Doğadaki Ayak İzleri ; Trakya Doğa Sporları Toplulukları

Trakya’da faaliyet gösteren pek çok doğa sporları kulübü düzenli faaliyetleri ile çok sayıda ziyaretçinin yöreyi gezmesine, tanımasına vesile olarak küçük bir iç turizm faaliyetine ön ayak olmaktadırlar.

Bu yazıda sizlere Trakya’da ayak izlerini doğada bırakan ve çalışmalarını aktif bir şekilde yürüten doğa sporları kulüpleri hakkında kısa değerlendirmelere ve iletişim bilgilerine yer vereceğiz. Böylelikle okuyucularımızın ilgili kulüplerin faaliyetlerini takip edebilmeleri için ihtiyacı olan bilgilere ulaşabileceklerini umuyoruz.

Trakya Gezi Rehberi olarak Trakya’ya kendi çalışmaları ekseninde değer ve bilinirlik katan kulüplerimize çalışmalarında başarılar diliyoruz.

EDİRNE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ ( EDOSK )

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği 30 Aralık 2005 tarihinde Edirne merkezde dernek olarak kurulmuştur. Daha sonra spor kulübü olarak tescilini gerçekleştirmiştir.

Kuruluş amacımız; Üyelerimiz vasıtasıyla doğa sporları alanında lisanslı sporcuları ile faaliyetler yapmak, potansiyel çocuk ve genç sporcuları spora kazandırmak; insanları doğa ile mücadele eden değil barışık yaşam şeklini benimseterek doğada profesyonel veya amatör doğa sporları faaliyetleri organize etmek; doğayı koruyan ve çevresi ile uyumlu yaşayan bireyleri destekleyerek sürdürebilir faaliyetlerle, içerisinde yaşanan doğanın tanınmasına katkı sağlamak; Edirne ve bölgemiz Trakya’da sivil toplum kuruluşu olarak sosyal hayatı ve doğa ile ilgili çalışmalar yapmakta görüş bildirmektedir.

Doğa sporları alanında Türkiye Dağcılık Federasyonu, Türkiye Kayak Federasyonu, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Türkiye Oryantiring Federasyonu, Türkiye Kano Federasyonu’nda tescil edilmiş üye bir kulüp olan EDOSK, bu alanda sportif etkinlik ve yarışmalara, lisanslı sporcuları ile katılım hakkına sahiptir. Lisanslı sporcu sayısını arttırmak için her yaştan insanı kulüp spor yapmaya teşvik etmektedir.

EDOSK

Kulübümüz sporculara, yetişkin üyelere yönelik faaliyetlerin yanı sıra aynı zamanda bir gençlik organizasyonudur. Gençlik alanında birçok etkinlik ve çalışmaya liderlik etmiştir. Özellikle Avrupa Birliği gençlik projelerinde Trakya’da en aktif derneklerden birisidir. Onlarca genci, gençlik projeleri sayesinde Avrupa ile buluşturmuştur. Gençlik alanında yapılabilecek bu tür etkinlik işbirliği ve projelere her daim açıktır.

Kulübümüz üye olamayanlara da etkinliklerimize misafir üye olarak katılabilme fırsatı tanımaktadır. Özellikle Istranca Ormanları bölgesinde yaptığımız bisiklet, doğa yürüyüşleri ve kamplarla binlerce insanı doğayla buluşma imkânı tanımaktayız. Bu bölgenin eko turizm gelişimine de katkımız devam etmektedir.

