Ganoslar’da Kış Güzellemesi

Balkanlar’ın bir türlü kilit tutmayan kapısından fırsat buldukça içerilere süzülen kış havasına dair haberlerin klişe cümlesidir ; “Istrancalar beyaz gelinliğini giydi.”… Trakya’nın kuzeyini neredeyse boydan boya dolanan Istrancalar’ın  bahar gelince bir başka coşan orman dokusuna bembeyaz kar örtüsü gerçekten de çok yakışmaktadır. Gelgelelim, yeni yılla birlikte Trakya’yı etkisi altına alması beklenen kar yağışı Trakya’nın güney zirvelerini oluşturan Ganoslar’ı bir başka bezedi.

Ganoslar’da Kış © Selim Aysel

Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Tekirdağ Şubesi, neredeyse Anadolu kıyılarının kuytusundaki Marmara Adası’na ve onun da gerisindeki Kapıdağ Yarımadası’na doğru uzanan genişçe bir hokkayı çivit bir mürekkep gibi dolduran Marmara Denizi’nin Tekirdağ kıyılarındaki Dut Limanı mevkiinden başlayıp, gökyüzünün derin mavisine doğru yükselen Ganoslar’ın zirvelerden birinde yer alan Naip Kalesi’ne uzanan bir rotada, 2019 yılının ilk doğa yürüyüşünü gerçekleştirdiler. Denizin ve göğün mavisi arasında kontrast oluşturan bembeyaz kar örtüsünün sunduğu davetkar manzaralar, kulübün etkinlik sonrası paylaştığı fotoğraflara yansıdı.

Denizin mavisinden göğün mavisine uzanan beyaz bir yolculuk..

Her hafta sonu, başta Trakya olmak üzere Türkiye’nin pek çok köşesine doğa yürüyüşü eksenli etkinlikler düzenleyen Trakya’nın deneyimli doğa sporları kulüplerinden Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Tekirdağ Şubesi, 2019 yılının ilk etkinliği için Trakya’nın güney zirvelerini oluşturan Tekirdağ yakınlarındaki Ganoslar’ı tercih etti.

Dut Limanı © Selim Aysel
Tırmanıyoruz…© Selim Aysel

Tekirdağ’ın Dut Limanı mevkiinde deniz seviyesinden başlayıp Ganoslar’ın beş yüz metrelere yakın tepelerinden birinde son bulunan Naip Kalesi rotası, sunduğu doyumsuz manzaralar ile yörede doğa yürüyüşü yapanların en sevdiği rotaların başında geliyor. Trakya’nın pek çok kesimini olduğu gibi, yürüyüşten hemen birkaç gün öncesinde Ganoslar’ı da beyaza boyayan kar örtüsü ise keyif dolu bu etkinliğin bonusu oldu.

Ganoslar’da kar yürüyüşü © Selim Aysel
Yürüyüş bazen yükselerek bazen de alçalarak devam etti © Selim Aysel

Deniz seviyesinden başlayan yürüyüş, deniden başlayarak ciddi bir eğimle yükselen Ganoslar’ı oluşturan tepelere doğru devam etti. Rakımın artması ile birlikte artan kar örtüsü ekibi zaman zaman zorlasa da, yükseldikçe daha engin bir manzara sunan Marmara Denizi havanın açık olmasının avantajıyla yürüyüşçülere bir başka gülümsedi.

Ganoslar kar altında © Selim Aysel
Ganoslar’da mavi & beyaz bir yolculuk © Selim Aysel

Akşamın ilk saatlerine değin süren doğa yürüyüşü sonrası kulübün sosyal medya hesaplarından paylaşılan davetkar fotoğraflar söze gerek bırakmadı.

Fotoğraflar : Selim AYSEL

Facebookmail