Doğanca Evi’nden Muhacir Evi’ne

Geçtiğimiz aylarda restorasyonu tamamlanan ve yaklaşık bir buçuk asırlık bir geçmişi ile Çorlu’nun az sayıdaki sivil mimarlık mirası arasında yer alan tarihi Doğanca Evi, 26 Şubat 2019 tarihinde düzenlenen törenle Muhacir Evi Müzesi olarak ziyarete açıldı.

Doğanca Evi’nden Muhacir Evi’ne

1924 Büyük Mübadelesi ile Çorlu’ya göç eden Doğanca ailesine, Yunanistan’da kalan malları karşılığında verilen konağın kesin yapım tarihi bilinmese de, izi sürülebilen yaklaşık bir buçuk asırlık bir geçmişi olduğu biliniyor. Öncesinde bir dönem askerlik şubesi olarak da kullanılmış tarihi yapının en eski sahibinin bir Rum doktor olduğu da bildiklerimiz arasında. Çok uzun yıllar Doğanca ailesine yuva olan konak daha sonra bakımsız kalmış, 2003 yılında Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından 2. Grup sivil mimarlık örneği olarak tescil edilmişti. Yapı 2013 yılında ailenin varisleriyle anlaşılarak “Kent belleği Müzesi” olmak kaydıyla Çorlu Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Yapının Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “Miras Atölyesi” çerçevesinde restorasyonun başlaması 2017 yılına, çalışmaların bitmesi ise 2018 yılının ikinci yarısına sarktı. Nihayet, tarihi yapı tüm eksiklerinin tamamlanması ile 26 Şubat 2019 tarihinde “Muhacir Evi” adıyla bir kent belleği müzesine dönüştürülerek vatandaşların ziyaretine açıldı.

Muhacir Evi Müzesi / Çorlu

Yapıldığı dönem özelliklerini gösteren, bodrum üzerine iki kat olarak ahşap ağırlıklı malzeme ile yapılan tarihi binadaki odalar, pek çoğu vatandaşların gönüllü bağışlarıyla toparlanan ve tarihi kıymeti olan objelerle donatılarak, bir bütünlük oluşturacak sunum özellikleriyle hazırlandı. İzleyenleri zamanda ve mekanda bir yolculuğa çıkartan tarihi konakta; mutfak ve kiler, oturma odası, yatak odası, çalışma odası, yemek salonu düzenlemeleri ile dönemsel özellikteki objelerin sergilendiği bölümler yer alıyor.

Cemaliye Mahallesi, Hastane Çeşme Sokak’ta bulunan yapı ( Gazi İlkokulu ve Perşembe Pazarı yanı ) hafta içi mesai saatleri süresince ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Facebookpinterestmail