EDOSK’un çalışma alanları : *Dağcılık * Bisiklet * Oryantiring * Doğa Yürüyüşleri (Hiking – Trekking ) * Doğa kampları -Eğitimleri * Kaya Tırmanışı * Eğitim ve Seminer Çalışmaları ( İlk Yardım -Dendroloji -Ekoloji ) * Kano * Kayak * Gençlik Etkinlikleri * Proje Çalışmaları ve Eğitimleri – Seminer * Çevre Sorunları – Ekoloji –Eko Turizm Organizasyonları

EdirneDoğaSporlarıKulübü

Adres: Kocasinan Mahallesi Gazeteci M. Kemal Ökten Sokak Koçtürk Apt. Kat: 1 (Yüksel Yeşil İlkokulu arkası) EDİRNE
GSM: 0 538 8167333
E-POSTA: edosk22@gmail.com

DEMİR PEDAL ÇORLU

Demir Pedal Çorlu, son yıllarda Trakya’da hızla gelişme gösteren bisiklet sporuna gönül vermiş kişilerce kurulmuş bir topluluktur. Daha çok sosyal medya üzerinden iletişim yoluyla bir araya gelen ekip, günden güne daha fazla katılımcıya kavuşmakta, kurumsallaşma yolunda adımlar atmaktadır.

Demir Pedal Çorlu bir bisiklet sporu topluluğu olmasının yanında sosyal sorumluluk etkinlikleriyle de; Çorlu özelinde Trakya’ya değer katmaya devam etmektedir.

İletişim : Demir Pedal Sosyal Medya Hesabı

DemirPedalCorlu

KEŞAN DOĞA, ÇEVRE VE KÜLTÜR DERNEĞİ

( DOÇEK )

Keşan Doğa, Çevre ve Kültür Derneği ( DOÇEK ) Edirne’nin Keşan ilçesinde 1993 yılında kurulmuştur. DOÇEK kurulduğu günden bugüne değin yaptığı çalışmalarla doğa sporlarını tanıtmak, sevdirmek, doğa ve çevre bilincini yerleştirerek savunucusu olmak ekseninde kendi kentlerine değer katmaktadır.

DOÇEK özellikle bisiklet sporu ve doğa yürüyüşleri alanlarında çok verimli çalışmalara imza atmaktadır. Öncelikle Keşan ve yakın çevresiyle ilgili çalışmalar yürüten DOÇEK üyelerini zaman zaman diğer doğa sporları kulüpleriyle ortak çalışmalar içerisinde görüyoruz.

Doğayı algılayışlarını dışa yansıtan sosyal sorumluluk projelerinde de varlıklarını hissettiren DOÇEK; tüm bu çalışmalar sırasında elde ettiği deneyimlerini ve üretimlerini fotoğraf ve yazı diliyle sosyal ağlarda güçlü bir şekilde paylaşarak geniş kitlelere ulaştırmaktadır. Yine bu sosyal ağlar vasıtasıyla düzenlenen etkinliklerin duyurularına da ulaşmak mümkündür.

Öte yandan derneğin kurucu üyelerinden Hakan EŞME’nin kişisel web sitesinde ve Bisiklet Forum sayfalarında paylaştığı bilgi, belge ve deneyimlerine ait “yol hikayeleri” DOÇEK’in tanıtılmasına omuz veren çalışmalardandır.

DOÇEK İletişim :

    • Adres : Büyük Cami Mahallesi, Eski Yağ Pazarı No : 24/A / KEŞAN

Doçek@HakanEŞME

KIRKLARELİ ISTRANCA GENÇLİK DOĞA SPORLARI KULÜBÜ

KURULUŞ TARİHİ : 24.10.2005

KURULUŞ AMACIMIZ ; Yerel, ulusal ve uluslar arası katılımlı doğa sporları faaliyetleri, gençlik aktiviteleri, yarışmalar organize etmek; bireylerin çevre bilincine sahip olmalarını sağlamak; toplumun olumlu yönde gelişmesine katkıda bulunacak kültürel, sanatsal etkinlikler düzenlemek ve yardımlaşma duygusunu geliştirecek ortamlar yaratmaktadır.

FAALİYETLERİMİZ ; Gençlik ve izcilik kampları organize etmek, doğa yürüyüşleri, bisiklet gezileri düzenlemek bulunmaktadır. Dağcılık, dalgıçlık ile kayak faaliyetlerine ve tenis müsabakalarına da bireysel katılım yapılmaktadır.

