Gizli Bahçe

Kırklareli’nin Bulgaristan’a açılan tek sınır kapısına adını veren Dereköy’deki bir yıldır faaliyette olan Gizli Bahçe, şehrin gürültüsünden ve stresinden uzak, meşe ormanlığının hemen kıyısında izole vakit geçirmek isteyenler için birebir. Kahvaltısı ve toprak çömlekte yapılan kuru fasulyesiyle adından söz ettiren mekânda yiyeceğiniz her şey bu köyde üretiliyor ve Tarlacı ailesinin elinden geçiyor.

Antalya’da yedi yıl boyunca çeşitli otel ve turizm işletmelerinde çalıştıktan sonra köyüne dönerek Gizli Bahçe’yi açan Tansel Tarlacı tarafından işletilen mekân tam bir aile işletmesi. Bahçelerinde yetiştirdikleri kuru fasulyeyi hiçbir gübre ve ilaç kullanmadan tamamen doğal olarak yöntemlerle Tarlacı ailesi, kuru fasulyeye de kendi ürünleriyle yaptıkları domates ve biber salçasını katıyor.

Gizli Bahçe / DEREKÖY

Islatmaya gerek kalmayan fasulyeyi yaparken soğanı salçayla kavurmayan, fasulye piştiği sırada soğanı fasulyeye katan anne Zühre Tarlacı, odun ateşiyle yanan peçka sobasında çömlek kapta yaptığı bu eşsiz lezzeti üç ila dört saat arası pişmeye bırakıyor.

Kuru fasulyenin yanında yine kendi yaptıkları ev yoğurdu, ev turşusu ve ev ekmeğinin verildiği bu eşsiz lezzetin yanı sıra mekân tamamıyla doğal ve kendi ürettikleri ürünlerden oluşan kahvaltısıyla da ön plana çıkıyor. Büyük bir titizlikle yaptıkları reçeller ise kuru fasulyenin üzerine tatlı olarak oldukça ideal. Özellikle kekik ve erguvan reçelini denemenizi öneririm.

Mekân Adı: Gizli Bahçe

Adresi: Dereköy / KIRKLARELİ

Telefonu: 0288 243 50 51 / 0541 276 60 21

İrtibat Kişisi: Tansel Tarlacı

Öne Çıkan Lezzeti: Kuru Fasulye & Kahvaltı

Orkun AKMAN‘ın Trakya Kalkınma Ajansı işbirliği ile 2019 Haziran ayında hazırladığı Kırklareli Lezzet Durakları isimli çalışmasından, yazarının izniyle sayfalarımıza taşınmıştır. Çalışmanın tamamına AKMAN’ın Jorko Yollarda isimli web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Facebookpinterestmail