Ganohora Butik Otel’den “İmece Tatil”

Sırtını Ganoslar’ın bereketli tepelerine, yüzünü Marmara Denizi’nin mavi, dingin sularına dönmüş; Trakya’nın meşhur üzüm bağları ve zeytinlikleriyle adını dile düşürmüş; Tekirdağ’ın en güzel yerleşimlerinin başında gelir Şarköy. Tüm bu güzellikleri yüksekçe bir tepeden huzurla seyreden İğdebağları Köyü ise, şüphesiz Şarköy’ün en güzel köşesidir.

Hizmet vermeye başladıkları ilk andan itibaren bu coğrafyanın doğasına, kültürüne, gastronomisine dair zenginliklerini taçlandıran, böylelikle yörenin turizmine katkı sunan Ganohora Butik Otel; yöre için yeni bir konaklama konseptiyle misafirlerini doğaya dokunmaya, topraktan gelen berekete ortak olmaya davet ediyor. “İmece tatil”.

İmece Tatil

Modern dünyanın bize dayattıklarının peşinden koşarak hızlı hayatlar yaşıyoruz birçoğumuz. İşe, okula yetişme telaşıyla sabahın köründe yollara düşüp trafiğe, şehrin keşmekeşine, kulaklarımızdan çıkmayan uğultuya kapılıp gidiyoruz. İş yoğun yaşanan bir günü bu defa eve yetişme telaşıyla tersine yaşıyoruz. Zaman hızla akıp giderken hayata dair birçok şeyi kaçırdığımızı fark etmiyoruz bile. Günün keşmekeşinden gökyüzünün mavisini, şehrin ışıklarından gecenin karanlığında pırıldayan yıldızları görmüyoruz. Ayaklarımızın taş taş üstüne şehirlerde basacak toprak bile bulamaz olduğunu ise varın siz eklemiş olun.

“Şehirsiz bir hafta sonu…” sloganıyla 2010’ların başında hizmete giren Ganohora Restaurant, Şarköy’deki turizm yatırımlarını birkaç sene sonra hizmete soktukları butik otelleri ile taçlandırmıştı. Turizmin içinden gelen Sevda Şahin & Mesut MAHMUTOĞULLARI çifti, şehir insanını doğayla, toprakla buluşturan konseptlerini düzenledikleri etkinlikler, workshoplar, yaz kampları vb…ile daima beslediler. Şimdilerde ise “imece tatil” konseptleri ile bu çabalarını bir tık daha ileri taşımayı hedefliyorlar.

İmece tatil, aslında Ege ve Akdeniz’in tarımsal üretim merkezli yerleşimlerinde ufak nüans farklarıyla denenmiş bir konsept. Bu konsepte göre, daha çok ziraat üzerine okuyan öğrencilerin staj dönemlerini daha kolay geçirebilmeleri yahut ekolojik yaşam üzerine farklı deneyimler yaşamak isteyenler için, tarımsal üretimin çeşitli aşamalarına bizzat katılarak farklı bir tatil deneyimi yaşamaları modelleniyor.

Daha çok tatil yörelerine yakın yerlerdeki ekolojik çiftliklerde denenmiş bu faaliyetler, son yıllarda doğa ve gastronomi odaklı hizmet veren butik otellerce de denenmeye başladı. Şarköy’ün meşhur üzüm bağları, zeytin bahçeleri ve bostanlarının orta yerinde, eşsiz bir manzarada hizmet veren Ganohora Butik Otel de, yöreye özgü dokunuşlar ile imece tatil konseptini Trakya’da uygulamaya sokma kararı aldı.

ZeytinToplama

“İmece tatil”, bir parça büyükşehirlerde denenmeye çalışılan “şehir bostanları” projeleri ile benzerlikler taşıyor. Buna göre, Ganohora Butik Otel dileyen misafirlerine 5 zeytin ağacı, 10 kütük asma ve sebze ekili bostanlarından belli parselleri emanet ederek, onları üretimin ekim-dikim-hasat gibi aşamalarına ortak olmaya davet ediyor.

İmece tatil, Ganohora’da konaklayanlara kırsal üretimin çeşitliliğini İğdebağları’nda köylüler ile ve bizzat doğal ortamında deneyimleme fırsatı sunuyor. Toprakla uğraşarak zindeleşecek, üretim aşamaları hakkında bilgi ve beceri sahibi olabilecek, kendi sofranız için doğal ürünler yetiştirip tatmanın, dönüş yolculuğunuzda bu ürünlerden beraberinizde götürmenin hazzını duyacaksınız. Böylesi bir sorumluluğu almak, ürünün ekimden hasada kadar olan çeşitli aşamalarına katkı sunarak kişisel gelişiminiz açısından da olumlu kazanımlar elde edeceksiniz.

Hatta hasadın bir sonraki aşaması olarak düşünebileceğimiz; zeytinin zeytinyağına, üzümün şıraya, sebzelerin yemişlerin kışlık ürünlere; salçaya, sirkeye, tarhanaya, reçele, konserveye, turşuya vb…olan yolculuğuna köylülerin gelenekten damıtılmış deneyimlerinin kılavuzluğunda katılabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken; Uçmakdere’de yamaç paraşütü yapabilir, Şarköy’de rüzgar sörfü deneyimini yaşayabilir, Ganoslar’ın tüm Marmara Denizi manzarasına hakim coğrafyasında doğa yürüyüşleri yapabilir, fotoğraf ve kültür gezileri ile tatilinizi zenginleştiriken bağbozumu ve zeytin hasadı gibi özel anlara tanık olabilirsiniz. Şarköy’ün zaman zaman mavi bayrakla ödüllendirilen plajlarını öpen dingin sularında yüzerken; “o denizden babam çıksa yerim” dedirten deniz mutfağını Rumeli mezeleri ve yöresel lezzetlerle harmanlayan sofralarında damaklarınızı şenlendirebilirsiniz.

Gahohora Butik Otel, dinlenirken üretmenin hazzını sunduğu “imece tatil” deneyimini yaşamak üzere, “şehirsiz bir hafta sonu” vaat ederek siz ziyaretçilerini bekliyor.

Facebookmail