Ulusal tarihimizde çok önemli günlerde çeşitli etkinlikler gerçekleştirmekte ve faaliyetlere katılım göstermekteyiz.

Çanakkale kara savaşlarının başladığı 25 nisan tarihinde 57. Alay anma yürüyüşüne daha önce olduğu gibi 100. yılında da katıldık ve o tarihi günde her yaştan binlerce kişi ile 18 km’lik yolu yine yürüdük.

Sarıkamış Şehitlerinin 100. Yılı anma yürüyüşünü de 3-4 Ocak 2015 tarihinde binlerce kişi ile o tarihi parkurda gerçekleştirdik.

Kulübümüz üyelerinden ve doğa severlerinde katılımı ile her pazar günü ve her türlü hava koşullarında Trakyaking topluluğu farklı parkurlarda doğa yürüyüşü ve gezisi yapmaktadır.

Bisiklet gurubumuz çeşitli geziler düzenlemekte, diğer branşlarada bireysel katılımlar yapılmaktadır.

Gençlik ve izcilik yaz kampları düzenledik. 2018 yılında 25. yıl kampını 12-17 yaş gurubuna yönelik olarak İğneada da gerçekleştirdik. Kamplara çeşitli illerden gelen gençlerle birlikte Bulgaristan’dan da bir gurupta misafir olarak katılmaktadır.

Çadır konaklamalı deniz ve orman faaliyetleri ile çeşitli aktivitelerin bulunduğu bu kamplara oldukça yoğun katılım sağlanmaktadır.

Istrancaların zirvesi Mahya Tepe’de 12 yıldır kulübümüz tarafından Cumhuriyet kampı düzenlemektedir. Bir çok kampçı ve doğa sever her türlü hava koşullarında bu etkinliğe katılmaktadır.

Bu faaliyetlerimizin dışında çevre temizliği, yardım faaliyetleri, proje girişimlerine katılım, panel-konferans , çeşitli spor yarışmalarına katılım göstermekteyiz.

İnternet sayfamız : www.istrancagenclik.com/
Facebook : www.facebook.com/kirklareliistrancagenclikdsk
İnstagram : kirklareliistrancagenclikdsk

KEŞAN SAROS DOĞA SPORLARI TOPLULUĞU 

( SARDOS )

SARDOS doğa ve doğa sporlarına gönül vermiş bir arkadaş grubu tarafından 10 Şubat 2014 tarihinde Edirne’nin Keşan ilçesinde kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren hiç aralık vermeden çalışmalarına başlayan topluluğun faaliyet alanları; bisiklet, doğa yürüyüşü, dağcılık, kampçılık, yamaç paraşütü, dalış ve fotoğraf olarak sıralanmaktadır. Bunların haricinde bir çok sosyal proje ile toplumun dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Kurulduğu ilk yılda yaptığı bir çok etkinliğin yanında yaz döneminde yaptığı bir kamp faaliyeti toplumun ve bölgedeki diğer doğa oluşumlarının takdirini toplamıştır. Günümüzde herkes bilgisayar, tablet ve akıllı telefon bağımlılığından oldukça şikayetçi olduğunu biliyoruz. Özellikle genç neslin sokakta yürürken dahi dikkatini sürekli ellerindeki telefonlarına yöneltmesi, saatlerce evde bilgisayar başından ayrılmayan çocuklarımızın alışkanlıkları mukayese yeteneğini yitirmiş, inisiyatif kullanamayan kararsız bir neslin oluşmaya başladığını üzülerek görmekteyiz. Bu durum aynı zamanda hareketsiz yaşamdan kaynaklanan obezite rahatsızlıklarını da arttırmıştır.

