İstanbul’da “Kırklareli Yemekleri Haftası”

Hizmet vermeye başladığı ilk günden itibaren yerel üreticileri destekleyen Four Seasons Hotel Sultanahmet, Kırklareli Yemekleri Haftası’yla ülkemizin yöresel mutfaklarını ön plana çıkarmaya devam ediyor. Kırklareli, Trakya bölgesinin tarih boyunca önemli göçlere sahne olması ve farklı kültürlere ait toplulukların bir arada yaşamaları nedeniyle zengin mutfağıyla biliniyor.

Aile büyüklerinden kalan miras ve yemek tutkusuyla, unutulmaya yüz tutmuş tatları gelecek kuşaklara aktarmak için çalışan Jülide Başkur, 3-12 Mart günleri arasında, Kırklareli’nin otantik yemeklerini, Seasons Restaurant’ta lezzet tutkunlarıyla buluşturuyor. Four Seasons Hotel Sultanahmet’in zarif ve şık servisi eşliğinde misafirlere sunulacak bu lezzet şöleni Sütlü Kesme Çorbası ile başlıyor. Haşlanmış tavuk butu ve göğsü ile yufkadan hazırlanan Damat Paçası; asma yaprağı, taze soğan ve pırasa ile hazırlanan Loznik; közlenmiş patlıcan ile domates ve çarliston biberin mükemmel uyumundan oluşan Talçata ve turşu suyu ile pişirilmiş kuru fasulyeden Tapkana Çuşka başlangıç tabağında yer alıyor. Yağlı hamur üzerine kara kabak püresi ve közlenmiş yeşil biberle hazırlanan Tikvinik ile dillere destan lezzetiyle Boşnak Mantısı ara sıcaklarda öne çıkıyor.

Ana yemek olarak servis edilen, güveçte pişirilmiş kuşbaşı dana eti, tarçın, gömlek yağına sarılmış pirinç ve kuzu ciğeri sarmasından oluşan Papaz Yahnisi ve Ciğer Sarma damaklarda iz bırakıyor. Bu özel menünün tatlıları da son derece iddialı. Tahin sos ve dövülmüş cevizle tasarlanmış Hayrabolu tatlısı ile dövülmüş fıstık ve vanilyalı dondurma ile servis edilen Peynir tatlısı, Kırklareli menüsünü mükemmel biçimde finalize ediyor.

Çay, kahve ve yaş üzümden hazırlanan Hardaliye ile birlikte sunulan Burvita’nın da dâhil olduğu Kırklareli’nin yöresel tatları, 3-12 Mart günlerinde öğlen ve akşam yemeklerinde servis edilecek.

Kırklareli mutfağının bu kimlikli lezzetlerine Arcadia, Chamlija ve Vino Dessera bağlarının marka değeri yüksek içecekleri eşlik edecek. Daha önce yemek yazarları ve bloggerlara yapılan ön sunum, 28 Şubat-3 Mart 2017 tarihleri arasında tekrarlanacak.

Kaynak : Food in Life

Facebookpinterestmail