Bamya Kurutma

Bamya Trakya mutfağında sevilen ve yemeği çokça yapılan bir sebzedir. Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Siğilli köyünde üretilen bamyalar tüm Türkiye’de bilinirliği günden güne artan, markalaşma yolunda hızlı adımlar atan kıymettedir. Sadece Siğilli’de değil, yörede Keşan-İpsala-Enez ilçeleri üçgenindeki daha pek çok köyde oldukça kaliteli bamya üretimi yapılmaktadır. Bu yöreden Trakya pazarlarına dağılan ürünler oldukça rağbet görmektedir.

Bamya toplaması zahmetli bir bitkidir. Çok erken saatte kalkıp, taze olarak toplanması gerekir. Dikenli yapısı sebebiyle eldiven kullanılarak toplanması gerekir. Ürünün toplandığı gün pazara sunulması kalitesi gereğidir. Bu zahmet, hem pazara arzına hem de fiyatına etki eder. Hal böyle olunca, yazdan alınan bamyalar çeşitli saklama metotları ile kışlık olarak değerlendirilebilir.

Bamyaları ipe dizerek kurutmak bu yöntemlerden biridir. Bunun için taze toplanmış ve mümkünse küçüklü bamyalar tercih edilir. Birbirine yakın boydaki bamyalar aynı ip dizgisine alınmalıdır. Bamyalar yemeğini yapmazdan önce hazırladığımız yöntemle, sap kısımlarından keskince bir bıçakla bir kalemtraşla kalem ucu sivriltiyormuşuz gibi inceltilir. Uzunca bir pamuklu ip iğneye geçirilir. Bamyanın sivriltilmiş sap kısmına yakın sert kısımdan iğne geçirilip, bamyalar birbirine sıkışık olmayacak şekilde ipe dizilir. Böylece ipteki bamyaların kolay hava alarak kuruması sağlanır. Mümkünse bamyaların gövde kısımlarına ipneyi geçirmemek gerekir. Zira bamyanın özsuyunun akması kurutma sırasında böcek ve haşeratı çekebilir. Öte yandan bitişiğindeki bamya tanelerine bulaşarak kurumayı geciktirdiği gibi, kuruma iklimsel sebeplerle sıkıntıya girerse ( nem, yetersiz sıcaklık ve hava akımı vs….) küflenmeye sebep olabilir.

Bamya dizgilerinizi bol havadar, aydınlık, sıcak fakat direk yakıcı güneşe maruz kalmayan bir ortamda kurumaya alın. Kuruma gerçekleştikçe bamyalarınız büzülecek ve sertleşecektir. Kuruduğuna kanaat getirdiğiniz dizgilerinizi kuru mukavva kutularda, kese kağıtlarında yahut havadar bez torbalar içerisinde, kuru bir ortamda saklayabilirsiniz.

İp dizgilerine alınan bamyaları yemeklik kullandığınız miktarlarda ölçülendirebilirsiniz. Bunu gramaj yahut bardak-kap ölçüleri şeklinde planlamak kullanacağınız zaman size kolaylık sağlar. Kullanacağınız zaman bamyalarınızı bir bez örtü üzerinde birbirine hafifçe vurdurarark hafifçe silkeleyin. Böylece üzerindeki çok küçük tüylerin dökülmesini temin edin. Yemeğini yahut çorbasını yapmazdan önce bamyalarınızı bir ön pişirmeden geçirmeniz gerekir. Bunun için kaynar suya bir limon sıkıp bamya dizginizi 15-20 dakika pişmeye alın. Yumuşayınca zedelemeden ipinizi çekerek bamyalarınızı süzgeçten geçirerek bol suda yıkayın. Kenara aldığınız bamyalarınızı yemeğin yahut çorbanın yapım aşamasında değerlendirin.

Facebookmail