GEZGİN AİLE İle Tanışın

Doğada olma fikri bazılarımız için mangal ateşini en iyi yelleyebileceğimiz yer kadar anlam ifade etse de, bazıları için durum çok daha anlamlı, çok daha farklı. Ormanın en ücrasına, onu berekete kesen suyun kaynağına, aşağılardan izlediği yarın kıyıcığına gitmeden içi rahat edemeyen doğa tutkunları az değil. Onlardan birinin nezdinde, birkaçıyla; hafta sonlarını dar, ayak izi değmemiş patikayı yol eden GEZGİN AİLE ile tanıştırmak istiyorum sizleri.

Bizi evlerimizin en ücra köşesine saklanmaya iten pandemi tedbirleri çerçevesinde, web sitemiz için ne içerik üretebiliriz diye dertlenip, “deli kızın sandığı” misali arşivimize dalmışken, daha önce tek tük de olsa başvurduğumuz e-söyleşi fikri filizleniverdi. #EvdeKal tedbirlerinin kaldırılmasına kısa bir süre kala da olsa bu söyleşiyi hazır ettik. Hoş, biz sizlerin okuyabilmesi için bu içeriği yayına hazırlamakla son vakitlerimizi geçirirken, tedbirler çoktan kalkmış ve onlar çoktaaaaan yola düşmüş olacaklar bile.

Hadi, buyrun ! GEZGİN AİLE ile tanıştıralım sizleri !

E- Söyleşi

GEZGİN AİLE

 • Sizi okuyucularımızla tanıştırarak başlayalım e-sohbetimize.

Gezgin Aile: Öncelikle bizleri önemseyerek e-sohbetinize davet ettiğiniz için teşekkür ederiz. Biz 5 kişilik, geniş sayılabilecek bir aileyiz. Ben aile reisi Recep (38), eşim Emine (38) ve çocuklarımız Nur Sena (13), Mehmet Kerem (8) ve en ufak bireyimiz Muhammed Raşid (1,5). Ben özel sektörde çalışıyorum ve aynı zamanda kendi kurduğumuz şirketimizle meşgul oluyorum. Eşim Kur’an Kursu öğretmeni. Ben Bulgaristan doğumluyum, eşim ise Konya. Çocuklarımızın biri Konya doğumlu, diğer ikisi Lüleburgaz.

 • Gezgin Aile maceranız nasıl başladı ? “Hadi şu deneyimlerimizi sosyal medya araçları vasıtasıyla paylaşalım” diyene kadar geçen zamanı merak ediyorum bu soruda . Gezme keyfiniz mi, sosyal medya için bir şeyler yapma isteğiniz mi işin arkasını getirdi ?

Gezgin Aile : Aslında başlangıç benim doğduğum ve büyüdüğüm yerlerde yatıyor. Küçüklüğümün geçtiği yer tamamen doğanın içinde olan, yemyeşil ağaçlarla ve berrak suların aktığı bir yerdi. Hatta o kadar doğal ki elektriğimiz yoktu. Gaz lambası ile büyüdüm. Suyumuz kaynaktan taşınan sular ile sağlanıyordu. Temel böyle olunca zaten doğaya özlem hep vardı.

Evlendikten sonra ufak ufak piknik gezileri derken, bir baktım; “Trakya bölgesinde nereler gezilir” diye, Google da ararken buldum kendimi. Tabi karşıma ilk çıkan sizin web siteniz oldu. Sitenizle tanışmam böyle oldu. O zamanlar facebook meşhurdu. Birkaç resim ekledik. Bir baktım herkes nereye gittiğimizi ve oraya nasıl gidebileceğini soruyor. Madem bu kadar merak ve istek var bizim gezdiğimiz ve gördüğümüz yerleri başkaları da gezsin görsün istedik. Gezgin Aile’nin böyle oluştu.

Doğaya gitmek isteyenlere önayak olabilmek sadece. İşlerin arkasını getiren şey tamamen doğada olmayı çok fazlasıyla sevmemiz. Hatta gidemediğimiz zamanlar hanım çok sinirli olabiliyor.

Hiçbir zaman sosyal medyaya bir şeyler yapalım kaygısı veya isteği olmadı amacımız. Tamamen kendi zevklerimiz doğrultusunda geziyoruz. Zaten gezilerimizin hiçbirinde kendimizi ön plana almıyoruz. Ön planda olan, sadece doğanın güzellikleri.

 • Çocuklar bu sürecin neresinde size dahil oldular ? Onlar size nasıl uyum sağladı ? Evin annesi yahut büyük ebeveynler, çocuklar işin içine girince parmak sallamadılar mı ?

