Hıdırellez Sabahı Sahur Sofrası

Edirne Belediyesi’nin himayesinde her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin pek çok köşesinden on binlerce kişiyi ağırlayan Kakava ve Hıdırellez şenliklerinde bu yıl çifte coşku yaşanacak. 5 Mayıs akşam üzeri saatlerinde Kakava ateşinin yakılması ile baharın gelişi müjdelenirken, günü 6 Mayıs’a bağlayan gece yarısı Edirneliler ile şenlikler için şehri ziyaret edecek olan misafirler Ramazan’ın ilk gününü müjdeleyen “sahur sofrası”nda bir araya gelecekler.

Hıdırellez ve Ramazan Coşkusu Bir Arada

2017 Aralık ayında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine giren ve Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan ve baharın gelişini müjdeleyen Kakava Hıdırellez Şenlikleri’nin programı açıklandı.

Ramazanın ilk günü olan 6 Mayıs’ın Hıdrelleze denk gelmesiyle birlikte binlerce kişi hem baharın gelişini hem de Ramazan’ın gelişini Edirne Belediyesi’nin düzenleyeceği etkinliklerle kutlayacak. Kakava Hıdırellez Şenlikleri; 5 Mayıs Pazar Günü Saat:12.00’de Edirne Kapalı Cezaevi yanında düzenlenecek olan 8. Geleneksel At Yarışıyla start alacak. Kakava Şenlikleri; Saat:17.30’da Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’nde gerçekleştirilecek program ile devam edecek. Protokolün karşılanması,  açılış konuşmaları ve sahne gösterilerinin ardından dev Kakava ateşi bereket, sağlık, kısmet, neşe ,şans; barış, huzur ve hoşgörü getirmesi için yanacak.

6 Mayıs Pazartesi Günü Ramazanın ilk günün nedeniyle binlerce kişi Sarayiçi’nde düzenlenecek olan Hıdırellez Sahuru’nda buluşacak. Ardından şenliklerde dilekler, Dilek ağacına bağlanacak, niyetler nehre atılacak. Buradaki programın ardından Hıdırellez coşkusu Saraçlar Caddesi’ne taşınacak. Saraçlar Caddesi’nde Saat:12.30’da Edirne Belediye Bandosu’nun konseri ile Edirne Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi katılımcılara güzel bir gün yaşatırken, Kakava Hıdırellez Şenlikleri yumurta kırma ve niyet çekilişi ile son bulacak.

Kaynak : Edirne Belediyesi

Facebookpinterestmail