasıyla kamuoyu ile paylaştı. SARDOS tarafından paylaşılan basın bültenini biz de siz kıymetli okuyucularımızla paylaşıyor, Trakya’nın değerlerine aynı pencereden baktığımız ve yollarımızın çoğu zaman kesiştiği SARDOS ekibine çıktıkları bu yolda başarılar diliyoruz.

Ata’nın Doğduğu Yerden Vatanın Doğduğu Yere 1453 Km.

Milli mücadelenin başlangıç yılı olan 19 Mayıs 1919’un anısına Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği olarak farkındalık yaratan bir proje gerçekleştireceğiz.

“Ata’nın Doğduğu Yerden Vatanın Doğduğu Yere 1453 Km.” adı altında yapılacak olan bisiklet turunda Atamızın doğduğu evden, Selanik Başkonsolosluğundan alacağımız bayrağımızı 1453 km. pedal çevirerek istiklal ateşinin yakıldığı yer olan Samsun’a götüreceğiz ve orada vatanın doğduğu kentin mülki amirine teslim edeceğiz. Bu büyük ve anlamlı projeyi hepsi Keşan SARDOS derneği üyesi 14 kişilik ekip ile yapacağız. Milli mücadele halkın her kesiminin katılımı ile oldu. Bu mücadelenin kazanılmasının temel taşı olan kadınlarımız, cephede ve cephe gerisinde bir çok kahramanlıklar yarattı. Yüzüncü yılın bu anlamlı projesinde kadın bisikletçilerimizle birlikte aynı milli ruhla bayrağımızı taşıyacağız.

Amaç;

1453 km. pedal çevireceğiz çünkü, 1453 yılında çağ açıp çağ kapatan bir dönemden, 1919 yılında dört bir yandan kuşatılmış Türk yurdunda bağımsızlık mücadelesine girmişiz. Nereden nereye geldiğimizin sorgulanması, halkımıza ve gelecek kuşaklara, mevcut değerlerimize ve tarihimize sıkıca sahip çıkılması mesajını vermektedir.

9 Mayıs’ta Selanik’ten bayrağımızı telsim aldıktan sonra projemiz başlayacaktır. 11 mayıs günü İpsala gümrük kapısından giriş yaparak aynı gün yaşam alanımız olan Keşan’da konaklayacağız. 11 Mayıs’ta keşan’a girişimizde coşkulu bir karşılama görmek bizlere güç verecektir. SARDOS olarak biz, aynı zamanda Edirne ve Keşan’ı temsilen yola çıkıyoruz. Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan Samsun 10o. Yıl Tören Programına dahil edilmiş olmaktan da gururluyuz. Geçeceğimiz her kilometrede halkımızın desteğini her an yüreğimizde hissedeceğimizden şüpheniz olmasın. Bize bu ülkeyi bahşeden, başta ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve tüm milli mücadele kahramanlarımıza minnet duyguları ile pedal çevirip, aynı milli ruhla ter dökeceğiz. Yolumuz açık, aziz milletimiz ve ülkemiz sonsuza kadar daim olsun.

Facebookmail