Gezgin Aile : Doğada olma amacım çocuklar ve ailem zaten. Ben doğada büyüdüm ve bana çok fazla etki etti doğanın içinde büyümek. Çocuklar ufaklıklarından beri bizimle geziyorlar. Evin annesi ilk zamanlar karıncadan bile korkuyordu. Artık çadırda, kimsenin olmadığı sessiz ormanlarda rahatlıkla kalabiliyor. Gerçi artık karavana geçtik ama çadırcılıktan geliyoruz. Tabi anne babalarımız korkmuyor değil. Şehirde ne kadar tehlike unsuru varsa aynısı doğa içinde geçerli. Tabi ki tedbirimizi alıyoruz.

 • Çoğu aile çocuklarını avm avm gezidrirken, siz tuttunuz doğaya, doğada en ücra köşelere götürdünüz. Onların gelişimine nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz ?

Gezgin Aile : Doğada herşey bir çaba sonucunda elde ediliyor. Hazır hiçbir şey yok. Mesela yemek yapmak için ateş yakmalısınız. Bunun için odun toplamalısınız, bunun gibi şeyler… Bunu gören bir çocuk o yemeğin ne kadar zor yapıldığını görüyor ve nimete nasıl bakması gerektiğini ilk etapta algılamasa bile temelinde bir şeyler oluşuyor. Çamuru alıp bir şeyler oluşturan çocuğun üreticilik kabiliyeti gelişiyor. Ağaçlara tırmanan veya dere üzerinden taşlara basarak geçmeye çalışan bir çocuğun fiziki kabiliyetlerini düşünün. Orman içinde gezinen ve yönünü bulmaya çalışan çocuğun beyninin nasıl farklı çalışabileceğini düşünebilirsiniz. Hepsini geçtim; suyun kenarına oturup o suyun akışını izlemesi bile o çocuğun ruh sağlığını düzeltecektir.

Çocuklarla Doğada © Gezgin Aile
 • Keşif ruhuyla doğada olmayı tercih ediyorsunuz. Planlamanızı nasıl yapıyorsunuz ? İş, ev, zamanlama ???

Gezgin Aile : Bizim Aile’de bütün planlar doğaya gitmek üzerine yapılıyor diyebilirim. Eğer gezi planımız varsa, işlerimizi bitirmek için gece bile mesai yapabiliyoruz. Tabi bunda çocukların durumu da ön planda. Onların okullarını aksatacak veya engel olucak hiçbir adım atılmıyor. Öncelik, bütün ailenin keyfini yapabilmek…

 • İlk rotalarınız Trakya’dandı. Sonra başka coğrafyalardan da paylaşımlara yer vermeye başladınız. Hatta, konuk yazar elinden çıkan yurt dışı deneyimlerini sayfalarınıza taşıdınız. En keyif aldıklarınız hangileriydi ?

Gezgin Aile : Etrafındaki güzelliğin farkında olmayan, uzak diyarlardaki güzellikleri görse ne olur ki ?Trakya görebilen için gerçekten bir cennet. Bizim için ağaç olan, dere olan her yer cennet zaten. İlk amacımız, gezebildiğimiz kadar, en ince ayrıntısına kadar Türkiye’yi gezebilmek. Müthiş doğa güzelliklerimiz var.

Konuk yazarlarımız da bizim öz ailemizden. Gezmeyi sevenleri ve yazı yazmak isteyenleri, aileden olmak koşulu ile, yazar kadrosuna ekliyoruz. Gördüğüm yerlerde en keyif aldığım yer neresi, ayırmam çok zor. Doğada olmayı çok seviyoruz. Neresi olduğu hiç önemli değil. Yeter ki, kalabalık olmasın.

 • Gelelim sosyal medyadaki maceranıza. Nerelerde varsınız ? Sosyal medya yönetiminizi nasıl yapıyor, nasıl takip ediyorsunuz ?

Gezgin Aile : İnstagram, youtube, twitter, facebook v.s. hepsinde hesabımız var. Ama en etkin instagram ve youtube kullanıyoruz. İçeriklerimizi fotoğraf ve videoların anlatım gücüyle detekliyoruz çünkü.

 • Video içeriklerinizi özenli ve davetkar buluyorum. Bu üretim sürecini de anlatabilir misiniz ?

Gezgin Aile : En zor kısma geldik sanırım. Video üretmek gerçekten çok zor. Kendi izlemeyeceğim birşeyi paylaşmak istemediğim için yapması da çok zor oluyor. Özellikle bir sürü video çekip, içlerinden kullanacağın zaman aralığını seçmek, onları düzenli sıraya koymak çok zor. İlk zamanlar profesyonel kameram vardı . Sonra, telefonlarla da kaliteli videolar çekilebildiğini görünce telefona geçtim. Telefonum ile birçok 4K video çekip yine telefonum ile editliyorum. Action Director diye ücretli bir program kullanıyorum. Hem gezmek hem de video çekmek çok zor ama ben seviyorum. Zamanla daha da güzel videolar gelicek inşallah. Yatırımlarım sürüyor.

