İğneada Longozu Tanıtım Filmi Görücüye Çıktı

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde bulunan ve 2007 yılında milli park ilan edilen “İğneada longozu”, ülkemizin en büyük, dünyanınsa Amazonlar ve Kongo havzasından sonra üçüncü büyük longoz ekosistemidir.

Akarsu, göl, orman, kıyı kumulları ve deniz birlikteliğinde çok özel bir doğa parçası olan longoz aynı zamanda çok sayıda canlı türüne ev sahipliği yapıyor oluşuyla da ayrıcalıklı bir yere sahip.

Bu güzelliklerin çok daha geniş bir kitleye ulaşması için Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü 12 dakikalık bir tanıtım filmi hazırladı. Çekimleri 1 yıl süren tanıtım filminde, İğneada longozu ve içerisinde yaşayan canlılara dair güzellikler mevsimlerin devinimi eşliğinde sunuluyor.

Longoz ormanları ekosistemi, içerisinde 5 göl, 671 bitki, 481 kuş, 61 memeli, 28 tatlı su balığı, 311 böcek, 25 sürüngen ev sahipliği yapıyor. Günden güne artan bir ilgiyle ziyaret edilen longoz, geçtiğimiz yıl 50 bin civarında yerli ve yabancı turisti ağırladı.

İğneada’ya gelip longozu baştan başa dolaşmak için zaman ayıramayacak olan ziyaretçiler ise, İğneada girişindeki tanıtım merkezinde 24 saat yayın yapan kameralar ile longozda sanal bir gezinti yapabiliyorlar. Hazırlanan tanıtım filminin İğneada longozunun tanıtımına daha büyük katkı sunması bekleniyor.

Facebookpinterestmail