Efkan Taş Mekan

Gözden sakınılsın diye olsa gerek; yeşilin en derininden Istranca Ormanları’nın ortasına kurulmuş, hal böyle olunca zengin doğasıyla Kırklareli’nin en şanslı ilçelerinden birisidir Demirköy. Bilmeyenler için haritada bir kordinattan ötesi olarak düşünülmeyebilir. Oysa bu küçük ilçe, Trakya’nın ve Istranca Dağları’nın nazardan kaçırılmış tüm güzelliklerini bünyesinde barındırıyor. Neyin peşinden gittiğini bilenler için, sayfa sayfa çevrilip her defasında hayranlıkla, şaşkınlık dolu hislerle okuyacakları bir kitap gibidir Demirköy.

Demirköy, kendi beldesi olan İğneada’ya gidenlerin uğramak durumunda oldukları bir yerleşim oluşuyla da bu durumu avantaja çevirebilecek bir konumda yer almaktadır. Bilinirliğinin en büyük sebebi bu olabilir birçok kişi için. Ama dedik ya; “neyin peşinden gitiiğini bilenler” için burası çok daha fazlasıdır. Hele ki lezzetin peşinden gidenlerin Trakya’daki kutbudur Demirköy.

BahçeTaşMekan@DinçerALABAŞOĞLU

Bunun sebeplerinden biri, senelerce kendi yalnızlığına bırakılmış ilçenin, kozasını çatlatmasının yolunu insan odaklı eko-turizm vizyonunda bulmasıdır. Eşsiz doğasının yanında damak çatlatan lezzetleri de bu yelpazede sunması, Demirköy’ü son yıllarda bu alanda ziyaret edilen yerler arasına sokmuştur.

Son yıllarda bu değerlerin farkına varan girişimciler, cesur adımlarla bu vizyona katkı sağlama yolunu seçmeye başladılar. Size bu sayfada tanıtacağımız mekan bunun en güzel örneği olarak karşımıza çıkıyor. Demirköy’ün eşsiz doğası içerisinde yer alan ve Istrancalar’ın zümrütten manzarasına hakim bir mevkideki Taş Mekan‘a götürüyoruz sizleri.

Efkan Taş Mekan…

Taş Mekan – ki bazen işletme sahibi Efkan KÜÇÜKGÖKSEL‘in ismiyle tamlanarak tarif edildiğine de rastlarsınız – Demirköy’den İğneada’ya doğru uzanan devlet yolunun 4 km.’sinde yolun hemen sağında yer alan ve gözden kaçırmanızın asla mümkün olmadığı bir kır restoranı. İsmini de aldığı mimari üslubu sebebiyle, taş ve ahşap işçiliğinin çok incelikli bir sunumunu bu mekanda görmeniz mümkündür.

Özellikle Istrancalar’daki bir çok köyde gördüğümüz taş işçiliğiyle yapılmış Balkan evlerinde olduğu gibi, bir orman yerleşimi olması hasabiyle ahşabın mimariye etkisini kullanmak, Demirköy’ün kendi dokusuyla fazlasıyla örtüşen bir tercih.

Efkan Taş Mekan 8000 metrekare alana kurulmuş, çeşitli işlevlere sahip bölümleriyle ilçenin eko-turizm vizyonuna öenrmeler sunan oldukça ferah bir mekan. Ayrıca 7000 metrekarelik başka bir alan ise organik ürün bahçesi olarak tahsis edilmiş. Mutfakta kullanılan ürünler el verdiğince bu organik bahçeden temin edilerek servise hazırlanıyor.

Taş Mekan muhteşem bir Demirköy ve Istranca Dağları manzarasına hakim bir tepede yer alıyor. Özellikle yaz aylarında gün batımını ve gece olunca ise ötelerden göz kırpan Demirköy ışıklarını izleyebiliyor, ciğerlerinize kadar da tertemiz dağ havasını soluyarak sipariş ettiğiniz lezzetlerin tadına bakabiliyorsunuz.

TaşMekanİçMekan@DinçerALABAŞOĞLU

Mekanın 150 kişiye hitap edebilen kapalı bir mekanı mevcut. Ahşap dokunun yumuşak aydınlatmayla sıcak bir atmosfer yaratan iç mekanı, şöminenin varlığıyla daha da sıcak bir etki yaratacak şekilde vurgulanmış. İç mekana omuz veren geniş verandasında manzaraya karşı yemek keyfine varabilmeniz de mümkün.

