“Edirne Kent Müzesi” Açıldı

Edirne’yi taçlandıracak, geçmişten geleceğe ışık tutacak olan Edirne Kent Müzesi, I. Murat’ın Edirne’yi fethinin 656. yıldönümünde kapılarını ziyarete açtı. Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen törene Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne Belediye Başkanı Yardımcıları, önceki dönem Belediye Başkanları’ndan İbrahim Ay, Ressam Tayyip Yılmaz, Dr. Ratip Kazancıgil, Emekli öğretmen Rayegân Köyatası, oda, borsa ve sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve Kakava Şenlikleri nedeniyle Edirne’ye gelen misafirler katıldı.

Tören, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Kent Müzesi’nin kente hayırlı olmasını diledi.

‘Edirne’yi tanımaya, Edirne’yi anlamaya değil; ben Edirne’yi yaşamaya çalışıyorum’  diyen Vali Özdemir, “Çünkü Edirne’yi yaşamazsanız, Edirne’yi tanıyamazsınız; Edirne’yi yaşamazsanız, Edirne’yi anlayamazsınız. Sizlerle birlikte Edirne’yi yaşamak, İstanbul’u Fetheden Fatih Sultan Mehmet’le hemşehri olmak gurur verici. Bu Kent Müzesi, Edirne’de yaşanan tarihi anlayışın; ete kemiğe bürünen hali. Aslında bu kadar uzun tarihi olan bir kente bu kadar az kent müzesi olması kabul edilebilir bir şey değildi. Edirne’nin her bir noktası aslında açık hava müzesi” dedi.

Edirne Kent Müzesi’nin geçmiş dönemlerde çok bakımsız bir halde olduğunu anlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  “Görevi başında vefat eden Vali Fahri Yücel’in döneminde kamulaştırma kararı alındı. Ve ben de o dönemde bu ekibin içinde yer almıştım. 2015 yılında dönemin Valisi Dursun Ali Şahin’le birlikte bir takas yapmaya karar verdik. Valiliğin envanterinde bulunan 3 konağın; Hafızağa Konağı, Eski Vali Konağı ve İkiz Evleri belediyeye devredilmesine; belediye ait olan saray kazılarının gerçekleştirdiği alandaki, arazilerin de İl Özel İdare’ye devredilmesine mutabık kaldık” diye konuştu.

EDİRNE KENT MÜZESİ, EN ÖNEMLİ PROJELERİMİZDEN BİRİYDİ

Edirne Kent Müzesi için Trakya Kalkınma Ajansı’nın Edirne Belediyesi’ne hibe desteği verdiğini belirten Gürkan, “ Bugün Edirne için çok önemli bir eksiği kapattık. Edirne gibi insanlığın ve tarihin en kadim şehirlerinden biri olan bu kentin, 8 bin 300 yıllık geçmişe sahip bir şehrin bütün özelliklerini bir arada toplayacak, bir müzeye ihtiyacı vardı. Edirne Kent Müzesi, bizim en önemli projelerimizden birisiydi” ifadelerine yer verdi.

EDİRNE’DEKİ MÜZELERE YILDA 630 BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR

Edirne’mizde toplam 8 müzenin bulunduğunu ve bu müzelere yılda gelen ziyaretçi sayısının da 630 bin kişi olduğunu belirten Gürkan, “Eskişehir hep çok örnek gösterilir. Eskişehir’deki tüm müzelerin ziyaretçi sayısı 300 bin. Ziyaretçi sayısı bakımından Eskişehir’in 2 katından 1 fazlayız. Edirne Kent Müzesi, resmi müze olarak 7’inci, tümüyle birlikte 9’uncu müze olarak envantere giriyor. Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu kentte daha çok müzeye ihtiyacımız var. Daha fazla müzemiz olması gerekiyor.  Hedefimiz bu sayıyı asgari 20 müzeye ulaştırmak. Edirne Kent Müzesi’ni anaç bir müze olarak düşünüyorum. Bir süre sonra Kırkpınar Müzesi’ni ardından Göç Müzesi’ni ardından Saray Mutfağı Müzesi’ni kurmamız lazım. Bu sayıyı 20’ye çıkararak, Edirne’deki turistik destinasyon sayısını daha da artıracağız. Muhteşem bir Sağlık Müzemiz var. İnanıyorum ki, Kent Müzesi de yeni bir alan olacak” dedi.

BU MÜZEDE I.MURAT, FATİH SULTAN MEHMET, ATATÜRK ANLATILACAK

Edirne Kent Müzesi’nin içinde yer alacak temaların Neolitik Dönem’ den itibaren başlayacağını anlatan Gürkan, “ Trakları, Odrisleri, Makedonları, Doğu Roma’yı ve tabiki Osmanlı İmparatorluğu’nu anlatıyoruz. Bu müzede göçü anlatıyoruz, Edirne’yi 656 yıl önce tam bugün fetheden 1. Murat Hüdavendigârı; Edirne’de aldığı eğitim, kültür, felsefe ile İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’i; Edirne’de 21 Aralık 1930’da  gelerek belediye binasında 4 gece kalarak ayrılan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatıyoruz” diye konuştu.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’de Kalkınma Ajansı olarak bu ve buna benzer projelere destek vererek hayata geçirdiklerini söyledi.

Edirne Kent Müzesi’nden; Edirne’nin geçmişinden bugüne kadar bütün yönlerinin sergileneceğini anlatan Şahin, “Kalkınma Ajansı olarak her alanda böyle güzel projelerin, meselelerin ortaya çıkarılması hayata geçirilmesi ve hayata geçirilen bu projelerin de bölgemizde yaşayan halkımıza sunulması en büyük amacımız ve gayemizdir. Bu amaçla projede emeği geçen başta belediye başkanımıza ve değerli ekibine, Kalkınma Ajansı’na teşekkür ediyor inşallah bundan sonrada böyle güzel projelerde buluşmak ümidiyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Başkan Gürkan, daha sonra katkıda bulunanlara plaket takdim etti. Açılış kurdelesini kesen protokol ardından Edirne Kent Belleği Müzesi’ni gezdi.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, Edirne Belediyesi’nin hazırladığı, “Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Edirne” isimli proje başarılı bulunarak, hibe almaya hak kazanmıştı. Edirne Belediyesi’ne ait Hafızağa Konağı, “Edirne Kent Müzesi” olarak düzenlenmesi için başlatılan çalışmalar doğrultusunda Edirne, Kent Müzesi’ne de kavuşmuş oldu.

Kaynak : Edirne Belediyesi

Facebookpinterestmail