Has Bahçenin Gülleri Edirne’ye Dönüyor

Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, Sarayiçi Yerleşkesi’nin Osmanlı döneminde sarayın Has Bahçesi olduğunu belirterek, hazırladıkları projenin onay alması durumunda bu alanın yeniden gül kokacağını söyledi. Tabakoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Edirne’de gül bahçeleri oluşturmak için proje hazırladıklarını anlattı.

Trakya Üniversitesi’nin Sarayiçi Yerleşkesi’nin oldukça büyük bir alan olduğunu belirten Rektör Tabakoğlu; “Tunca Nehri yanından geçiyor, bir de şelalesi var. Biz burayı turizme kazandırmak istiyoruz, mesire alanı haline getireceğiz. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu da destek verdi. Projemiz Anıtlar Yüksek Kurulu’nda onaylanınca, bu alana gül ve sümbül ekeceğiz. Burada gül bahçeleri oluşturacağız. Sarayiçi, eskiden sarayın Has Bahçesi’ydi. Projenin onay alması sonrası Has Bahçe yeniden gül kokacak” şeklinde konuştu.

Osmanlı dönemindeki sağlık uygulamalarının anlatıldığı Sağlık Müzesi’nde “Edirne’de gülcülük” bölümü yer alıyor. Bu bölümde gülcülük faaliyetinin Edirne’den Bulgaristan ve Isparta’ya geçiş serüveni, tarihi kaynaklara dayandırılarak aktarılıyor. Evliya Çelebi’nin “Edirne’nin her tarafının gül ve sümbül kokuları yükselen, cennet bahçelerini andıran gülistanlarla örülü” olduğunu anlattığı belirtilen duvar bilgilendirme notlarında, tarihçi Abdurrahman Hibri’nin “Enisül Müsamirin” adlı eserinden de alıntılar yer alıyor.

Kaynak : TourMag

Facebookmail