Doğanca Evi Çorlu Kent Belleğine Kazandırıldı

Çorlu’da, tarihi 150 yıla yakın olduğu değerlendirilen ve o dönemden günümüze ulaşmayı başarabilmiş az sayıdaki kültür varlığından biri olan Doğanca Evi’nin restorasyonu tamamlandı. İkinci grup sivil mimarlık örneği olarak koruma altına alınan ve restore edilen Doğanca Evi’nin “Kent Belleği Müzesi” olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Doğanca Evi, Çorlu © Trakya Gezi Rehberi
Doğanca Evi hakkında

İçerisinde yaşamış olan aileye ithafla, halk arasında “Doğanca Evi” diye adlandırılan sivil mimarlık örneği yapı, ilçeye bağlı Cemaliye Mahallesi Hastane Çeşme Sokak’ta bulunuyor. 150 yıla varan bir geçmişi olduğu değerlendirilen yapının en eski sahibinin bir Rum doktor olduğu biliniyor. Bir dönem askerlik şubesi olarak da hizmet veren yapı, 1924 yılında Yunanistan ve Türkiye arasında gerçekleştirilen Büyük Mübadele ile Çorlu’ya göç eden Doğanca Ailesi’ne oradaki malları karşılığında verilmiş. Çorlu’da yeni bir hayata başlayan aile uzun yıllar bu evi ikametgahları olarak kullanmış.

Doğanca Evi © Trakya Gezi Rehberi

Yapı 2003 yılında Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından 2. Grup sivil mimarlık örneği olarak tescil edilmişti. “Kent Belleği Müzesi” olmak kaydıyla ailenin varisleriyle anlaşılarak 2013 yılında Çorlu Belediyesi tarafından kamulaştırılan tarihi yapı, bir süre kendi halinde restorasyonu bekledi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin merkez ve ilçelerinde yürüttüğü “Miras Atölyesi” projesinin Çorlu ayağındaki bir çalışma olarak 2017 yılında yapının restorasyonuna başlandı. Bu süreçte Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payına Dair Yönetmelik gereği 2017 yılında Tekirdağ Valiliği’nin yüzde 75 oranındaki katkı payından yararlanıldı.  Bir yılı bulan çalışmalar 2018 Ağustos’unda sona erdi. Doğanca Evi’nin “Kent Belleği Müzesi” olarak hizmet vermesi için çalışmalarda ise sona yaklaşıldığı, 2019’un ilk yarısında açılması bekleniyor.

Tarihi Doğanca Evi , Çorlu © Trakya Gezi Rehberi

Yapıldığı dönemin mimari özelliklerini büyük ölçüde yansıtan tarihi yapı, bodrum kat üzerine ahşap malzemeden iki kat olarak inşa edilmiş. Çatısı Marsilya kiremidi ile kaplı yapı 251 metrekare alana sahip. Özgün yapısal özellikleri gözetilerek restore edilen Doğanca Evi’ne ait bahçe ayrıca düzenlenerek, müzeyi ziyarete gelenlerin kullanabileceği bir yeme içme mekanı olarak hizmet verecek.

Facebookmail