Ebediyete Kadar

Çok aşk hikayesi anlatıldı durdu onca senelerdir. Kalbi göğüs kafesinde çırpınan herkesi kuşattı aşk üzerine anlatılanlar, sihirli bir kelam gibi dilden dile dolaştı zamanı ve mekanı herbiri. Leyla’yla Mecnun var mıydı gerçekten? Ya Aslı’yla Kerem ? Ferhat nasıl olmuştu da Şirin için dağı eritebilmişti? Peki Arzu’yla Kamber; ya Zöhre’yle Tahir . . . Bu denli sevebilirler miydi birbirlerini ? Mümkün müydü böylesi bir aşk ?

Hepsi zamanın çok ötesinden öyküler. Doğru mudur, değil midir bilemeyiz. Ama Sunay AKIN‘ın o bal damlayan kaleminden damıttığı bir aşk öyküsü var ki, her ne kadar diğerleri gibi hazin bitse de, gören gözlerin işiten kulakların ve tarihin şahitliğinde hepsinden çok daha gerçek.

Ebediyete Kadar…

Heybeliada’daki Deniz Okulu’ndan mezun olan İsmail TÜRE, kendi gibi Gelibolulu olan bir genç kıza kaptırır gönlünü. İki sevgili parmaklarına nişan yüzüğü taksalar da birbirlerini çok seyrek görmektedirler. İsmail TÜRE denizaltıda muhabere subayı olarak görevlidir çünkü.

Üsteğmenin aklına harika bir fikir gelir; nişanlısına ışıklı mors alfabesini öğretecek, Çanakkale’den geçiş yapacakları geceyi planlı olduğu için önceden bildirecek ve böylelikle haberleşeceklerdir!

Boğazı yüzeyden geçmekte olan denizaltının kulesindeki denizciler sigara içmekte, sohbet etmektedirler. Aralarından birinin heyecanlı olduğu her halinden belli olmaktadır. Gelibolu kıyılarına geldiklerinde, karanlık içindeki evlerden birinden bir el fenerinin yanıp söndüğü görülür:

“Seni seviyorum. . .”

Arkadaşları gülümseyerek İsmail TÜRE‘ye bakarlarken, genç âşık elindeki fenerle sevgilisine karşılık vermektedir…

Bu olaydan sonra iki sevgilinin aşkı düşmez olur denizaltıcıların dillerinden. Herkes haberleşmek için kurulan ışık yolunu konuşur. Arkadaşları; “Evlen şu kızla da, buralardan her geçişimizde selamlaşmayı bırak artık.” diye takılırlar İsmail TÜRE‘ye. Denizaltının üstünün ve altının bir olduğu yağmurlu günlerde bile, Çanakkale Boğazı’ndan geçilirken, elindeki fenerle aşk nöbeti tutan yakışıklı denizci gözünü bir an olsun ayırmaz Gelibolu kıyılarından.

DumlupınarDenizaltısıŞehitleri

Yine bir gün, yirmi yedi yaşındaki üsteğmen, Çanakkale’den geçecekleri gün ve saati, denizaltının uğradığı bir limandan telefonla haber verir nişanlısına. Ege Denizi’nden Boğaz’a giriş yapacaklarını ve en öndeki denizaltının kulesinde olacağını bildirir.

Genç kızın gözüne her zaman olduğu gibi,o gece de uyku girmez. Büyük bir sabırla pencerenin önünde oturmakta ve gözünü hiç kırpmadan denize bakmaktadır. Fenerine yeni pil almış olsa da, arada bir yanıp yanmadığını kontrol eder yine de.

Birden, dev bir karartı belirir suyun üstünde. Güneyden gelen birdenizaltı, penceresinin görüş sahasına girmiştir. Genç kız pencereyi açar ve gecenin karanlığına uzattığı elleriyle feneri yakıp söndürür :

” Seni Seviyorum. . .”

Kulede bulunan denizaltının komutanı Bahri KUNT işareti görünce gülümser :

” Hay Allah, bu kız denizaltıları şaşırdı. Nişanlısının denizaltısı bizim önümüzdeydi.”

Bir anlık tereddütten sonra I.İnönü Denizaltısı‘nın komutanı Bahri KUNT, yanıt gönderilmezse genç kızın telaşlanacağını düşünerek,karşılık verilmesini emreder.

Yanındakilerin “Ne diyelim komutanım?” diye sorması üzerine de şunları söyler:

“Ebediyete kadar. . .”

O gece, Üsteğmen İsmail TÜRE‘nin görev yaptığı Dumlupınar, Çanakkale Boğazı’ na giriş yapan ilk denizaltı olmuştur. Ama Gelibolu kıyılarına gelmeden, Nara Burnu açıklarında İsveç bandıralı Naboland adlı gemi tarafından çiğnenmekten kaçamamış ve yaralı bir balina gibi acı dolu sesler çıkararak, Çanakkale’nin karanlık sularında kaybolmuştur. Her şey bir kaç dakika içinde gerçekleştiğinden, arkadan gelmekte olan I.İnönü Denizaltısı, Dumlupınar‘a çarpan geminin yanından habersizce geçerek Gelibolu’ya ulaşan ilk denizaltı olur.

Genç kız, nişanlısından haber almanın huzuru içinde başını yastığa koyduğunda, genç denizci çoktan dalmıştır “ebediyete kadar” sürecek olan uykusuna!

Sunay AKIN


Fotoğraftakiler :

Üst Sıradakiler, Soldan Sağa : Astsb. Kd.Bsçvş. Şevki Özsekban, Astsb.Kd.Bşcvş. Ali TAYFUN, Üstğm.İSMAİL TÜRE, Astsb.Kd.Bşçvş. Mehmet FİDAN, Astsb.Kd.Bşçvş. Ömer ÖNEY

Alt Sıradakiler, Soldan Sağa : Asts.Kd.Bşçvş. Mehmet DENİZMEN, Astsb.Çvş. Selami ÖZBEN, Astsb.Çvş. Hamdi REİS, Astsb.Bçvş. Niyazi BAŞAR, Tğmn. Bülent ORKUNT

Facebookmail