Mekanın mutfağında kullanılan etler kendi hayvanlarından sağlıklı şartlarda kesimlerle elde ediliyor. Eğer istiyorsanız etleri zevkinize göre hazırlatıp, Taş Mekan’ın mutfağında değil de bahçesindeki mangal veya barbekülerde kendi el lezzetinizi katarak hazırlama yoluna gidebiliyorsunuz. Biz yine de “iyi aşçıyım” ısrardan vazgeçip işi erbabına bırakmanızı, sizinse damak çatlatan lezzetlerin tadına varmanızı tavsiye ediyoruz.

Burası çocuklarınız için de kendilerini rahat ve güvende hissedebilecekleri, doğayla iç içe bir ortam sağlıyor. Servisinizi beklerken kısa orman içi yürüyüşleri yapabilir, sadece birkaç yüz metre mesafeden size Demirköy’e ait bir başka lezzeti haykıran tabelalara uyup, onun da peşine düşebilirsiniz. Ne diyordu, ana yoldan az içerideki lezzetleri işaret eden oklarla işaretlenmiş o yol tabelalarında ? “Demirköy yediveren dağ çileği bulunur.”

Demirköy, senelerce mis kokusuyla küçücük bünyesinde büyük lezzet taşıyan dağ çileğiyle de anılan bir yerleşim olagelmiştir. Hatta her yöreyi bir ürünüyle taçlandırdığımız ilçe festivallerinden en hak edilenleri listeye alacak olsaydık, “Demirköy Çilek Festivali” o lstede en üstlerde yer alırdı herhalde.

Hoş; artık bütün festivalleri şarkıcı-türkücülerin çıktığı, arkasına “Kültür Sanat Festivali” ibaresini eklediğimizde cilasını parlattığımızı sandığımız, ama ne hikmetse o kültür ve sanatı çoğu zaman festivalin içeriğinde göremediğimiz, aynı tornadan çıkmışçasına ruhunu bozduğumuz festivallere çevirsek de !

DemirköyÇileği@ErkanYAVAŞ

Taş Mekan’a dönersek…

Taş Mekan, herhangi bir sebepten yolda kalan yahut bu mekanın bir de gecesini görmek isteyenleri misafir edebilmek için, banyolu ve tuvaletli iki odaya sahipti bugüne kadar. Yörenin her mevsime yayılmaya müsait eko-turizm olanakları Taş Mekan’ın sahibi Efkan Bey’i bu bahçe bütünlüğü içerisinde birbirinden bağımsız, her biri ancak bir aileye hitap edebilecek butik konaklama mekanları yapmaya itmiş.

Bunun ilk örneğini 2014 sonbaharı itibariyle tamamlarken, mekanın ruhuna yaslanan taş doku bu konaklama mekanında da hakim kılınmış. İşletmenin sahibi Efkan Bey 10 taneye çıkarmayı planladığı bu butik konaklama mekanlarını, her biri ayrı bir düzenleme de olacak şekilde bu işte profesyonel bakışı olan kişilere hazırlatmayı planlıyor. Özellikle kış aylarında av turizmi için yöreye gelecekler için yahut hava şartları sebebiyle burada kalmayı düşünecekler için, Taş Mekan’a uğramak çok yerinde bir seçenek olacaktır.

Restaurant ünitesinin bulunduğu iç mekan geniş ve yüksek tavanlı bir salona sahip. Oldukça ferah ve şık bir aydınlatması var mekanın. Salonun hemen orta kısmına konumlandırılmış, ürünlerinizi seçebileceğiniz vitrinin gerisinde mekanın mutfağı yer alıyor. Hijyen şartlarına uymanız kaydıyla, mutfağı görmenizde sakınca yok. Mekanın bir köşesinde yer alan şömine buranın atmosferine oldukça yakışan bir başka uygulama. Bu bölüme yakın duvara konumlandırılmış dev ekranlı TV ünitesi ise bir köşeye çekilip kahvesini yudumlayacaklar için bir sohbet köşesi gibi konumlandırılmış.

