Engelsiz Doğa

Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Tekirdağ Şubesi, her yıl gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerinin odağına bu defa engelli gençlerimizi taşıyor ve onları doğada farklı bir deneyim yaşamaya davet ediyor. Projenin adı; “Engelsiz Doğa.”

Doğada Hayallerinize Engel Yok…

Türkiye’nin çeşitli illerinde şube ve temsilcilikleri bulunan Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün en faal şubelerinden bir tanesi de tartışmasız Tekirdağ’dır.

Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Tekirdağ Şubesi, her hafta sonu başta Trakya olmak üzere Türkiye’nin pek çok köşesine düzenledikleri doğa eksenli sportif ve kültürel etkinliklerle göz dolduruyor.

Onlar her seferinde birbirinin ayak izlerini takip ederek yola çıkan; böylece yollarını kaybetseler bile onlara kılavuzluk eden ayak izlerinin önlerinde, düşecek olurlarsa ellerinden tutacak dostlarının arkalarında olduğundan zerre şüphe duymayan deneyimli bir ekip. Hal böyle olunca; içinde faaliyetlerini gerçekleştirdikleri doğaya saygı duyarak ayak izi değmedik yer bırakmıyorlar.

Bu düzenli etkinlikleriyle küçük çaplı da olsa bir doğa ve kültür turizmi hareketliliği yaşatan ekip, özellikle sosyal medya yoluyla yaptıkları paylaşımlar yoluyla gerçekleştirdikleri tanıtım faaliyetleri ile birçok yerel yönetimin ve ilgili turizm kuruluşlarının yapamadığı farkındalığa imza atıyorlar.

Deneyimli ekip, her yıl düzenledikleri sosyal sorumluluk projelerinin odağına bu defa engelli gençleri alarak onlarla farklı deneyime ortak olmaya hazırlanıyor.

Ahmet GÜDÜCÜOĞLUZirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Tekirdağ Şubesi, “Engelsiz Doğa” ismini verdikleri sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, yaşları 15-20 civarındaki görme engelli gençlere Trakya’nın en sevilen doğa yürüyüşü parkurlarında doğa yürüyüşü deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Zirve Dağcılık Tekirdağ Şubesi bu projeye Çorlu’da faaliyet gösteren Marmaram Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Nergis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi paydaşlığında hazırlanıyor.

İlki 31 Ağustos 2014 Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan “Engelsiz Doğa Yürüyüşü” etkinliğinde Marmaram Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden görme engelli gençler ilk doğa yürüyüşü deneyimini Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Tekirdağ Şubesi’nin rehberliğinde yaşayacaklar.

Böylece çevresindeki doğayı bizim algılayışımızın dışında bir hissedişle duyumsayan görme engelli gençlere rüzgarın ılık esişinin, yüzüne çiseyen incecik yağmur damlalalrının tazeleyen dokunuşlarının, dalda öten kuşların, ayaklarının altında çıtırdayan yaprağın, yürüdükleri yolun kıyısında şırıldayan derelerin seslerinin eşlik etmesi; şehirlerde hayatlarını tümden zorlaştıran tüm engellere rağmen doğada tüm bu engellemelerden uzak bir gün geçirmelerinin sağlanması amaçlanıyor.

İkincisi etkinliğin tarihiyse 6 Eylül 2014 Cumartesi günü Nergis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi paydaşlığında, yine Trakya’nın Istranca ormanlarındaki en güzel doğa yürüyüş parkurlarından biri olan Çiftekaynaklar Parkuru’nda gerçekleştirilecek.

Çiftekaynaklar Parkuru Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Sergen beldesi yakınlarında ve Istrancalar’ın güney eteklerinde yer alıyor. Parkur özellikle sonbaharın tüm renklerini kuşanan, orman ve su ile zenginleşen dokusuyla doğa yürüyüşü yapan ekiplerce büyük rağbet görüyor.

Görme engelli gençlerin kendilerini özel yapan ve bizlerin algısının çok ötesindeki hissedişleriyle bu doğayı iliklerine kadar duyumsamaları, doğada keyifli bir gün geçirmelerinin amaçlandığı bu yürüyüşlerin her mevsime özel olarak tekrarlanması planlanıyor. Böylece yazın sıcağının, kışın ilk kar tanesinin yarattığı heyecanın, sonbaharın ayaklarımızın altına savurduğu çıtırdayan yaprakların çıkardığı seslerin, ilkbaharın kekik kokusuyla şekillendirdiği hissedişle; doğada olmanın şehirlerdekine nazaran daha engel tanımayan bir mecra olduğuna vurgu yapılmak isteniyor.

Proje başarıya ulaşırsa ileriki yıllarda Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Tekirdağ Şubesi’nin bazı doğa yürüyüşlerinde engelli gençlerimiz için yer ayrılması şimdiden heyecan uyandıran bir tartışma konusu.

Ailelerin onayları, ilgili özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin gözetimi, Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Tekirdağ Şubesi’nin deneyimli rehberleri eşliğinde gerçekleştirilecek “Engelsiz Doğa” yürüyüşlerinde faaliyetler şimdilik 2-3 saat olarak planlanıyor.

Faaliyetin doğa yürüyüşünü kapsayan süresinin dışında kalan zamanda ise görme engelli gençlerimiz, Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Tekirdağ Şubesi’nin ev sahipliğinde, gidilen yörelerin gastronomi değeri taşıyan lezzetlerini tatma, doğada piknik yapma olanağı bulacaklar.

Projenin genel koordinatörlüğünü Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Tekirdağ Şubesi adına Uğur ŞİMŞEKKAYA yönetiyor. ŞİMŞEKKAYA bu deneyimin bir parçası olmak isteyen, bahsi geçen özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarından hizmet almayan gençlerimizin de ailelerinin bilgisi dahilinde kulübün Tekirdağ şubesi ile iletişime geçebileceklerine vurgu yapıyor.

Fotoğraf : Ahmet GÜDÜCÜOĞLU

Facebookpinterestmail