Gülay & Ali ÇAKIR’dan yeni kitaplar

Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar MYO Öğretim Görevlileri Gülay & Ali ÇAKIR yeni kitaplarıyla Kırklareli turizm ve kültürüne hizmet etmeye devam ediyor. Aynı zamanda evli olan ÇAKIR çifti, yaptıkları çalışmalar ve üretimleriyle Trakya’nın “Sakin Şehir – Cittaslow” ünvanlı tek yerleşimi olan Kırklareli’nin Vize ilçesine ait bu vizyonu nakış nakış işlemeyi sürdürüyorlar. Çiftin bu maksatla kaleme aldıkları ve farklı kesimlere hitap eden kitapları geçtiğimiz günlerde okuyucusuyla buluştu.

Kızanlara Kırklareli Bilmeceleri

Geçtiğimiz aylarda “Kırklareli Manileri” isimli kitabını “Cittaslow Vize” vizyonu çerçevesinde yayımlayan Ali ÇAKIR, benzer çıkış noktasına sahip yeni kitabı “Kızanlara Kırklareli Bilmeceleri”ni yayımladı.

Bu kitabıyla şimdiki nesil çocuklara ulaşmayı hedefleyen Ali ÇAKIR, kendi çocukluğuna bir yolculuğa çıkarken orta yaş ve üzeri kuşağın da hatıralarına dokunacağa benziyor.

Kitabın yazılış amacını dilerseniz onun sözcüklerinden dinlemiş olalım :

“Somut olmayan kültürel mirasın aktarılmasında taşıyıcı işlevi gören dille birlikte sözlü gelenekler ve anlatımlar önemli bir yer tutmaktadır. Bu sözlü gelenekler ve göreneklerden biri de halk edebiyatının en eski ürünlerinden olan bilmecelerdir. Kırklareli bilmeceleri bizim somut olmayan kültürel mirasımızın önemli bir parçasıdır. Bilmecelerimiz kuşaktan kuşağa sözlü kültürümüzün bir unsuru olarak geçmişten günümüze kadar aktarılmıştır. Lakin günümüzde kuşaktan kuşağa yapılan bu aktarma kesintiye uğramış ve orta yaş grubu sonrasına aktarılamamıştır.

Yeni nesil Kırklareli bilmeceleri hakkında bilgi sahibi değildir. Bunun başlıca nedenlerinden biri insanların değişen eğlence anlayışlarıdır. Değişen eğlence anlayışının sebeplerinin başında da televizyon gelmektedir.

Eskiden köylerde televizyon yokken insanlar gaz lambasının etrafında toplanırlardı. Bir yandan peçka sobada pişen kabak tatlısı ya da mısır yenirdi. Diğer taraftan da kadınlar çoraplık, çediklik, feracelik gibi işler yaparlardı. Tabi ki bu güzel ortamın olmazsa olmazlarında biri de komşu ziyaretleriydi. İşte bu ziyaretlerde insanlar birbirlerine eğlenmek ve hoşça vakit geçirmek için bilmece sorarlardı.

Günümüzde bu tarz eğlencelerin yerini maalesef televizyonda çıkan diziler ve eğlence programları aldı. Çocukların dünyasını ise bilgisayar ve bilgisayar oyunları kaplar oldu. Bu çalışmada çocuklara bilgisayar haricinde de bir dünya olduğunu hatırlatmak istedim. Bu nedenle bilmecelere çizgi karakterlerle görsellik kazandırdık. Çalışmanın ismini “Kızanlara Kırklareli Bilmeceleri” olarak düşündüm.

Kırklarelili olmayanlar için hatırlatalım. Anneler ve babalar çocuklarını “kızanım” diye severler. Kızan, çocuk demektir.

Bu kitabın yazılış amacı; Kırklareli Bilmece Kültürünü gelecek nesillere aktarmaktır.”

Çocuklar İçin Vize Boyama Kitabı

“Çocuklar İçin Vize Boyama Kitabı” Gülay & Ali ÇAKIR çiftinin birlikte imza attıkları bir diğer çalışma. Bu kitapla Cittaslow Vize’nin sahip olduğu tarihi, kültürel, doğal ve turistik değerleri çocuklara sevecekleri bir dille anlatmayı amaçlayan çift, çocukların taze dimağlarına bu yolla ulaşmanın kolay ve kalıcı olduğuna dikkatleri çekiyor.

Slow Food Trakya Vize

Cittaslow ( Sakin Şehir ) kavramının sacayaklarından en önemlisi şüphesiz Slow Food hareketidir.

Slow Food yerel yemeklerin uluslararası fast food zincirleri ve çok uluslu tarım şirketleri tarafından oluşturulan hızlı yaşam kültürü nedeniyle yok olmasını karşı kurulan bir harekettir. Günümüzde 100,000′den fazla üyesiyle ve 1,300 şubesiyle (convivium) Slow Food dünyanın en aktif sivil toplum kuruluşlarının başında gelmektedir.

