Hızırbey Arastası’nda Yangın

Kırklareli tarihi dokusunun simge mekanlarından Hızırbey Arastası’nda bulunan bir dükkanda 26.05.2020 gece yarısı başlayan yangın kısa sürede söndürüldü.

Gece bekçilerinin tarihi çarşıdan duman çıktığını farketmesiyle olay yerine itfaiye ekipleri çağırıldı. Tarihi çarşının kapılarının kilidinin kırılmasıyla itfaiye ekipleri çarşıdaki yangına müdahelede edebildi.

Yapılan çalışma sonucu yangının arastadaki dükkanlardan birinde çıktığı belirlendi. İçeride yanıcı tutuşucu ürünler satılıyor olması sebebiyle önce bu ürünler dışarı çıkarıldı. Ardından yangına müdahale edilerek kısa sürede söndürüldü.

Hızırbey Arastası ve Hamamı © Trakya Gezi Rehberi

Hızırbey Arastası, 1383 (H.785) yılında Köse Mihalzade Hızırbey tarafından yaptırılmış külliyenin bir parçası olup hamam ve camiden oluşan yapı gurubu içinde yer alır. Osmanlı Devleti zamanında altın, gümüş gibi değerli eşyaların alınıp satıldığı bir ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Ortada bir kubbe ve onun üç yönündeki tonozlarla örtülü yapı batı yönünde hamama bitişiktir. T planlı olan yapı duvarları iki kademeli inşa edilmiş alt kademe kesme küfeki taşı üst kademe ise kesme küfeki taşı araları tuğla hatıllıdır. İç mekanda kubbe ve tonoz altları sıvalı ve kalemişleri ile süslenmiş, duvarlar ise derzlidir.

Arastanın da içerisinde yer aldığı Hızırbey Külliyesi, Osmanlı’nın Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi sonrası Trakya’da yaptırılan ilk külliye olma özelliği de taşıyor. Hızırbey Arastası günümüzde tuhafiye ve hediyelik ürünlerin alınabileceği küçük dükkanlara ev sahipliği yapmaktaydı.

Facebookmail