Dünyaca Ünlü Edebiyatçı Georgios Vizyenos Doğduğu Topraklarda Anılıyor.

Dünyaca ünlü Yunan Edebiyatçı Georgios Vizyenos ölümünün 120. Yılında doğduğu yer olan Vize İlçesinde, Vize Belediyesi ve Yunanistan Edirne Konsolosluğu işbirliğinde yapılacak olan etkinliklerle anılacak.

Anma etkinlikleri 27 Ağustos 2016 Cumartesi günü saat 20.30’da Yunanlı ve Türk davetlilerin katılımıyla Vizyenos’un doğduğu evin yanında bulunan tarihi Hamam önünde yapılacak. Etkinlikte Yunanistan’ın ünlü tiyatro gurubu Nea Orestiada “Dionysos” oyuncuları tarafından müzikli tiyatro gösterileri sahnelenecek.

Düzenlenen Anma programı ile ilgili açıklamada bulunan Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı; “1883 yılında Vize’de dünyaya gelmiş ve eserlerinde Vize’ye geniş yer veren Dünyaca ünlü Yunan edebiyatçı Vizyenos’un, “Trakya’da birçok kasaba vardır fakat Vize kadar güzeli yoktur” demesi boşuna değil. Vize, doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel zenginlikleri ve Trakya’nın tek Sakin Şehir (Cittaslow) unvanına sahip önemli bir turizm kentidir. Trakya’nın bilinen tek antik tiyatrosu geç Roma dönemine aittir ve ilçemiz sınırları içindedir. Bunun yanı sıra Trak Tümülüsleri, Vize Kalesi ve kale surları, bugün Gazi Süleyman Paşa Camisi olan Küçük Ayasofya Kilisesi, Bizans dönemine ait pek çok mağara manastırı ve sarnıç Vize’nin kültürel mirasının nadide eserleri arasında yer almaktadır” dedi.

Başkan Balkı açıklamasının sonunda, Yunanistan ve Türkiye arasında bu tür kültürel ve sanatsal etkinliklerin karşılıklı olarak yapılmasını temenni ettiğini belirtti.

“VİZYENOS TOPRAĞINDA”

            PROGRAM

20:30   Kısa süreli selamlar

20:45   Georgios Vizyenos’un eserlerinin sunumu

20:50   “Annemin Günahı”

21:05   Zamanda müzik gezileri

21:20   “Hayatın Tek Yolculuğu”

21.40   “Meleklerin Sessizliği ” ERT kanalında yayımlanan tarihi diziden görsel-işitsel alıntı

22:00   Yönetmen Bay Akis Tsonidis tarafından kapanış konuşması

Tarih ve Saat   :      27 Ağustos 2016 Cumartesi, 20.30

Yer                       :      Kale Mahallesi Tarihi Hamam önü

Facebookpinterestmail