“Çalıkuşu” Romanının Yazıldığı Konakta Yangın

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Reşat Nuri GÜNTEKİN’in bir dönem yaşadığı ve “Çalıkuşu” romanının bir bölümünü kaleme aldığı, Tekirdağ’daki tarihi konak 7 Ocak 2020 tarihinde sabaha karşı dört sularında çıkan yangında kullanılamaz hale geldi.

Tekirdağ’ın tarihi dokusunun en yoğun hissedildiği Ertuğrul Mahallesi’nde bulunan ve bir dönem içerisinde Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önemli isimlerinden Reşat Nuri GÜNTEKİN’in yaşadığı iki katlı ahşap konakta, 6 Ocak 2020 tarihinde bir yangın çıktı. Mahalle sakinlerin durumu farketmesiyle hemen itfaiye ekipleri kısa sürede yangına müdahale etti. Yaklaşık iki saatlik müdahaleye rağmen rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın sonrasında konak kullanılamaz hale geldi.

Çalıkuşu Romanının Yazıldığı Tarihi Konaka Yangın

Cumhuriyet dönemi Türk debiyatının önemli yazarlarından Reşat Nuri GÜNTEKİN’in bir dönem yaşadığı ve meşhur “Çalıkuşu” romanının bir bölümünü kaleme aldığı konak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi dokuyu canlandırmak üzere kamulaştırdığı yapılardan biriydi. Tapusu olaydan birkaç gün öncesinde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşan konağın yanması kundaklama şüphesini beraberinde getirdi.

Konak Ertuğrul Mahallesi, Peştemalci Caddesi’nde, tarihi “Beş Evler”e komşu olan evin, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen proje çerçevesinde “Reşat Nuri GÜNTEKİN Müzesi” olarak restore edilmesi bekleniyordu. Halihazırda bir rölevesi bulunmayan konağın, eldeki veriler ve farklı yönlerden çekilmiş fotoğrafları göz önünde bulundurularak yeniden ayağa kaldırılacağı bildirildi.

Ertuğrul Mahallesi’ndeki Tarihi Konak Çıkan Yangında Kül Oldu

Reşat Nuri Güntekin ve Çalıkuşu Romanı Hakkında…

Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit gazetesinde tefrika edilmiş ve aynı yıl kitap olarak basılmıştır. Beşinci baskısından sonra eser, 1939 yılında bizzat Reşat Nuri Güntekin tarafından sonra tekrar yayımlanmıştır. Bu kitap söz konusu baskısından yararlanılarak aslına uygun olarak yayına hazırlanmıştır.

ÇALIKUŞU, Reşat Nuri Güntekin’’in en yaygın ününü kazandığı ilk romanı. Romanda, iyi öğrenim görmüş bir İstanbul kızının, Anadolu’nun çeşitli köy ve kasabalarında öğretmen olarak yaşadığı serüven anlatılır.Serüven yönü ağır basan bu romanda, kişilerin duygu dünyaları, ülke gerçeklerinden soyutlanmadan verilir. Çalıkuşu, her yaştan insanın rahatlıkla okuyup sevebileceği önemli romanlarımızdan biridir.

Cumhuriyet dönemi edebiyatımızda kaleme aldığı roman, öykü ve oyunlarla eserler üreten Reşat Nuri Güntekin, Çalıkuşu dışında Dudaktan Kalbe (1925), Yeşil Gece (1928), Acımak (1928), Yaprak Dökümü (1930), Anadolu Notları (1936), Miskinler Tekkesi (1946) ve Kavak Yelleri (1961) gibi eserlere de sahip.

Yazarın eserleri aynı zamanda sinema filmi ve televizyon dizilerine de (Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Yaprak Dökümü, Kavak Yelleri) uyarlanarak yıllarca en çok izlenenler arasında yer aldı.


Facebookpinterestmail