Edirne Yeni Sarayı’nda Heyecanlandıran Keşif

Edirne’de Osmanlı padişahı  II. Murad tarafından 1450 yılında yapımı başlanan ve oğlu Fatih Sultan Mehmet han tarafından tamamlanan Edirne Yeni Sarayı, (Saray-ı Cedide-i Amire) kazı çalışmalarında giriş kapısının temeline ulaşıldı.

Sarayın has bahçeye açılan kapısının temellerine ulaşıldığını belirten kazı başkanı Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu, ” Kazılarda 15’inci yüzyıla ait duvarı bulduk. Bunun yanı sıra yine askeri müdahale edilmiş olan dönemde eklenti olarak karşımıza çıkan yeni duvarlar var. Bütüncül olarak kazıyı tamamladığımızda 15’inci yüzyıl duvarlarını belirli bir yüksekliğe göre tamamlayıp, avlu duvarlarını daha belirgin hale getireceğiz” dedi.

Edirne’de 1450 yılında Osmanlı padişahlarından II. Murad tarafından yapımına başlanan ve oğlu Fatih Sultan Mehmet tarafından tamamlanan günümüzde tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri‘nin yapıldığı Sarayiçi’ndeki Tunca Nehri kenarında bulunan ‘Edirne Yeni Sarayı’ kazı çalışmalarında giriş kapısına ulaşıldı. Osmanlının önemli padişahlarından II. Murad, Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman’a ev sahipliği yapan ve bir dönem imparatorluğun yönetildiği saray Osmanlı – Rus savaşında cephaneliğin patlatılması sonucu büyük zarar gördü. Patlama sonucu bir çok tarihi bina zarar görüp yıkılsa da, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı Hamamı, Fatih Köprüsü, Adalet Kasrı, Saray Mutfağı Kanuni Köprüsü, Su Maksemi, Şehabeddin Paşa Köprüsü, Namazgahlı Çeşmesi, Av Köşkü gibi yapılar dönem dönem yapılan restorasyon çalışmalarıyla  günümüzde ayakta kalan eserler olarak dikkat çekiyor.

Edirne Sarayiçi / Önde Adalet Kasrı, gerisinde Edirne Yeni Sarayı ve Cihannüma Kasrı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Edirne Yeni Saray’ı alanında Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu tarafından devam eden kazı çalışmaları sonrası sarayın ören yeri olarak Mayıs ayında ziyarete açılması hedefleniyor. Alanda ayrıca kazı çalışmalarında elde edilen eserler ile birlikte  taşkınlarda zarar gören Saray Mutfağı, Kum Kasrı Hamamı ve Adalet Kasrı’nın müze olarak düzenlenip, kazılarda ele geçirilen eserler sergilenecek.

FATİH’İN CİHANNÜMA’SI RESTORE EDİLECEK

Kültür Bakanlığı tarafından devam Edirne Yeni Saray’ın kazı çalışmalarından en çok dikkat çeken eserlerden biri ise Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve İstanbul’un fetih planlarının yapıldığı büyük bir kısmı yıkık olan Cihannüma Kasrı. Yıkık kapı sonrası alanda günümüze ulaşmayı başaran binanın restorasyon çalışmalarının önümüzdeki günlerde başlayacağı öğrenildi.

‘HAS BAHÇEYE AÇILAN KAPI’

Kazı çalışmalarında has bahçeye açılan kapının temellerine ulaştıklarını belirten Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu, “Kazılarda  15’inci yüzyıla ait duvarı bulduk. Bunun yanı sıra yine askeri müdahale edilmiş olan dönemde eklenti olarak karşımıza çıkan yeni duvarlar var. Bütüncül olarak kazıyı tamamladığımızda 15’inci yüzyıl duvarlarını belirli bir yüksekliğe göre tamamlayıp, avlu duvarlarını daha belirgin hale getireceğiz. Demir kapının olduğu alan, Fatih Köprüsü’nden hemen sonra Kum Meydanı’na geçişi sağlayan bir kapı. Buradan Kum Meydanı’na ve cihannümaya ulaşım sağlanmış oluyor” dedi.

Kaynak : DHA

Facebookpinterestmail