Edirne’deki Makedon Kulesi Müzeye Dönüşüyor

Roma hükümdarı Hadrianus tarafından yaptırılan ve eski Edirne’yi çevreleyen surlar üzerinde bulunan kulelerden günümüze ulaşabilen tek örnek olan Makedon Kulesi ile yakın çevresindeki sur kalıntılarının olduğu alan Edirne Kent Tarihi Müzesi ve Ören Yeri olarak düzenlenecek. Edirne’nin 8300 yıllık tarihi geçmişinin katmanlar halinde sergileneceği müzenin bir parçası olarak düzenlenecek Makedon Kulesi ise Edirne’nin eşsiz panoramasının izlenebileceği bir seyir terası olarak işlevlendirelecek.

Edirne’ye yeni müze geliyor

Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu, geçtiğimiz günlerde Edirne bulunan ören yerleri hakkında yürütülen projeleri basına değerlendirdi. Hacıoğlu; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2019 yılı programına alınan proje çerçevesinde öncelikle halk arasında saat kulesi yahut yangın kulesi olarak bilinen, Edirne’yi çevreleyen surlar üzerinde yapılmış kulelerden günümüze ulaşan tek örnek olan Makedon Kulesi’nin ele alınacağını söyledi. Edirne’nin 8300 yıllık tarihi sürecinin kulede Traklar, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerini yansıtacak şekilde bir müzecilik anlayışı ile ele alınacağını kaydeden Hacıoğlu, müzeyi ziyaret eden ziyaretçilerin en son olarak kulenin en üstündeki seyir terasına ulaşacaklarını sözlerine ekledi. Öte yandan Makedon Kulesi’nin hemen yanı başındaki Hadrianus surlarını içine alan ören yerinin de müzenin bir parçası olacak şekilde düzenlenerek projeyi tamamlayacaklarını aktardı.

Edirne Makedon Kulesi
Makedon Kulesi

Roma İmparatoru Hardianus tarafından kurulan Edirne’yi çevreleyen surların dört köşesindeki kulelerden asıl adı Makedonya Kulesi olan kule günümüze ulaşan tek örnek durumunda. Edirne Valilerinden Hacı İzzet Paşa’nın kule üstüne yaptırdığı ahşap katlar ve koydurduğu saatler sonrasında burası (1866-1867) Saat Kulesi olarak anılmaya başlanmıştı.  1953’teki depremde büyük hasar gören kulenin üzerine yaptırılan katlar ve saat bölümü, şehir estetiğini bozduruğu gerekçesiyle düzenlenen rapor sonucu dönemin yerel yönetimince dinamitlenerek yıktırılmıştı.

Sarayiçi Kazıları

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Sarayiçi Ören Yeri Projesinin de devam ettiğini, Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Doç. Dr. Gülay Kurtişoğlu ve Kültür Bakanlığı ortaklığında kazılar, Ağustos ayı sonu ve Eylül ayı başı olarak başlayacağını kaydetti. Sarayiçi Ören Yeri Projesi’nin yaklaşık 6 ay sonra sona ereceğini söyleyen Hacıoğlu, Sarayiçi’ndeki saray mutfaklarının Osmanlı Saray Mutfağı konseptinde bir müzeye, Adalet Kasrı’nın Osmanlı’da adalet anlayışının yansıtılacağı bir başka müzeye, Kum Kasrı Hamamı’nın da Osmanlı’daki hamam kültürünün yansıtılacağı bir diğer müzeye dönüştürülerek bu dokuya kazandırılacağını kaydetti. Öte yandan 2018 programına alınmasına rağmen, seçimler dolayısıyla 2019 programına sarkacak gözüken Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Cihannüma Kasrı’nın da kazı programına alınarak elden geçirileceğinin müjdesini verdi.

Facebookpinterestmail