1999 yılında 4 küçük İtalyan kentinin (Orvieto, Greve in Chianti, Bra, Positano) belediye başkanları Paolo Saturnuni önderliğinde bir araya gelerek Slow Food hareketinin kentsel boyuta taşınması gerektiğini iddia ederk Cittaslow birliğini kurmuşlardır. İlk yıllarında İtalya’da genişleyen Cittaslow hareketi günümüzde Güney Kore’den, Amerika Birleşik Devletleri’ne, Çin’den Fransa’ya yayılmış 24 ülkede 147 üyeye sahip olmuştur.

Kırklareli Valiliği yayımlarından okuyucu ile buluşan Kırklareli Mutfağı isimli 2011 tarihli bir kitabı da olan Ali ÇAKIR, “Slow Food Trakya Vize” isimli çalışmasıyla yörenin mutfak zenginliğini Slow Food hareketinin özüyle harmanlayarak okuyucuya aktarıyor.

Kitap üç ana bölümden oluşuyor:

Birinci bölümde Slow Food Hareketinin temelleri okuyuculara anlatılırken, ikinci bölümde ÇAKIR’ın üyesi de olduğu Slow Food Trakya Vize Conviviumu’nun kapsadığı coğrafyanın özellikleri, yemek kültürü, tarımsal, hayvansal ve balıkçılık faaliyetlerinin mevcut durumu, öne çıkan gıdalar ve yapılan faaliyetler kaleme alınıyor. Kitapta ayrıca bölgeye özgü, korunması gereken “Trakya arısı”, “Trakya kıvırcık kuzusu”, “pembe domates” gibi gen kaynaklarının önemi vurgulanıyor.

Üçüncü bölümde ise Slow Food Trakya Vize Conviviumu’nun kapsadığı alanın yemek envanteri çıkarılmış; envanteri çıkarılan yemekler reçetelendirilmiştir. Reçetelendirilen 136 adet yöresel yemek tarifleri ve fotoğraflarıyla birlikte bu son bölümde veriliyor.

Gülay ÇAKIR’dan “Vize İlçesinin Turizm Coğrafyası ve Değerleri” Kitabı…

Sakin Şehir Vize ( Cittaslow Vize ) vizyonuna omuz veren “Vize İlçesi’nin Turizm Coğrafyası ve Değerleri” isimli kitapta Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar MYO Öğr. Gör. Gülay ÇAKIR’ın imzasını görüyoruz.

Kitap üç ana bölümden oluşuyor. Birinci bölümde ilçenin coğrafi konum, iklim, ulaşım, nüfus ve idari yapı gibi ana konularına yer veriliyor. Kitabın ikinci bölümü ise Cittaslow Vize’nin tarihi, kültürel ve doğal varlıklarına ayrılmış durumda. Son bölümde ise ilçede sürdürülen veya yapılması önerilen turizm faaliyetleri ele alınıyor.

Ortaklaşa bir çalışmanın ürünü; “Cittaslow Vize”

Cittaslow Vize kitabı Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar MYO Öğr. Gör. Ali ÇAKIR ve Öğr. Gör. Gülay ÇAKIR, İstanbul Kalkınma Ajansı Uzmanı Semiha Ahmed ve Vize Belediyesi Peyzaj Mimarı Müge Tokuş tarafından ortaklaşa kaleme alındı.

Vize ilçesinin Cittaslow olma süreci 2010 yılının Aralık ayında başlamıştır. Bu süreç, Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehirler) Ağı’na üyeliğin kabul edildiği 2012 yılının Haziran ayında nihayete ulaşmıştır. Vize Uluslararası Cittaslow Ağı’na kabul edilerek 25 ülkeden 160 il ve ilçenin almaya hak kazandığı “Sakin Şehir” sertifikasını almıştır. İtalya’nın Novellara kentinde 19-23 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleşen Sakin Şehirler (Cittaslow) Genel Kurulu’nda Vize Belediye Cittaslow sertifikasını teslim almıştır. Vize ilçesi Türkiye’de Cittaslow ünvanına sahip 9 kentten biridir. Aynı zamanda Trakya’nın tek Cittaslow şehridir.

Cittaslow Vize kitabının ilk bölümünde Cittaslow kavramı ve felsefesi, dünyadan ve Türkiye’den örneklerle anlatılıyor. Vize ilçesinin tanıtımının da yer aldığı kitapta ve Vize’nin Cittaslow olma sürecinden ikinci bölümde bahsediliyor. Son bölümde ise bu süreçte yapılan ve planlanan projeler aktarılmaktadır.

Kitapların basımı Trakya Kalkınma Ajansı’nın Vize Belediyesi ile yürüttüğü 2012/2013 yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı TR21/13/SOS/008 sözleşme numaralı Cittaslow Vize İlçesinin Turizm Potansiyelinin Arttırılması isimli proje kapsamında gerçekleştirildi.

Facebookmail