Bu sebeple SARDOS kurulduğu ilk yılda Tableti,Bilgisayarı, Akıllı telefonu bırak kızanları kap gel !” adı altında bir kamp yaparak iki gün süre ile bu cihazların hiç birisi kullanılmadan sadece çocukluğumuzdaki geleneksel oyunlarımız oynatılmış, taş boyaması, uçurtma, çuval yarışı yapılmış,gece ışık gösterisi ve masallar okunarak , kuş sesleri altında doğada çadırda uyuyarak, sabah kuş sesleri ve çam kokusunda kahvaltı yapmanın güzelliklerini paylaşmışlardır.

Kamp süresinde hiç bir çocuğun bahse konu olan cihazları talep etmediği gibi, etkinlik sonunda da fikirleri sorulduğunda . Memnuniyetlerini belirtmeleri ve bu kampı her hafta istemeleri organizasyon sorumluları ve anne babaları oldukça memnun ettiği gözlenmiştir.

Sardos@FarukEKER

Kurulduğu günden bu güne kadar her branşta katılım mevcudu artan topluluk kamuoyu tarafından da oldukça takip edilen bir oluşum haline gelmiştir. Kurumsal bir kimlik oluşturmak için her geçen gün alt yapısını sağlamlaştıran SARDOS kuruluşunun üçüncü yılına girerken toplumsal menfaatleri önde tutan faaliyetleri çoğalmıştır. Yılın ilk aylarında ”Canlar üşümesin Sardos’tça” adı altında yaptığı kampanyada bir çok ihtiyaç fazlası giyim eşyasını toplayarak Keşan Belediyesi ihtiyaç fazlası eşya toplama merkezine teslim etmiş, soğuk kış günlerine ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlamıştır.

Her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiren topluluk doğa katliamı ve ekolojik sorunların olduğu yerlerde de varlığını esirgememiş taş ocakları tepkisinde, Korudağ bölgesinde yapılan orman katliamında, İğneada Nükleer ve Termik santral tepkilerinde desteğini göstermiştir.

Sağlık ve Milli eğitim bakanlığı ülke çapında tüm okullara bisiklet dağıtarak bisikleti yaşam biçimi haline getirmek için bir atılım yapmıştır. SARDOS ‘da bisiklet dağıtılan tüm okulları dolaşarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde çocuklara ”Bisiklet ile güvenli sürüş eğitimi” vererek katkıda bulunmuştur.

Yine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde ”Sağlıklı geleceğe doğru pedal çevir.” bisiklet etkinliği; Edirne İl Toplum Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde ‘‘Yaşamınıza hareket katın sağlığa adım atın.” doğa yürüyüşü; Keşan Gençlik Merkezi ve Spor İlçe Müdürlüğü işbirliğinde 19 Mayıs gençlik haftasında ”Sağlıklı geleceğe adımlar.’ adı altında yüzlerce kişinin katıldığı sosyal projeleri gerçekleştirerek bir çok çocuk, genç ve yetişkinin doğa ve bisiklet ile temasını sağlamıştır.

SARDOS bulunduğu bölgede de kadınları bisiklet kullanımına özendirerek bir çok kadının bisikleti hayatının içine sokmasını sağlamıştır. Halen grupta bir çok kadın bisikletçi barındıran topluluk, diğer oluşumlara ve kadınların bisiklet kullanmasına da öncülük etmiştir.

Faruk EKER, SARDOS olarak vizyonlarını şu cümlelerle özetliyor :

“Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS) olarak kurulduğumuz günden bu yana insanları doğa ve doğa sporları ile tanıştırma gayreti içinde olduk. Bunların yanında ekolojik sorunlarında içinde olmaya çalıştık. Yaptığımız bir çok faaliyet ve projede ben değil, biz ögesini dikkate alarak toplumsal faydaları ön planda tuttuk. Her geçen gün kamuoyu tarafından tanınan ve bir çok kurumla ortak hareket eden bir oluşum olmaya başladık. Bu topluluğumuzun kurumsal bir kimlik kazanması için daha sağlam temelleri oluşturduğunun göstergesidir.

