Gala Gölü Milli Parkı

Trakya karşılaştığı çevre sorunlarına rağmen doğa koruma alanları ve milli parklar açısından zenginlik gösterir. Birbirine hepi topu birkaç saat mesafede, biri tarihi milli park olmak üzere üç adet milli parkı bünyesinde barındırır. Çanakkale sınırları içinde bulunan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Kırklareli sınırları içerisinde bulunan İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı ve Edirne sınırları içerisinde bulunan Gala Gölü Milli Parkı.

Gala Gölü Milli Parkı

Gala Gölü Milli Parkı, Trakya’da, Edirne’nin Enez ve İpsala ilçe sınırlarında kalan, içerisinde sulak alan, göl ve orman ekosistemleri ile bu ekosistemi barınma amaçlı kullanan canlı türlerini barındıran 6.087 hektara yayılan özel bir doğal alandır. Gala Gölü Milli Parkı Edirne’nin Enez ilçesine 10, İpsala ilçesine ise 22 kilometre mesafede bulunmaktadır .1991 yılında Pamuklu ve Küçük Gala göllerini kapsayan 2369 hektarlık alan Tabiat Koruma Alanı olarak ilan edilmiştir. 2005 yılında ise Milli Parklar Kanunu’nun ilgili maddeleri hükmünce sınırları genişletilmiş ve 6087 hektara çıkartılmış olan Tabiat Koruma Alanı’nın statüsü Milli Park olarak değiştirilmiştir.

Gala Gölü Milli Parkı / Aralık 2017 © Ahmet ÇAMLICA

Gala Gölü Milli Parkı sahasında Ak Kuyruklu Kartal, Kızıl Şahin, Küçük Kerkenez, Küçük Karabatak, Tepeli Pelikan, Çeltikçi gibi nesli son derece azalmış türler ile Kaşık Gaga, Angıt, Yeşil Baş Ördek, Kuğu, Sakarmeke, Gri Balıkçıl, Büyük Beyaz Balıkçıl, Küçük Beyaz Balıkçıl, Cılıbıt, Saz Delicesi, Kaşıkcı, Kılıç Gaga, Kara Batak türleri olmak üzere 130 adet kuş türü bulunmaktadır. Gala Gölü’nün hemen batısında, Vakıflar Genel Müdürlüğü himayesinde bulunan ve Meriç Nehri kıyısındaki yaz ve kış seddeleri arasındaki sulak alanda ise Yeşil Baş Ördek populasyonu öne çıkmaktadır.

Gala Gölü Milli Parkı flora bakımından da zenginlik gösterir. Göl ve çevresinde, nilüfer, su sümbülü, hasır sazı, kamış ve ipliksi yeşil alglere rastlanmaktadır.

Gala Gölü’nde Doğal Yaşam / Aralık 2017 © Ahmet ÇAMLICA

Gala Gölü Milli Parkı son yıllarda doğa yürüyüşü yapan gruplarının, kuş gözlemcilerinin ve doğa fotoğrafçılarının büyük ilgisini çekmektedir. Hisar Dağı’ndan Gala Gölü Milli Parkı’nın, ona eşlik eden Meriç Nehri’nin ve bu panoromayı tamamlayan Enez yönüne doğru Saros Körfezi kıyılarının seyri doyumsuzdur.

Gala Gölü Milli Parkı Haritası

Edirne yönünden gelecek olanlar İpsala üzerinden; Çanakkale, Trakya’nın iç kesimlerindeki yerleşimler ile İstanbul yönünden ulaşacak olanlar ise Keşan üzerinden Enez’e, dolayısıyla da Gala Gölü Milli Parkı’na ulaşabilirler. Parka gelecek ziyaretçiler konaklama için Enez’de bulunan küçük otel ve pansiyonları kullanabilirler. Milli Park sınırları içinde bu yönde hizmet veren bir tesis bulunmamaktadır. Öte yandan Enez’e gelenler ilçenin zengin tarih ve kültür varlıklarını görme şansı yakalayabilir, Türkiye’nin en temiz denizi olarak kabul edilen Saros’un kumsallarında denizin ve güneşin tadını çıkartabilirler.

Kıymetli fotoğraflarıyla katkısı için doğa fotoğrafçısı Ahmet ÇAMLICA‘ya teşekkürlerimizle…

Facebookmail