Edirne Yemişkapanı Hanı Kazılarında Roma Mezarlığı Bulundu

Edirne´de Mimar Sinan´ın ustalık eseri Selimiye Camisi arazisinde bulunan Tarihi Yemişkapanı Hanı kazı çalışmalarında rastlanan Roma dönemine ait mezarlarda, aralarında çocukların da bulunduğu 40 insan iskeleti bulundu.

Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne Valiliği ile Selimiye Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi için 1.5 yıl önce başlattığı kazı çalışmalarında Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen kafa, kol ve bacaklardan oluşan 40 adet insan iskeleti bulundu. Edirne Müze Müdürlüğü yetkilileri bulunan insan iskeletlerinin Geç ve Erken Doğu Roma döneminde yaşamış olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Tarihi Yemişkapanı Hanı kazı çalışmalarının önümüzdeki ay tamamlanması hedeflenirken, gün yüzüne çıkarılan çocukların da bulunduğu bazı aile mezarlarında hediyelik eşyalar da ortaya çıkarıldı. Kazı çalışmalarından gün yüzüne çıkarılan tarihi obje ve iskeletlerin Trakya Üniversitesi’nde yapılan incelemelerin ardından Edirne Kent Müzesi’nda sergileneceği öğrenildi.

Daha önce de “Mimar Sinan Su Yolu”na rastlanmıştı…

Tarihi Yemişkapanı Hanı kazı çalışmalarında geçtiğimiz ay Mimar Sinan’ın kente gelen temiz suyu dağıtmakta kullandığı su yolları bulunmuştu.

Osmanlı padişahlarından III. Murad tarafından 1590’lı yıllarda şehrin hem sosyal hem de ticari merkezi olan Selimiye Camisi etrafında yaptırılan ve 100 odalı olduğu sanılan han, halkın bu alanda meyve ve sebze ihtiyacını karşılıyordu.

Bakımsızlık yüzünden harabeye dönüştükten sonra 1937 yılında yıkıldı ve 1976 yılında tescili yapıldıktan sonra üzeri betonla kaplandı.

Facebookpinterestmail