Bonanza’nın Yeri

Ne zaman Demirköy’e gitmek üzere Yeniceköy sırtından Istrancalar’ı tırmanmaya başlarsınız, orman kuşağıyla birlikte iklim de değişiverir. Her mevsim bambaşka renkler kuşanan, özellikle kayınların güneşin yere değmesine bile izin vermediği serin bir orman boyunca Demirköy’e değin kıvrıla kıvrıla giden zevkli bir yol, kafanızı meşgul edebilecek her sıkıntıdan sizi alıkoyar. Yol boyunca en çok göreceğiniz, dağın bağrından göze göze fışkıran buz gibi tertemiz sular olacaktır. Kimisinin boynuna vurulmuş çeşmelerin gülümseten isimleri vardır. Güzellik suyu, Şifa çeşmesi, Haydut çeşme ve isimsiz niceleri.

Suyun şekillendirdiği böylesine zengin bir doğa içerisinde karşılar Demirköy sizi. Bu tertemiz, kirlenmemiş sular Demirköy’e nam salacağı bir başka nimet daha sunar. Alabalık…

Bu yüzden olmalı ki, damak zevkini alabalıktan yana kullanmak isteyenlerin en gözde yeri olarak Demirköy’ün yıldızı günden güne parlamaktadır. Şimdi sizinle, Demirköy’ün orman ve akasrular ile şekillenmiş zengin doğası içerindeki bu mekanlardan birlikte gidiyoruz.

Bonanza’nın Yeri…

Burası yıllardır Demirköy’e kendi yarattığı değerle bilinirlik katan, lezzet düşkünlerinin en çok uğradığı mekanlardan biri. Özellikle alabalık üzerine senelerdir katmer katmer artırdığı ününü her daim koruyabilmiş bir lezzet durağı burası. Trakya’nın bir çok yerinden, hele ki son yıllarda İstanbul’dan bu lezzetin peşine takılıp gelenler her dönüşlerinde memnun ayrılmışlardır.

Bonanza’nın Yeri ( Bonanza Alabalık Restaurant ), Demirköy’ ün hemen girişindeki vadi yatağında bulunan büyük taşları döve döve akan bir dere kenarında, derin yeşilini kuşanmış bir orman içinde yer alıyor. Burayı farketmemeniz zaten olanaksız.

Bir çiflik evinin bahçe girişi gibi dizayn edilmiş virane görünümlü kapıdan girdiğinizde ilk olarak derenin ve ormanın yaydığı serin bir esinti karşılar sizi. İsmiyle müsemma; sanki bir kovboy-kızıldereli köyünde yer aldığınız izlenimi uyandıran objelere daha girişten itibaren raslarsınız. Bonanza ismini özellikle neden seçtiğini bu objeler size zaten izah edecektir, ki mekanın içerisinde daha pek çoğunu göreceksiniz.

Bonanza’ nın yeri 5000 metrekare alan üzerinde yer alıyor. Bahçesinden akıp giden buz gibi suları olan derenin üzerine kurulu sundurmalarda, havuzun etrafına bulunan ya da ağaçların altlarına atılmış kır masalarında servisinizi alabildiğiniz gibi, mekanın iç bölümünü de kullanmanız mümkün. Etrafınızı kuşatan yemyeşil bir orman, çıvgınlar gibi kuş sesleriyle çınlar her zaman. Derenin kenarında ayaklarınızı serin sulara sokabilir, havuzlardaki balıkları görebilirsiniz. Canlı alabalık derler ya, burada balığınızı kendiniz seçip sizin için hazırlanmasını isteyebilirsiniz.

Bu yörede pek çok benzer mekanda olduğu gibi, alabalığın kiremitte ve tereyağıyla harmanlanarak hazırlanıyor olması esastır. Benzerlikler mutfak geleneğinin gereği olsa da, el mağrifetinin yemeğe serptiği sırlar bu mekanları özellikli kılar.

Sarı balçık topraktan köy fırınlarında, ve odun ateşinde tereyağıyla özlenerek pişen alabalığınızın tazeliği öylesine garantidir ki, balığın yanında mekanın meşhur manda yoğurdunu vermekte hiçbir sakınca görülmez.

Alabalık kadar, kaşarlı soslu köfte ve kaşarlı matar dolması da bu mekanın damaklarca test edilmiş özellikli lezzetlerinden. Bu lezzetlerin muhakkak denenmesini salık verirken, yörenin lezzetli et ürünlerininden hazırlanan ızgaraları ve İğneada’nın mevsiminde avlanan lezzetli balıklarını da bu sıcak mekanda bulabiliyorsunuz. Mekanda alkolü ve alkolsüz içeceklerin de olduğunu meraklıları için hatırlatmış olalım.

Bonanza’nın Yeri, toplantılar ve özel günler için de hizmet veren, kendinizi ev ortamında hissetmenizin öncelikli amaçlandığı bir mekan. Öyle ki, Demirköy’lü kadınların bir vesile bulup düzenledikleri gün toplantıları için bile rağbet görenüyor bu yer. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi ?

– Altın günümüzü Bonanza’ da yaptık.

Damakları ve ruhu şenlendiren Bonanza’nın Yeri‘ni, yolunuzu Demirköy’e çevirdiğiniz bir zamanda muhakkak görün. Ancak bir acı kahvelerini içecek ve mekanı görecek kadar zamanınız olsa bile, emin olun Trakya’nın o coşku dolu konukseverliği ile karşılanacaksınız.

Ve bir kere geldiniz mi, bir daha gelmeyi isteyeceksiniz.

Facebookmail