TaşMekanBahçe@DinçerALABAŞOĞLU

Geniş salonun tavanında ve kolon kiriş projelendirmesinde kullanılan kalın ve düzgün hatlara sahip ağaç kütüklerinden uygulamaların bir hikayesi var. Demirköy bir orman ilçesi olması hasabiyle, bu sahip olduğu zenginliklere hak ettiği değeri veren bir ilçe. Mekanın sahibi Efkan Bey de Demirköy’ün orman ürünlerine ve ahşap işçiliğine vurgu yapabilmek için bu uzun düzgün kütüklerden yapılan mimari estetikteki uygulamayı tercih etmiş. Fakat bu mekanda saygıdeğer olan tutum; bu kütüklerin sırf bu mekanın yapılabilmesi için kesilen ağaçlar olmadığı, artık kullanılmayıp yerlerinden çıkartılmış telefon ve telgraf direklerinden elde edilmiş olmasıdır.

Taş Mekan’ın Lezzetleri…

Bu mekana gelenlerin tatmak istedikleri lezzetleri en damıtılmış haliyle bulabileceklerini rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Efkan Bey “Artık etin profesörü olduk.” diyor haklı olarak.

Hayvanların çoğu Demirköy ve civarındaki köylerden elde ediliyor. Yüksek sezon denilen bahardan yaz sonuna uzanan dönemde et ürünlerine hele ki süt oğlaklarına rağbet kat be kat arttığı için, o zamanlarda eksik kalan et ihtiyacı daha aşağılardaki Pınarhisar, Vize gibi ilçelerin doğal yayılışıyla yetiştirilen sürülerinden sağlanıyormuş.

Mekanın böylesi dönemlerde en sevilen lezzeti şüphesiz oğlak kebabı yahut çevirme. Baharın ilk ayları süt oğlaklarının en lezzetli olduğu dönemler. Buraya civar illerden ve İstanbul’dan, hatta daha ötelerden akın edenlerin haddi hesabı yok. Zira defalarca görsel ve yazılı basında haber olan mekan şöhretini müşterinin hakkettiği lezzetleri fazlasıyla sunarak perçinlemiş durumda. Hal böyle olunca, Taş Mekan mütemadiyen buraya gelen kendi müdavimlerini de çoktan oluşturmuş.

Bir gece öncesinden süt ile muamele edilen oğlaklar yahut kuzular ertesi gün erbabının el lezzetiyle katmerlenip bahçedeki taş fırında pişiriliyor. Damak çatlatan bir lezzet, mutlaka denemelisiniz. Bunu yaparken mevsimi gözetmenizi ısrarla tavsiye ediyoruz. Çünkü yaz ortalarından itibaren hayvanların etlerinin körpe dokusu azalıyor. Hayvanlar otlağa çıktıkça çevirmelik özelliklerini kaybederek, diğer et pişirme usullerine terk ediyor.

Mekanın işletmecisi Efkan Bey, bu yıl denemeye başladıkları “testi kebabı”ndan bahsederken yüzündeki gülümsemeye de engel olamıyor. Hikaye çok hoş…

HüseyinÇOKANUsta@DinçerALABAŞOĞLU

Yörede çömlekte et hazırlama yöntemleri bilinirken, Efkan Bey daha çok Kapadokya yöresinde bilinen toprak kaplarda et hazırlama yöntemi olan testi kebabını burada uygulamayı kafasına koymuş. Bunun için Kırklareli’nin son çömlek ustası olarak bilinen Hüseyin ÇOKAN’a porsiyonluk küçük testiler hazırlatmış.

Hüseyin ÇOKAN sayfalarımızda da yer verdiğimiz, Trakya’nın çömlekçilik geleneğinin son ustalarından. Yetmişli yaşlarının üzerinde ve Kırklareli’nde yaşıyor. Geleneği yaşatmak için ocağını hala harlı tutan Hüseyin ÇOKAN usta, Taş Mekan için testiler hazırlanmış. Mutfağın erbabı ustalar testi kebabını hazırlamışlar ve çok da başarılı sonuç almışlar.

Lafın bu kısmında Efkan bey’i bir gülümsemedir alıyor : “Sonuç çok başarılı. Menüde başa oynayabilecek, buralar için farklı bir sunum. Gelgelelim testiyi masaya getirdiğinizde sorun var. ÇOKAN usta ne ustaymış ki, testinin çekiçle kırılması gereken ağız kısmından işaretli bölümü kırabilmek mümkün değil . Bu ne sağlam testidir !”

