Emine Teyze MUTFAK

Trakya Gezi Rehberi sayfalarında yöre mutfağı üzerine güzellemeler yaparken, Trakya’nın gittikçe daha da kozmopolitleşen yerleşimlerini es geçiyoruz. Hal böyle olunca, yöresel damak zevklerine göre fark yaratan mekanları tercih edenlerin sayısı da gün be gün artıyor.

Çorlu’da hizmet veren Emine Teyze Mutfak tam da böylesi bir mekan. Farklı coğrafyalardan özel tatları müşterilerine sunan, yerelle moderni aynı mutfakta buluşturmayı başarmış bir işletme. Çorlu’da birkaç yıllık geçmişi olan işletmenin adıyla müsemma sahibesi Emine Teyze on altı yıl boyunca Silivri’nin en büyük AVM’sinde bir “salad bar” işlemiş. Yüksek mekan kiraları onu Silivri dışındaki bir yerleşimde işletme açmaya ikna etmiş. Bu önemli kararı almasında yakın çevresinin de katkısı büyük. Ferah ve şık mekanın dekorasyonu aile üyelerinden birinin elinden çıkma. Mekanın işleyişini yine güvendiği tanıdık isimlere emanet ederken, o ilerleyen yaşına rağmen her gün Silivri’den Çorlu’ya gelip o çok sevdiği mutfağa giriyor.

Emine Teyze Mutfak

Mekanda Türk ve dünya mutfağının lezzetleri aynı sofrada buluşuyor. Ev mutfağında anne elinden çıkmışçasına ürünlere bir esnaf lokantasının sıcaklığı eşlik ediyor. Ürünün hazırlanışında, menünün belirlenmesinde mevsimsellik öne çıkıyor. Yerel tatlar bu mevsimsellik içinde kendini ortaya koyuyor. Bir kış sofrasında Karadeniz mutfağından hamsili pilav, bahar sofrasında Edirne’den ciğer sarma, yaz sofrasında ise Erzurum’un soğuk ayran aşını bulabiliyorsunuz mesela. Liste uzar da uzar. Azerbaycan’ın meşhur şah pilavını kaç mekanda bulabilirsiniz ki ? Kayseri’nin şehrin adıyla özdeş lezzeti Kayseri yağlaması sadece hemşerilerini değil yeni deneyimlere açık damakları da bekliyor. Rumeli’nin Elbasan tavası keza. Hep güneydoğu mutfağından denediğiniz et döneri bir de Erzurum usulü ve o şık, iştah tazeleyen sunumuyla tatmalısınız.

Emine Teyze Mutfak / Kahvaltı

Gel gelelim, mekanın hafta sonu kahvaltıları Çorlu’da bulabileceklerinizin en iyisi. Emine Teyze’nin elinden çıkan açık büfe sunulan ara sıcaklar ise kahvaltının bonusu. Özel gün ve toplantılar için de rezervasyon alan Emine Teyze Mutfak misafirlerine hatırda kalacak zamanlar sunuyor.

İletişim & Sipariş : 0538 550 40 50

Facebookmail