Festivaller Şehri EDİRNE

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre İstanbul’un başı çektiği, en fazla turist ağırlayan şehirler arasında uzun yıllardır ilk üçte yer alan Edirne, bu yıl vites yükselterek İstanbul’un hemen ardında yerini aldı. Rotahane Projesi çerçevesinde düzenlenen “Yıldız Ödülleri” kategorisinde “Yılın Festival Şehri” seçilen şehir, hal böyle olunca turizmdeki hedeflerini yükseltti. Bu yıl için planlanan festival takvimine gelen geri dönüşler, daha şimdiden 2022 yılının Edirne turizmi açısından parlak geçeceğini ortaya koyuyor.

Festivaller Şehri Edirne

Sahip olduğu tarihi varlıkları, kültürel değerleri, gastronomisi, doğal güzellikleri, hareketli sosyal hayatı ile turizm portföyünde kendine yön tayin eden Edirne, Nisan ayında Rotahane Projesi çerçevesinde verilen “Yılın Festival Şehri” ödülüyle girişimlerinin meyvesini toplamaya başladı. Hatırlanacağı üzere, Rotahane Projesi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un girişimleriyle başlatılmış, Türkiye’deki şehirlerin “ünlüleriyle” tanıtılması amaçlanmıştı. Bu çerçevede çeşitli kategorilerde verilen ödüllerden biri olan “Yılın Festival Şehri” ödülüne Edirne layık görülmüştü.

Öte yandan geleneksel asırlık festivallere yenilerinin eklendiği şehirde bu yıla dair planlanan festival takvimi, şehirdeki çoğu otellerin şimdiden rezervasyonlarını doldurmasına yetti de arttı bile. Bunda pandemi sürecine dair yasakların kalkmasının, şehrin İstanbul gibi bir metropole yakın oluşunun, yeni açılan Çanakkale 1915 köprüsünün Anadolu illeriyle ulaşımı kolaylaştırmasının ve ekonomide kur farkı avantajı yaşayan Balkan ülkelerinden gelen turistlerin ilgisinin etkisi de büyük.

Ramazan ayında inanç turizmi ile zirve yapan Edirne, başta Selatin camileri olmak üzere diğer tarihi camileri ziyaret eden ziyaretçilerle dolup taşıyor. Ramazan ayının sonuna yaklaşıldığı şu günlerde Kadir gecesi için çok sayıda ziyaretçinin Edirne’ye akın etmesi bekleniyor.

Bayram tatilinin hemen ardından, 5-6 Mayıs tarihlerinde şehrin en önemli geleneksel festivallerinden Kakava & Hıdırellez festivali kutlanacak. Pandemi dolayısıyla iki yıldır sembolik kutlamalarla düzenlenen festivalin bu yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Kültür turları kapsamında turizm acentalarının katologlarında haftalar öncesinden yerini alan Kakava ve Hıdırellez festivali için otellerdeki rezervasyonlarda da tam doluluk oranlarına yaklaşıldığı gözlemleniyor.

Bahardan yaza geçerken Edirne kent festivalleri tespih taneleri gibi ardı ardına diziliyor. Şehrin gastronomik değerlerinin başında gelen Edirne ciğeri ile müzikle nefes alıp veren şehrin müzikal kimliğinin yansıtıldığı Bando ve Ciğer Festivali sırasını beklerken, Haziran ayında on binlerce ziyaretçinin Edirne Lavanta Festivali çerçevesinde Karaağaç semtindeki mor davete akın edeceği şimdiden aşikar. Turizm acentaları Isoarta’dan önce Edirne Lavanta Günleri’ni agro-kültür turlarına dair katologlarına eklediler bile.

Üç nehrin; Arda, Tunce ve Meriç nehirlerinin bereketiyle aktığı şehirde “Su akar, Türk bakar” lafını boşa çıkaran bir festival, son senelerde sporseverlerin şehre olan ilgisini arttırdı. Meriç Nehri Kano & Kürek Festivali…

Meriç nehrinin berekete kestiği Karaağaç semtinin gastronomik değerlerinden Karaağaç kabağı üzerine bir şenlik kurgulamak tam da Edirnelilere göre bir girişim. Geçtiğimiz sene pandemi tedbirlerinin elverdiğince düzenlenen şenlik sosyal medyanın gücüyle öyle ilgi çekti ki gelecek vaat ettiğinin ipuçlarını şimdiden veriyor. Bu yılki festival takviminde o da yerini alıyor.

Dünyanın en eski spor etkinlikleri arasında gösterilen Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, şehrin bilinirliğindeki en önemli kozu şüphesiz. Her yıl on binlerce spor sever bu vesileyle Edirne’ye geliyor. Otel rezervasyonlarının şimdiden tam doluluğa işaret ettiğini söylemeye gerek yok. Konaklama için yer bulamayanların şehrin parklarında, bahçelerinde, Kırkpınar meydanı çevresinde kamp çadırlarını kır çiçekleri gibi açacağını görür gibiyiz.

Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği, şehri ziyaret eden turistlerin de Tarihi Edirne Tren Garı sebebiyle mutlaka ziyaret ettiği Karaağaç semtindeki Kahve Çikolata Festivali ilgi gören festivallerden bir diğeri.

Şehrin turizm elçilerinin sürekli geliştirmeye çalıştığı festival takvimine bir bir yeni projeler ekleniyor. Edirne Cadde Fest1, 9/8 Festivali, Altıneller El Sanatları Festivali, Uluslararası Balkan Halk Dansları Festivali, Uluslararası Gastronomi Festivali, Edirne Peynir Günleri Festivali, Uluslararası Balkan Sokak Müziği Festivali, Seferad Yemekleri Festivali bu projelerden ilk akla gelenler.

Öte yandan ne zaman biteceği bir yılan hikayesine dönen Selimiye Meydan Düzenleme Projesi’nde nihayet sona gelindi. Ramazan Bayramı ile birlikte ziyaretçilere açılacak meydan, başta Selimiye olmak üzere yakın civardaki Selatin camileri ile tarihi alışveriş çarşılarını ziyaret edeceklerin daha rahat dolaşmalarının önündeki engelleri ortadan kaldırmış olacak.

Edirne çoktan bayramlıklarını giydi, hazır ! Siz de hazırsanız, sizi serhad şehri Edirne’ye, her biri ayrı bir zevke hitap eden festival coşkusunu paylaşmaya bekliyoruz.

Facebookpinterestmail