EDOSK’tan Göksal ÇİDEM’e anlamlı ödül

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği ( EDOSK ) tarafından ‘2015 Yılı Doğal Yaşam Savaşçısı’ Sivil Toplum Örgütleri Çalışanı kategorisinde ödülüne layık görülen Göksal ÇİDEM ödülünü aldı.

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği tarafından doğanın korunması, savunulmasına dönük çalışmalar yapan, çaba sarf eden ve bunu kamuoyuna taşıyan ulusal basın ve sivil toplum örgütü çalışanlarına verdiği ödüller için 2015 yılında “Ulusal Basın” kategorisinde CNN Türk ekranlarında “Yeşil Doğa” isimli program sunan doğa habercisi Güven İSLAMOĞLU layık görülmüş ve ödülü takdim edilmişti.

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği dayanışma kahvaltısında takdim edilen ödülü, EDOSK kurucu başkanı Bülent BACIOĞLU, EDOSK başkanı Ergun GÖZET ile kulübün geçmiş dönem başkanlarından Gökhan KARAKOÇ beraber takdim ettiler.

BACIOĞLU : Bizim Çocuklarımız İçin Mücadele Ediyor…

Ödül töreninde konuşma yapan BACIOĞLU şu tespitlerde bulundu ;

“Trakya ve ülkemizde doğa tahribatına yol açacak,doğanın ve biyolojik çeşitliliğimizin korunmasına,doğal mirasımızı çocuklarımıza aktarma adına çalışmaları ile bu ödülü gerçekten hak etmiş bir arkadaşımızdır.Trakya’nın ve gücü yettiğince ülkenin bir çok yerinde hukuksal itirazlar,dilekçeler,bilgilendirme toplantıları gibi öz verili çabaları mevcuttur. Istrancalar’ın her yerinde, her köyünde doğaya yönelik sorunlarda ön planda koşturan bir kişidir. 2009 yılında Ergene kirliliğine dikkat çekmek amaçlı yapılan etkinliklerde tanıştığımız ve samimi bir şekilde çalıştığımız bu fedakar arkadaşıma bu ödülü büyük bir gururla veriyoruz.”

ÇİDEM: Savaşamıyoruz,Savunmadayız !

Ödülü alan ve bu ödüle layık görüldüğü için EDOSK camiasındaki arkadaşlarına teşekkür eden Doğal Yaşamı Koruma Vakfı Kırklareli Temsilcisi ve Kırklareli Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ÇİDEM konuşmasında şu hususlara değindi :

“Biz gelecek nesillerle kirlenmemiş ve tahrip olmamış doğa bırakmaya,insandan başka diğer canlıların da yaşam hakkı için çaba göstermeye çalışıyoruz. Hukuksal ve sosyal bir gayretimiz var. Maalesef özellikle Istranca Ormanları ve ülkemizin her yerinde her gün onlarcasına izin verilen taş ocakları, nükleer girişimleri, termik santraller, doğaya bırakılan kimyasallar ve uygunsuz yerlere ruhsat verilen maden, RES gibi faaliyetler biyolojik rezervimizin çok değerli olduğu yerlerde geleceğimizi tehdit etmektedir. Bizler savaşamıyoruz, sadece savunmadayız, kendimizi ve tüm canlıların yaşam hakkını kendi gücümüz çerçevesinde savunmaya çalışıyoruz. Doğanın korunmasına yönelik çalışmalarda bizlerle beraber olan ve bu ödül ile onurlandıran EDOSK camiasına teşekkür ediyorum.”

EDOSK Doğa Savaşçısı Ödülleri’ne devam edecek…

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği ( EDOSK ) 10. yılı itibari ile doğa ve spor etkinlikleri gerçekleştiren ve içinde yaşadığı doğanın korunmasına yönelik çalışmaları ülkemizde ve yurt dışında bilinen bir dernektir. 30 Kasım 2015 tarihinde 9 yönetim kurulu üyesinin oy birliği ile aldığı karar ile 2015 yılı ödülleri sahiplerini buldu.

Bu yıl 3. defa verilen ödülleri daha önce “Ulusal Basın Yayın” alanında NTV’den Celal PİR ve CNN Türk’ten Zeynep KARAMUSTAFA layık görülmüştü. “Sivil Toplum Örgütü Çalışanı” alanında ise Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği adına Hacer DOĞRUGÜVEN ve Bülent KAÇAR almıştı.

Kaynak : EDOSK

Facebookpinterestmail