İğneada Liman Restaurant

Balık için av yasağının kalktığı günün şafağında, hava müsaade etmiş ve balıkçıların şansları da yaver gitmişse ilk müjdeli haberler Karadeniz’den gelir. Trakya bir yana, İstanbul gibi büyük bir metropolde bile İğneada ve Kıyıköy gibi Karadeniz kıyılarından gelen derya kuzuları süsler balıkçı tezgahlarını.

Mevsim gereği tezgahları ilk süsleyen palamut olur. Palamut ise İğneada’dan boğaz girişine kadar, ama en çok da İğneada ve Kıyıköy civarında balıkçıların ağlarına takılır. Öyle ya; av mevsimi başlarken İstanbullu balıkçı teknelerinin pek çoğu mevsimin ilk balıklarının peşinden bu kıyılara akın eder. Hal böyle olunca bu balıkçı beldelerinin aynı zamanda bir lezzet durağı olmaması imkansız hale gelir.

“Denizden babam çıksa yerim” derler ya; ister salaş bir mekanda, ister çok daha şık bir restaurantta, isterse Eminönü’deki gibi tekneden bozma bir balıkçıda peşine düşün bu lezzetin, tadına vara vara ve sohbetle demlendrilmiş bir balık sofrası gibisi yoktur.

Peki bir balık sofrasını bu kadar baştan kabullenmişken bir mekanı diğerinden bir adım öne çıkartabilecek ne olabilir derseniz, büyük şehilerde tıkış tıkış binalar arasında bir balıkçıda bu lezzeti tatmaktansa, deniz havasını içinize çeke çeke bir makanda tatmak konusunda herkes hemfikirdir herhalde.

İğneada’ya gelip de “balık tatmadan gitmek olmaz” diyenlerin son zamanlardaki en önemli uğrak yeri olan “İğneada Liman Restaurant” tam da bahsettiğimiz gibi bir mekan.

İğneada Liman Restaurant isminden de anlaşılacağı üzere, İğneada’da “liman mevkii” diye bilinen yerde, limanın sırtını yasladığı bir tepe üzerinde yer alıyor.

Yüksek bir girişe sahip beyaz badanalı bu mekan Kıyıköy’e doğru uzanan İğneada körfezinin bütün manzarasına hakim. Hemen tepenin aşağısında balıkçı barınağının olduğu iç liman yer alıyor. Onun gerisinde limana doğru bir yay gibi kavislenen İğneada körfezi, körfezin orta yerinde ise belde merkezi İğneada…Karadeniz’in bu pırıltılı serin sularının gerisinde ise Istranca Dağları’ın birbirine sırt vermiş tepelerinin oluşturduğu panaroma tam bir seyirlik.

Balık üzerine herhangi bir mekanda bu lezzeti hakkıyla tadabilmek mümkünken, sanırız bu lezzetli balık sofrasını demlendiren genzinize kadar gelen iyot kokusu ve böylesi doyumsuz bir manzara olabilir.

Buna karşılık İğneada Liman Restaurant beldenin öncelikli tercih edilen mekanı diyebiliriz. Bu durum sadece mekanın doyumsuz manzarasıyla açıklanamaz elbette. Senelerdir damıttıkları lezzet, sunumda yakaladıkları sadelik ve kendinizi rahat hissetmenize imkan veren şafşatadan uzak ambians da buranın öne çıkmasına omuz veren ayrıntılar.

Bir balık sofrasında arzu edebileceğiniz, Karadeniz’in sunduğu tüm balıkları burada tadabilmeniz mümkün. Hatta buraya gelenler, Liman Restaurant’a uğramazdan evvel aşağıdaki balıkçı barınağına gidip balıkçı tezgahlarından istedikleri balıkları seçebilir ve mekanda diledikleri gibi de hazırlatabilirler. Yine de içiniz rahat olsun İğneada Liman Restaurant’da her dem taze ve lezzetli mevsim balıklarını bulabilmeniz mümkün.

İlla bir öneride bulunmamız gerekiyorsa mevsiminde palamut balığını ve özellikle bu kıyıların meşhur kalkan balığını tatmanızı öneririz. Izgarada demlene demlene pişen iri palamutlar baş kısmından kuyruğa kadar ve balığın eti zedelenmeden itinayla iki fileto parçaya ayrılarak servis ediliyor. Balığınızın daha dumanı üzerinde buhur buhur, o etini hafif sulandırmış hali gözünüzle ilk kalite kontrolünü yapmanıza imkan tanır. Palamut balığının o kahverenginin tonlarına çalan etli kısmı ise özellikle küçük çocuklar için boy uzamasını teşvik eden en lezzetli kısmıdır. Karadeniz’in bu kesiminde en lezzetilerii bulabileceğiniz dip balığı kalkan ise tam bir şölendir.

İğneada Liman Restaurant’da arzu ettiğiniz balığı arzu ettiğiniz pişirme yöntemine ve kıvamına göre hazırlatabilirsiniz. Yine de ustasının eline teslim etseniz de kendinizi sofradan damağınız bayram etmiş olarak kalkacağınıza şüphe yok.

Menüsünündeki balık servislerini mevsim salataları ve mezeler ile zenginleştirmeye çalışsan İğneada Liman Restaurant, lükse kaçmayı tercih etmeyen ambiansı ile ortalama bir mekan. Dışarıdan mekana girmek isteyen birisi ne fiyat ödeyeceğini kestiremez bir endişe duymaksızın mekana rahatlıkla adım atabilir. Ücretler oldukça makul. Hatta bu konuya özellikle dikkat ettiklerini de dile getirmeliyiz. Bunun hizmet-kalite dengesi açısından İğneada’nın pahalı algılanmasının önüne geçilmesi için elzem olduğunu da sözlerine ekleyen işletme sahipleri, dışarıdan gelen ve birkaç mevsim iş yapıp parayı bulma gayretinde olan fırsatçı girişimcilerin önüne geçmek için de uyguladıkları bir politika olduğunu sözlerine ekliyorlar. Turizmin sürekliliğinin önemine değiniyorlar.

Mekanın ilk katı kapalı ikinci katı ise açık-teras şeklinde düzenlenmiş. Buna rağmen ilk kattaki boydan boya cam cephe, hem doyumsuz İğneada manzarasını izlemenize olanak veriyor hem de mekanın ışıklanmasına yardımcı oluyor. Bu panjur-cam cephe sıcak havalarda alabildiğine açılarak mekanın daha ferah bir hal almasını mümkün kılıyor.

İğneada Liman Restaurant, mutfağından damıttığı lezzet ile İğneada’nın bilinirliğine yıllardır katkı sağlıyor. İğneada Liman Restaurant’ın genç işletmeci Volkan DİREK, yöreyi gezen çeşitli aktivite guruplarının mekanlarını hesaplı ve kaliteli hizmetiyle tercih ettiklerini, bu gibi guruplara kendilerine önceden haber verilmesi halinde çok daha itinalı servis sunulacağını ve kolaylıkların gösterilebilineceğini, İğneada’ya gelen lezzet düşkünlerini İğneada Liman Resturant’a beklediklerini sözlerine ekliyor.

İğneada Liman Restaurant

Adres : Liman Üstü Mevkii / İğneada

Tel : ( 0 288 ) 694 41 71 – ( 0 532 ) 425 84 80 ( Volkan Direk )

Facebookpinterestmail