Çağlayık Köyü’nde M.Ö.1800’lere Ait Tarihi Buluntu

Çağlayık Köyü’nde Demir Çağı’na ait olduğu tespit edilen üzerinde “Atlı Heron kültü ile kline sahnesinin” resmedildiği kabartmalar bulunan 1 metre 70 santimetre boyunda kabartmalı taş bulundu.

Bulgaristan sınırı köylerinden olan Çağlayık Köyü’nden Kırklareli Müzesi’ne bir eser kazandırıldı. Köy sakinlerinden Mehmet Kaygısız’ın girişimleri ile Müze yetkilileri eserin incelenmesi için Çağlayık Köyü’ne gitti. Bölgeye adını veren Yazılı Kaya mevkiinde yapılan incelemelerde eserin Demir Çağına ait olduğu belirlendi. Kırklareli Müze Müdür Vekili Nalan Güven’in de bizzat çalışmalarda yer aldığı Çağlayık Köyü’nde köylülerin yardımı ile eser traktöre yüklenerek Kırklareli Müze Müdürlüğü’ne getirildi. Tarihi eser vinç yardımı ile Müze bahçesine yerleştirildi.

Bir açıklamada bulunan Müdür Vekili Nalan Güven, Mehmet Kaygısız’ın müracaat etmesi ile köyde incelemelerde bulunduğunu, kabartma taşın M.Ö 1800’lü yıllara ait olduğunu kaydetti. Taşın 3 bölümden oluştuğunu kaydeden Güven; “En alt bölümde Trak Kültürüne özgü atlı heron, bir üst bölümünde Kline sahnesi taht var. En üst bölümde de şuan anlayamadığımız işaretleri bulunan bölümü var” diye konuştu. Demir çağına ait olan eserin tam anlamıyla yontulmuş olmadığı aktaran Güven, alçak kabartma tekniğiyle yapıldığı tespit edilen taşın koruma altına alındığını ve müze bahçesinde sergileneceğini kaydetti.

Çağlayık Köyü sakinlerinden Mehmet Kaygısız ise hiçbir beklentisi olmadan taşın müzeye kazandırılması için çaba sarf ettiğini bundan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Kaynak : Gazete Trakya

Facebookmail