Edirne KAKAVA İçin Hazır

Son yıllarda, alışveriş için Yunanistan ve Bulgaristan’dan günübirlik gelen yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan Edirne, bahar aylarıyla birlikte iç turizm faaliyetlerinin de çekim merkezi haline dönüşüyor. Bunda, şehrin sahip olduğu soyut ve somut kültür varlıklarını turizmin hizmetinde doğru harmanlamasının etkisi oldukça büyük. Hıdırellez’in 2017 Aralık ayında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsil Listesi’ne alınmasıyla birlikte, Hıdırellez ve Kakava şenliklerinin en coşkuyla kutlandığı yer olan Edirne de tur firmalarının gözdesi oldu. 5-6 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Kakava ve Hıdırelez Şenlikleri için planlanan günübirlik yahut konaklamalı turlar haftalar öncesinden dolmuş durumda.

Bi’ şenlikten diğerine…

Edirne’nin Keşan ilçesinde kutlanan ve Balkan kökenli bir gelenek olan Bocuk Gecesi’nden bu yana bir parça durgun olan Edirne kültür turizmi, bahar aylarıyla birlikte hareketlenmeye başladı. Nisan ayı ortalarında düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleriyle sahip olduğu değerleri görücüye çıkartan Edirne, hemen ertesinde “Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye” sloganıyla imza attığı ve 9. Bando ve Ciğer Festivali ile şehre hatırı sayılır sayıda ziyaretçi çekmeyi başardı. Bu yıl, festivalden bir sonraki hafta sonu, 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirelecek Kakava ve Hıdırellez şenlikleri ise, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı köşelerinden düzenlenen kültür turlarının gözdesi olmuş durumda. Hıdırıllez’in Trakya’ya özgü bir formu olan Kakava şenlikleri için düzenlenen günübirlik yahut konaklamalı turlarda haftalar öncesinden yer kalmadı.

2017 Kakava Edirne © Mustafa Celal KILIÇMAN

Hıdırellez’in kutlanacağı 6 Mayıs’ın hemen ertesi günü başlayacak olan Ramazan ayı ise, her zaman olduğu gibi inanç turizminin müdavimlerini Edirne’ye çekecek görünüyor. Bir şehrin ufkunu en güzel şekilde çizen görüntüleriyle, başta şehrin Selatin camileri ve onlara eşlik eden tarihi Edirne camileri, bir ay boyunca bu ulvi atmosferi teneffüs etmek isteyenleri ağırlamaya hazırlanıyor.

Haziran ayında, okulların kapanması ile birlikte leb-i derya sahillere akın etmeye meraklı kesimden bir kısmını şehre çekmek için, Edirnelilerin artık “renkli” bir bahanesi var. Bu yıl 2’cisi düzenlenecek olan “Edirne Lavanta Günleri” geçtiğimiz yıl büyük farkındalık yaratmıştı. Isparta’ya alternatif olması beklenen “Lavanta Günleri”” için kültür turları şimdiden gözlerini Edirne’ye çevirmiş durumda.

Temmuz ayı ise yine UNESCO tescilli yüzlerce yıllık bir ata sporu geleneği ile Edirne’yi çekim merkezi haline getirecek. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri…

Sözün hasılı, bahanesi ne olursa olsun; tarihi ve kültürel varlıkları, doğası, gastronomik değerleri, insan dokusu ile Edirne ziyaretçilerini bekliyor.

Fotoğraflar :

Mustafa Celal KILIÇMAN / 2017 Edirne Kakava Şenlikleri

Facebookpinterestmail