Çözümü şimdilik bu testilerin hazırlandığı Kapadokya yöresinden ürün alarak aşmayı ve önümüzdeki bahardan itibaren bu lezzeti menüye ilave edebilmeyi arzuluyor. “Ya da” diyor… “Ya da kendi memleketimizin ustası kazansın diyorsak Hüseyin ÇOKAN ustayı bizim arzu ettiğimiz çizgiye çekerek testi hazırlamasını isteyeceğiz.”

Demirköy Organik Ürünler ve bir kadın girişimcilik örneği…

Taş Mekan’ın mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir diğer bölümü ise Demirköy Organik Ürünler tabelasıyla çoğunluğu yörenin sahip olduğu doğal orman ürünlerinden hazırlanmış reçellerin, tertemiz bahçelerinden elde edilen sebzeler ile hazırlanan kışlık ürünlerin, turşuların satıldığı bölüm. Bu bölüm bahçe bütünlüğü içerisinde gözden kaçıramayacağınız bir mekan. Kapalı mekanın bitişiğindeki sundurmada, size bu lezzetli ürünleri hazırlayan Şengül KÜÇÜKGÖKSEL’in odun ateşinde demlediği çayı yudumlayabilmeniz de pekala mümkün.

Şengül hanım mekanın işletmecisi Efkan Bey’in yengesi. Demirköy’de kadın girişimciliği konusunda işaret edilen, önde gelen biri olduğunu onun ürünlerini sergilediği mekanın içine girince hemen anlıyorsunuz. Halk Eğitim Merkezi’nde açılan ne kadar kurs varsa hepsine katılmış desek yeri var. Renk renk reçel kavanozları, turşular, tarhana, erişte, orman meyveleri ve aromatik otlarının olduğu tezgahına duvarlardaki yağlı boya tablolar, el işleri eşlik ediyor. Kadının sosyal hayatın her alanında varlığını göstermesini, girişimci kişiliğini yansıtabileceği bir mecra bulunabileceğini ifade ediyor.

TaşMekanYöreselÜrünler@DinçerALABAŞOĞLU

Demirköy doğasından kendi elleriyle topladığı orman meyveleri başta olmak üzere, bahçelerden elde ettiği meyveleri, sebzeleri değerlendirerek reçeller, turşular, kışlıklar hazırlıyor Şengül hanım. Kavanozlardaki renk renk ürünler öylesine cezp edici ki. Başrolde Demirköy orman çileği. Yardımcı rollerde karamuklar, ahlatlar, kızılcıklar, güvemler ve daha niceleri. Marketlerden alabileceğinizin neredeyse yarı fiyatına fakat geleneksel yöntemlerle hazırlanmış bu ürünlere diğer kışlıklar eşlik ediyor. Turşular Trakya mutfağının bu alandaki zenginliğini gösteriyor. Keza tarhana, ev yapımı erişte, ıhlamurdan adaçayına aromatik otlar…Önceden haberdar edilmesi durumunda gelecek gruplar için yörenin meşhur Boşnak böreklerinden hazırlanabileceğini de ilave ediyor Şengül hanım.

Yolunuzu Taş Mekan’a düşürmüşken Şengül hanımın bulunduğu bölümü de mutlaka ziyaret edin. Hiç olmadı onun tatlı sohbetine ortak olup, odun ateşinde pişirdiği çayından yudumlayarak kendinizi daha da tazelenmiş hissedin.

Demirköy’ün kendi kabuğunu çatlatarak ardından gelenlere girişimcilik örneği olan Efkan Taş Mekan, sıcak atmosferi, konukseverliği ve güler yüzlü personeli ile siz değerli misafirlerini bekliyor.

EFKAN TAŞ MEKAN

Adres : İğneada Yolu, 4. km / DEMİRKÖY

Telefon : 0 288 681 64 73 / 0 533 315 28 83

TaşMekan@TrakyaGeziRehberi

EFKAN TAŞ MEKAN MENÜ :

 • Kuzu Tandır
 • Oğlak Tandır
 • Kuzu Pirzola
 • Kuzu Şiş
 • Kuzu Külbastı
 • Dana Biftek
 • Saç Kavurma
 • Köfteler
 • Izgaralar
 • Salatalar
 • Sıcak & soğuk mezeler
 • Sıcak & soğuk içecekler
 • Yöre sütlerinden yapılan yoğurtlar & koyun yoğurdu
 • Tatlı dil, güler yüz

 

Facebookmail