Guinness İçin; İki Şehir Bir Rekor

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nde bir ilke imza atıldı. Renkli anlara sahne olan festivalde Guinness rekor denemesi yapıldı. Kırklarelili ustalarca yapılan 2 ton ağırlığa, 7 metre 4 santimetre çapa ve 80 santimetre derinliğe sahip dev ciğer tavasında, Edirneli ustalar tarafından 3 ton tava ciğeri pişirildi.

Edirne Belediye Başkanı Gürkan, Guinness Rekorlar Kitabı’nın Türkiye yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarından bahisle şunları kaydetti:

“Dünyanın en büyük tavası” kategorisi olduğunu ama burada herhangi bir tescil olmadığını öğrendik. Çalışmalarımıza başladık. Çünkü Edirne tava ciğeri adından da anlaşılabileceği gibi tavada pişen bir ciğer. Guinness’ın bu konuda bazı kuralları var, kurallara uygun olarak tavayı hazırladık. Paslanmaz çelikten 7 metre çapında bir ciğer tavası yaptırdık. Yarın ciğer festivali bölümü var. Tavamız dünyanın en büyük tavası oldu. Bugün montajına başladık. Tavanın altında da 5 metrelik bir ocak kısmı olacak, yağı kızdırmak için. Bütün bunlar hazırlanıyor, yarın yetkililer de burada olacaklar ölçümlerini yapacaklar; kriterlere uyuyor mu uymuyor mu diye bakacaklar. Daha sonra tavamızın ateşini yakacağız ve ocağımızın üzerine koyacağız. Ardından bin 800 litre yağ kullanacağız, bu da zannediyorum dünyadaki en fazla yağ kullanımı olacak. Yine 600 kilo ciğeri ustalarımız aynı anda bu tavada pişirecek. Guinness yetkililerinin de uygun görmesiyle tavamız tescillenmiş olacak ve bu da Edirne’ye ait olacak.”

Edirne Belediyesi tarafından kentin tanıtımına büyük katkı sunması beklenen rekor denemesi için Kırklarelili bir firmaya dev bir tava siparişi verildi. 7 metre çapında, 80 santimetre derinliğinde ve 2 ton ağırlığındaki dev tava için 7 kişilik ekip bir hafta boyunca geceli gündüzlü çalıştı. Orijinal ciğer tavasının 16 kat büyüklüğündeki dev tava iki parça halinde taşınarak, montajın son aşaması Edirne’de gerçekleştirildi.

8. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali kapsamında, Meriç Köprüsü üzerinden geçen festival korteji, Karaağaç semtinde Lalezar Tesisleri karşısında oluşturulan rekor denemesinin yapılacağı alana ulaştı.

Önce tavanın oturtulacağı dev ateş yakıldı. Bunun için belediye ekipleri 13 ton odun ve 3 ton kömür kullandı. Bu arada Guinness Türkiye yetkililerince tavanın fiziki ölçümleri yapılarak kayda geçirildi. Ardından dev tava bir vinç yardımıyla hazırlanan ateşin üzerindeki düzeneğe yerleştirildi.

Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye !

Edirneliler ve şehri ziyarete gelenlerin büyük ilgisi gösterdiği festivalde rekor denemesinin yapılacağı dev tavaya yaklaşık 2 ton yağ döküldü. Yağ sıcaklığının istenen sıcaklığa ulaşması için titizlikle ölçümler yapıldı. Yağ istenen sıcaklığa ulaştığında Edirneli 20 ciğer ustasının maharetli elleriyle 3 ton tava ciğeri pişirildi.

Tüm aşamaları Guinness Türkiye yetkilerince izlenen rekor denemesinde hazırlanan tava ciğerinin bir kısmı festival alanındaki ziyaretçilere dağıtılırken, geri kalanının ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı duyuruldu.

İki komşu şehrin ortak girişimiyle hayat bulan rekor denemesi sonucu tutulan kayıtların rapora dökülmesi ve Guinness tarafından teyidi için 10 gün boyunca Edirne’de bulunacak olan Guinness Türkiye ekibi, Edirneliler için rekorun şimdiden hayırlı olması temennisinde bulundu.

Festivalin hamiliğini yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan rekor denemesinden duyduğu memnuniyetini dile getirerek, katkısı bulunan herkese teşekkür etti. Rekor denemesiyle Edirne’nin gastronomi turizminde yeni bir eşik atlayacağı inancını yineleyen Gürkan, dev tavanın şehrin görünür bir mevkiinde ciğer ustası, ciğer kepçesi gibi tamamlayıcı unsurlarla zenginleştirilerek sergileneceğini duyurdu.

Facebookmail