Çorlu Ankara Uçak Seferleri Başlıyor

COVID-19 pandemisiyle mücadele kapsamında 28 Mart 2020 tarihi itibarıyla uçuşlarını durduran Pegasus Hava Yolları, kısıtlamalar sonrası ilk uçuşunu Haziran ayında İstanbul Sabiha Gökçen-İzmir seferiyle gerçekleştirmiş, bu rotaya takip eden zamanda yeni destinasyonlar eklenmişti.

Hazırlıklarını tamamlayan Pegasus Hava Yolları 3 Eylül 2020 tarihinde Çorlu-Ankara uçuşlarını başlatıyor. Müjdeyi Çorlu Kaymakamı Cafer SARILI verdi. Uçak seferleri hakkında bilgi veren SARILI; uçuşların Pazartesi, Perşembe ve Cuma günlerinde, Ankara – Çorlu hattında karşılıklı gerçekleştirileceği, Ankara’dan saat 18.00’de kalkacak uçağın 19.10’da Çorlu Atatürk Havalimanı’na varacağını, aynı uçağın 19.50’de Çorlu’dan kalkarak 21.15’te Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş yapacağı bilgisini verdi.

“Hayatımız değişecek ama misafirlerimizi ve çalışanlarımızı korumak için…”

Daha önce basına demeç veren ve yeni dönemde hayatımızda, seyahat alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler olacağını ifade eden Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane, “Hayatımız değişecek ama bu değişimlerin tümü misafirlerimizi ve çalışanlarımızı korumak amacıyla gerçekleşecek. Hep söylediğimiz gibi; Pegasus Hava Yolları olarak en önemli değerlerimiz, misafirlerimiz ve çalışanlarımız. Bu sebeple henüz uçuşlarımız başlamadan çok önce yeni düzene ilişkin önlemlerimize odaklanmıştık.” şeklinde konuştu.

 Normalleşmeye geçerken neler değişecek?

Artık misafirlerin iç hat uçuşlarına HES koduyla kabul edileceğini dile getiren Mehmet T. Nane, “HES kodu uygulaması, misafirlerimizin yurt içinde güvenle uçması için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen ve riskli görülen durumlarda seyahatlerini kontrol altına almak için geliştirilen yeni bir uygulama. Alınan önlemler kapsamında HES kodu olmadan bilet satın almak, online ya da havalimanında check-in yapmak ve dolayısıyla yurt içinde seyahat etmek mümkün olmayacak. Bunun yanı sıra bütün misafirlerimizin havalimanı ve uçak içerisinde maske takması gerekecek. Havalimanında belirli yerlerde ateş ölçülecek. Misafirlerimiz kontuara geldiğinde personelimiz siperlikli olarak hizmet verecek. Bu ve benzeri önlemler hayatımıza dahil olacak, biz de bilgilendirmelerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

“Uçaklar en hijyenik ortamlar”

Uçaklardaki hijyen konusuna da dikkat çeken Mehmet T. Nane sözlerine şöyle devam etti: “Misafirlerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği, asla taviz vermeyeceğimiz bir konu. Biz uçaklarımızı sıklığı artırılmış şekilde ve uluslararası standartlarda, uçak üreticilerinin talimatlarına uygun olarak dezenfeksiyon işlemine tabii tutuyoruz. Tüm uçaklarımızda HEPA tipi denilen yüksek verimliliğe sahip filtreler kullanıyoruz. Bu filtreler uçaktaki tüm havayı ortalama her üç dakikada bir filtre ediyor. Aynı hava sirküle edilmiyor, %60 dışarıdan taze hava alınıyor. Bu hava da 1300 derecelik ısısı olan motordan geçip filtre ediliyor. Böylece virüs, bakteri ve benzeri her şeyi öldürüp havayı tekrar geri veriyor. Ayrıca periyodik olarak da değiştiriyoruz. Bu sebeple uçaklar aslında en etkin havalandırmanın sağlandığı en hijyenik ortamlar. Ancak bir hijyen zinciri oluşturularak evden çıkıştan tekrar eve varışa kadar bu hijyen zincirinin korunması da büyük önem taşıyor. Bu konudaki en önemli faktör yine bizleriz. Lütfen tedbiri elden bırakmayalım, Sağlık Bakanlığımızın uyarılarına dikkat edelim ve bu mücadelenin kazananı biz olalım.”

Facebookmail