Bir Tost İçin Yola Düşülür mü; Mırsal Market

“Kırklareli Lezzet Haritası” çalışmam süresince en ilgimi çeken mekânların başında, Pınarhisar’ın Erenler Köyü’ndeki Mırsal Market çekti. Hâkime Mırsal ile oğlu Serdar Mırsal’ın son derece samimi misafirperverliği bir kenara birlikte yaptıkları Kavurmalı kaşarlı tostu; çorba, köfte ve çevirmeden bıkanlar için mükemmel bir mola noktası.

1995 yılından bu yana köyün yol üzerinde hizmet veren Mırsal Market, Trakya Üniversitesi İşletme Bölümü Serdar Mırsal’ın üniversiteyi bitirip köyüne dönmesiyle adeta büyük bir dönüşüme uğruyor. Meslekte hem alaylı hem de okullu olmanın verdiği avantajı çok iyi kullanarak köy marketinde eşsiz bir lezzet ortaya çıkaran Serdar Mırsal, marketi kadar köyü de marka haline getirmiş durumda.

Serdar Mırsal, köyde üretilen sucuk ve kavurmadan yaptığı tostlar ile Kırklareli ve Pınarhisar çevresinde hatırı sayılır bir nama sahip Mırsal Market’in tostundaki lezzetin öncelikli sırrının “sevgi” olduğunu üzerine basa basa vurguluyor.

65 yaşındaki annesi Hâkime Mırsal ile lezzetli tostlar yapan Serdar Mırsal önce ekmeği ısıtıyor, sonra da kavurmayı pişiriyor. Makinenin kızgın olmasının bir diğer püf noktası olduğunu ifade eden Serdar Mırsal, tostun yanında ikram ettiği ev yapımı turşularda da bir hayli iddialı. Unutmadan… Peynirli & Domatesli Tost da kesinlikle denemeye değer.

Mekân Adı : Mırsal Market

Adresi : Erenler Köyü – Pınarhisar / KIRKLARELİ

Telefonu : 0288 665 82 62 / 0541 730 66 96

İrtibat Kişisi : Serdar Mırsal

Öne Çıkan Lezzeti : Kavurmalı Kaşarlı Tost

Orkun AKMAN‘ın Trakya Kalkınma Ajansı işbirliği ile 2019 Haziran ayında hazırladığı Kırklareli Lezzet Durakları isimli çalışmasından, yazarının izniyle sayfalarımıza taşınmıştır. Çalışmanın tamamına AKMAN’ın Jorko Yollarda isimli web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Facebookpinterestmail