 • Araziye elverişli binek bir araçla izlerken sizi, sonra karavan paylaşımlarınız geldi…?

Gezgin Aile : Çadır ile başlayan serüvenimiz karavan ile devam ediyor. İkisinin de kendisine göre avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Karavan rahatlık demek ama her yere götürme imkanınız yok. Çadır ve arazi aracı, her yere gidebilirsiniz demek. Ama çadırın da ayrı zorlukları bulunuyor. Özellikle ufak çocuğunuz varsa hep tetikte olmalısınız. Karavana geçiş nedenimiz biraz da güven hissi. Tabi rahatlığı ayrı bir güzellik.

 • Paylaşımlarına gelen geri dönüşler nasıl ? Size yeni kapılar, yeni pencereler aralıyor mu ?

Gezgin Aile : Gezdiğimiz gördüğümüz yerleri paylaşmaktaki amacımız sadece gitmek isteyenlere önayak olmaktı. Trakya ile başladık, dedik ya; gördük ki insanların doğaya anlayışı sadece baraj kenarına gidip eve gelmekle sınırlı. Etraflarındaki güzellikleri görsünler istedik. Ünlü olalım (hala da ünlü değiliz ) veya bize getirisi olsun diye düşünmedik. Ama şöyle bir ufuk açtı bize; doğa temalı iş yapılabilir mi ? Değişik projelerimiz yok, dersek yalan olur.

 • Derkeeeeen… Tüm dünyayı sallayan pandemi geldi, hepimiz gibi size de parmağını sallayıp, “Bir süreliğine otur oturduğun yere” dedi. Nasıl geçirdiniz bu zamanı ?

Gezgin Aile : Bol bol eski resimlere bakıp, “ne kadar acizmişiz” dedik aslında. Görmediğiniz büyüklükteki bir şey, sizi istediği gibi kısıtlayabiliyor.

 • Haziran ayıyla birlikte seyahat kısıtlaması vb… engeller “yeni normal” denilen kurallar çerçevesinde yeniden düzenleniyor. Gelgelelim, 18 yaş altı için henüz beklenen haber gelmedi. Ne olacak “Gezgin Aile”nin serüveni ? Bir süreliğine “Issız Adam” a mı bağlayacaksınız ? Yoksa, ipuçlarını verdiğiniz gibi, bir süreliğine de olsa yeni yol arkadaşlarını mı göreceğiz yanınızda ?

Gezgin Aile : Sanırım bu yazıyı yayınlarsanız ve yayınlandığı zamanlarda yasaklar kalkmış olur ve bizde ilk kampımıza çıkmış oluruz diye umuyoruz, inşallah. İnstagram sayfamızdan paylaşıyor oluruz.

 • Pandemi süresince doğadaki insan baskısının kısmen azalmış olması bir manada olumlu etkiler de yaptı. Peki bu pandemi süreci, sizin doğaya bakış açınızdan değerlendirdiğinizde, ne öğretti bizlere ?

Gezgin Aile : Yasak döneminde ara ara doğaya kaçmadık desek yanlış olur. İnsan elinin değmediği doğa gerçekten müthiş güzellikleri bize sunuyor. Doğaya zarar vermediğiniz sürece asıl güzelliğini görüyorsunuz. Şunu da unutmayalım, orada da bir sürü yaratılmış canlı var ve orası onların evi. Onları sadece izlemek için doğaya gidelim. Tabi ki doğadan yararlanalım ama mümkünse diğer canlıların yaşam hakkını ellerinden almadan…

 • Sizi, okuyucularımızla, takipçilerimizle teknolojinin sunduğu bu e-söyleşi ile de olsa buluşturmak çok keyifliydi. Yola düşmek, doğaya çıkmak için dolu dolu sebepler sunan sizin gibi gezginlerin paylaşımlarını kıymetli buluyoruz. Bu keyifli söyleşi için Trakya Gezi Rehberi okuyucuları adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Gezgin Aile : Bize sayfanızda yer verdiğiniz için asıl biz teşekkür ederiz. Gezilecek yerleri öğrenmek için girdiğimiz web sitenizde ve ona bağlı sosyal ağlarda sohbetimiz yayınlanacak olması ayrı gurur bizim için. Trakyagezi ‘nin bizdeki yeri ayrıdır.

GEZGİN AİLE

web : https://www.gezginaile.net/

Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCkFrrKnlJZIx9rXHRnzgKJg

Instagram : https://www.instagram.com/gezgin.aile/

Facebookmail