Çizgimizi hiç bozmadan kamu yararını ön planda tutarak ve daha çok insanı doğa ve doğa sporları ile tanıştırmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki çevreyi ve doğayı seven insan, hoş görülü ve topluma daha çok faydalı olacak insandır .Bunun yanında çevre ve ekolojik sorunların olduğu her platformda yer almaya devam edeceğiz. Doğa bize atalarımızdan bir miras değil , çocuklarımızın emanetidir.”

SARDOS İletişim :   Sardos Sosyal Medya Hesabı

SardosLogo

TEKİRDAĞ DAĞCILIK ve DOĞA SPORLARI KULÜBÜ

( TEDADOSK )

Tekirdağ Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ( TEDADOSK ) dağcılık ve doğa sporları ile ilgili detaylı ve nitelikli eğitimler vermek, bu sporların inceliklerini öğretmek, geliştirmek ve icra etmek amacıyla 2015 Aralık ayında kurulmuştur.

Türkiye Dağcılık Federasyonu’ndan eğitim almış üyelerce kurulmuş kulüp faaliyetleri üyelere olduğu kadar üye olmayan katılımcılara da açıktır. TEDADOSK doğa yürüyüşü, doğa kampları, kaya tırmanışı, sportif tırmanış, yapay duvar tırmanışı, Alpin zirve çıkışları, izcilik gibi alanlarda faaliyet göstermek üzere yola çıkan bir kulüp. Alanında uzman eğitmenlerce temel kampçılık, kış dağcılığı, doğada hayatta kalma, ilk yardım, kaya tırmanışı ve teknikleri, oryantiring, arama kurtarma, amatör telsizcilik, kanyon ve iniş eğitimleri verilmesi amaçlanmaktadır. Zaman zaman spesifik eğitimler için alanında uzman kişilerden, dışarıdan eğitmen temin edilmektedir.

TEDADOSK faaliyetlerini sosyal medya sayfalarından ve kulübün kurumsal web sitesinden takip edebilirsiniz.

İletişim :

TEDADOSK Kurumsal Web Sitesi

TEDADOSK Sosyal Medya Hesabı

Tedadosk

TEKİRDAĞ TRAKYA EXTREM TURİZM

2007 yılında yamaç paraşütü uçuşlarına açılan TEKİRDAĞ Yeniköy-Uçmakdere bölgesinde, uçuş faaliyetlerine başlayan kulüp kurucuları Sadri Özel, Sanlı Fidan ve Kıvanç Altun; bu faaliyetlerini kurumsal bir kimliğe kavuşturmak, sporu geniş kitlelere yaymak ve Tekirdağ’ı, adı yamaç paraşütü ve doğa sporlarıyla anılan tanınmış bir bölge haline getirmek  amacıyla, 30 Aralık 2010 tarihinde Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nü (TEYAK) kurdular.

Yaklaşık olarak beş yıla yakın, kısa sayılabilecek bir süreçte birçok projeyi hayata geçiren kulüp yöneticileri, bu süreç içinde yurt içi ve yurt dışından yüzlerce kişiyi yamaç paraşütüyle tanıştırmıştır. Kendi alanında faaliyet gösteren diğer kulüplerin aksine farklı bir çizgide ilerleyen TEYAK, hem eğitim tesisi hem de iniş alanı gibi, tüm sporcuların ve kullanıcıların ihtiyaçlarına altyapı sağlamak üzere yatırım ve girişimlerde bulunarak, kendini farklı bir noktada konumlandırmıştır.

TrakyaExtremTurizm

TEYAK’ı kuran ekip, ilk günden itibaren önlerine koydukları hedefler doğrultusunda ve TEYAK tecrübesinin oluşturduğu altyapı ile, 2015 yılında TRAKYA EXTREM TURİZM’i kurmuştur.

