Büyükmandıra’nın “Brakana Tatlısı” Tescillendi

Kırklareli’nin Büyükmandıra ( Pomakmandıra ) beldesinde üretilen “Brakana tatlısı”, Büyükmandıra El Sanatları ve Doğal Yaşam Derneği’nin başvurusu, Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle coğarfi işaret aldı.

Büyükmandıra El Sanatları ve Doğal Yaşam Derneği’nin 2022 tarihli başvurusu üzerine başlatılan çalışmaların ana yürütücülüğünü, Trakya’nın pek çok ürününün de coğrafi işaret almasında katkıları bulunan Trakya Kalkınma Ajansı üstlendi.Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, yürütülebn çalışmalar neticesinde Babaeski ilçesinin Büyükmandıra beldesinde üretilen tatlının Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretli ürün olarak tescillendiği müjdesini verdi. Böylelikle Kırklareli’nin coğrafi işaretli ürün sayısı 7’ye, Trakya’nın ise 28’e yükselmiş oldu.

Pomak mutfağının önemli bir ürünü olan “Brakana tatlısı” buğday unu, süt, yumurta, katı ve sıvı yağ kullanılarak hazırlanıyor. Tatlının geçmişi yörenin demografik yapısının göçlerle şekillenmeye başladığı 1877-1878 yıllarına değin uzandığı varsayılıyor. Özel kutlamaların hemen hemen hepsinde karşımıza hazırlanan tatlı özellikle yörenin meşhur Pomak düğünlerinin vazgeçilmezi.

Facebookpinterestmail