Çekezmüsellim’in Papuç Köftesi Tescillendi

Tekirdağ coğrafi işaretli ürünler gerdanlığına bir halka daha ekledi. Başvurusu Hayrabolu Belediyesi tarafından yapılan, süreç izlemesi Trakya Kalkınma Ajansı tarafından gerçekleştirilen Çerkezmüsellim Papuç Köftesi mahreç işareti ile tescil almaya hak kazandı. Böylelikle yakın zamanda tescillenen Tekirdağ soğanından sonra şehrin tescil alan 9’uncu ürünü Çerkezmüsellim Papuç Köftesi oldu.

Kendine özgü beirleyici özellikleri bulunan Papuç köftesi 70’li yıllarla birlikte adını duyurmaya başladı. Şöhreti kentin ismiyle anılan Tekirdağ köftesinin gölgesinde uzun zaman geçirmesine rağmen, kendi müdavimlerini peşine takan bu yöresel lezzet tescil aldığı haberiyle birlikte çok daha geniş kitleler tarafından tanınacaktır.

Papuç köftesinin yapımında kullanılan etler bu yöredeki otlaklarda yetişen ve özellikli bitkilerle beslenen 2 yaşını geçmemiş danalardan elde edilir. Danalar Simental ırk olup canlı ağırlıklarının 200-300 kg olması gözetilir. Bu meradaki yerel otlar etlerin nefasetine katkı yapar. Kesilen danaların etleri belli bölgelerinden belli oranlarla kesilerek köftede kullanılacak harç elde edilir. Köfte harcı kendine özgü oval şeklini almadan önce 0-4 derece saklama koşullarında yaklaşık bir gün geçirir. Yassı, el ayası büyüklüğünde ve her birinin ağırlığı 50 gr olan 4 köfte serviste yer alır.

Kaynak : Trakya Kalkınma Ajansı

Facebookpinterestmail