TRAKYA EXTREM TURİZM, yamaç paraşüt spor ve turizminin TEKİRDAĞ bölgesinde daha profesyonel olarak yapılmasının yanı sıra, doğa ve macera sporlarının diğer birçok farklı alanında da hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

2016 yılı ile birlikte yamaç paraşütünün yanında, günübirlik tüplü dalış (scuba dıvıng), kanyon geçişi (canyoning) gibi aktiviteleri hayata geçiren TRAKYA EXTREM TURİZM; çok sıra dışı aktiviteler ve farklı organizasyonlarıyla, Tekirdağ bölgesinin yurt içi ve yurt dışında extrem sporlar alanında yeni bir marka değeri olması yolunda, sağlam ve emin adımlarla yürümektedir.

TRAKYA EXTREM TURİZM İletişim :

    • Adres : Yeniköy mh. Köy Yolu sk. No:5 Süleymanpaşa / Tekirdağ

ZİRVE DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ TEKİRDAĞ ŞUBESİ

Merkezi İzmir de bulunan Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün en aktif şubesi kuşkusuzTekirdağ Şubesi’dir. Tekirdağ’da önceleri bir temsilcilik olarak hizmet veren şube 2006 yılından beridir faaliyet göstermektedir. 2008-2009 yılında internetteki sosyal ağlar vasıtasıyla çok sıkı bir iletişim mecrası bulan Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Tekirdağ Şubesi; yenilenen kadrosu, portföyüne kattığı yeni rotalar ve faaliyetler ile hızla büyümeye başlamıştır. Artan ilgi ve üye sayısı, her hafta düzenledikleri etkinlikler ile büyük farkındalık yaratan ekip 2010 yılı sonunda şubeleşme yoluna gitmiştir.

İlk zamanlar faaliyetlerini Tekirdağ Ganos Dağları’ndaki doğa yürüyüşü rotalarında yoğunlaştıran Zirve Dağcılık Tekirdağ Şubesi, Trakya’daki faaliyetlerini Kırklareli ve Tekirdağ’ın Istırancalar kesimine taşıyarak portföyündeki rotalara yenilerini ekleme yolunu tercih etmiştir.

Deneyimli ekip son yıllarda Türkiye’nin pek çok coğrafyasında doğa yürüyüşü, bisiklet, kampçılık, tırmanış, rafting gibi etkinliğe imza atmaktadır. Bu etkinliklere kültür turları da eklenince, Zirve Dağcılık Tekirdağ Şubesi’nin senenin neredeyse tüm haftalarında etkinlik düzenlediğini söylemek yalnış olmayacaktır. İnternetteki sosyal ağlarda güçlü bir etkileşime sahip olan kulübün düzenledikleri etkinliklerde çektiği karelerden oluşan hatrı sayılır bir fotoğraf arşivi bulunmaktadır.

Düzenledikleri doğa sporları aktiviteleri ile yaşadıkları çevreye değer katan, hemen hemen her hafta düzenledikleri faaliyetler ile onlarca kişiyi Trakya’nın geniş bir coğrafyasında ağırlayan Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Tekirdağ Şubesi, çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle de farkındalık yaratmaktadır.

ZİRVE DAĞCILIK TEKİRDAĞ ŞUBESİ İletişim :

    • Adres : Kolordu Cad. Ziverbey İş Merkezi Kat : 3 No : 5 TEKİRDAĞ
    • Tel : 0 532 4379253 ( Adnan GÜNDOĞDU – Zirve Dağcılık Tekirdağ Şubesi Başkanı )

Fotoğraf ve logolar toplulukların web siteleri ve sosyal medya hesaplarından alınmıştır.

Not : Bilgilerine yer verdiğimiz kulüpler çalışmalarını aktif olarak sürdüren ve kurumsal yapıları olan kulüplerdir. Trakya’da faaliyet gösteren fakat bilgilerine ulaşmak için çaba sarfedip geri dönüş alamadığımız çeşitli yapılanlamalar da göze çarpmaktadır. Bilgilerini ulaştırdıkları taktirde ve yayınladığımız içeriğe uygun çalışmalar yapan diğer kulüp ve toplulukların bilgilerine de yer verebileceğimizin notunu düşmüş olalım.

Facebookpinterestmail