Çorlu Havalimanı

Turizmin en önemli dinamiklerinden birisi şüphesiz ulaşımdır. Son yıllarda, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de havayolu ile ulaşım büyük ivme kazanmıştır. Trakya gibi sanayinin ve iş dünyasının güçlü olduğu, çeşitli turizm destinasyonlarına ev sahipiliği yapan bir bölgede bu görevi, Trakya’nın tam merkezinde konumlanmış Uluslararası Çorlu Havalimanı üstlenmiştir.

Kolay arayüzü ile uçuş firmalarının hizmet ve ücret bilgilerini resmi sitelerinden alarak kolaylıkla karşılaştırma yapmaya olanak sunan birucak.com web sitesi, Çorlu Havalimanı için hazırlamış olduğu tanıtım yazısını Trakya Gezi Rehberi okuyucuları ile paylaştı.

Tekirdağ Çorlu Havalimanı

Tarihi, doğası, mutfağı, denizi, sahili ve sıcakkanlı insanıyla ünlü Tekirdağ ; Bizans ve Osmanlı dönemi de dâhil olmak üzere tarih boyunca birçok önemli medeniyetin önemli şehirlerinden biri olmuştur. Tekirdağ, özellikle yaz mevsiminde tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerin başında gelir. Bu önemli şehre uçakla gelmek isteyenlerin vazgeçilmez tercihi Çorlu Havalimanı’dır.

Tekirdağ’ın en büyük ilçesi olan Çorlu, Batı Trakya’da sanayinin gelişmesiyle her geçen gün büyüyen ve yoğun şekilde göç alan bir kenttir. Çorlu, Tekirdağ iline 38 kilometre uzaklıkta olup Türkiye’nin en gelişmiş ilçelerinden biridir. Sanayi bölgelerinin artması, toplu konut projeleri, İstanbul’a yakınlığı ve İstanbul’dan taşınan fabrikaları barındırmasıyla Çorlu’nun nüfusu hızla artmıştır. İstanbul’a yaklaşık 2 saat uzaklıktaki Çorlu Havalimanı, Atatürk Hava Limanı’nın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasından sonra yaşadığı yoğun trafiği azaltmak için hizmete girmiştir. 1998 yılında hizmete giren Çorlu Havalimanı, Çorlu ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıktadır. Havalimanı, sadece Çorlu için değil Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne gibi Trakya illeri için de önemli bir ulaşım noktasıdır. Çorlu Havalimanı’na otobüs, servis ve taksiyle ulaşım sağlanabilir.

Çorlu Havalimanı’nın modern pisti 3000 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğindedir. Apronu 11 uçak kapasiteli olan Havalimanı, sivil/askeri havaalanı statüsündedir. Teknolojik açıdan ideal standartlardaki Çorlu Havalimanı, ışıklandırma sistemiyle 7/24 uluslararası hava trafiğine açıktır.

Tek bir terminal binası içerisinde İç Hatlar ve Dış Hatlar olarak hizmet verilen binanın toplam alanı 6521 metrekaredir. Havalimanı’nda 297 araçlık otopark bulunmaktadır. Havaalanı’nda Bagaj Sundurma Tesisi 1200 metrekare kapalı alana yayılmıştır. Yıllık 600 bin yolcu kapasitesine sahip olan Havalimanı’nda check-in işlemi için 1’i engelli vatandaşlar için düzenlenmiş olmak üzere 7 check-in bankosu bulunmaktadır. 5 adet gidiş salonunda, 5 adet geliş salonunda olmak üzere toplamda 10 adet pasaport bankosu ve harç pulu veznesi bulunmaktadır. Giden yolcu salonlarında ikişer adet kapı, gelen yolcu bagajı için ise geliş salonunda 2 adet bagaj konveyörü bulunmaktadır. Uçuş bilgi monitörleri ve anonslarla bilgilendirme yapılmaktadır. Güvenliği emniyet personeli, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve özel güvenlik personeli tarafından sağlanan bina CCTV kamera sistemi ile 24 saat kesintisiz izlenilmektedir.

Ayrıca yine 24 saat acil sağlık hizmeti verilmektedir. Bay ve bayan mescit de bulunan terminalin her noktasında engelliler de düşünülmüş ve kolaylıklar sağlanmıştır. Terminalde vakit geçirebilecek bir kafe-restoran bulunurken, Tekirdağ Çorlu Havalimanı’nda duty free mağaza bulunmamaktadır.

Çorlu Havalimanı, iyi yönetilmesiyle Balkanlar’ın çetin kış şartlarında oluşabilecek rötarlarda sefer kaybını minimuma indirmeyi başarabilmektedir. Belediye de kış mevsiminde tedbirler alarak havalimanı güzergâhı üzerinde gereken çalışmaları yapmakta ve Çorlu Havalimanı gibi önemli bir ulaşım noktasının bağlantılarını sürekli açık tutmaya özen göstermektedir. Çorlu Havalimanı, çok fazla sefer gerçekleştirilmese de Anadolujet, Borajet gibi havayolu firmalarının kullandığı bir havalimanıdır. Bu sayede, Ankara üzerinden Türkiye’nin dört bir tarafına ulaşılabilir. Çorlu Havalimanı ayrıca uluslararası kargo taşımacılığı ve uçuş okullarının pilot yetiştirme programları için de hizmet vermektedir.

Çorlu Havalimanı’nın tam adresi; Seymen Mahallesi, Çorlu Havalimanı, 59850 Önerler Köyü, Çorlu/Tekirdağ

Telefon numarası; 0 282 682 40 36’dır. 

 

Facebookmail