Istrancalar’da Şakayıklar ve Zelenikalar Zamanı

Gün be gün artan çevre sorunlarıyla baş etmeye çalışan Istrancalar, Türkiye coğrafyasında bilinen adıyla Yıldız Dağları, her mevsim ayrı güzelliğe sahip zengin bir coğrafyadır. Mevsimler olsa olsa bu eşsiz güzelliğin altını daha iyi çizmek için ufak bir makyajdır.

Gelgelelim zümrüt yeşili elbisesini kuşanmış bu coğrafya için bahar mevsimi bambaşka güzellikler barındırır. Oysa, daha dikkatle bakarsanız o elbisenin eteklerindeki detaylar sizi çok daha büyüleyecek güzelliktedir.

Istrancalar coğrafyasında orman dokusunu bütünleyen, yöre için simgesel anlam taşıyan iki unsur; şakayıklar ve orman gülleridir. Yörede kullanılan adlarıyla; kame çiçekleri ve zelenikalar

IstrancalardaKameÇiçekleri@NedretBENZET

Şakayık Şakayıkgiller familyasının tek türü olup bilimsel adı Paeonia olan bu çiçeğin çok sayıda alt türü vardır. Kuzey enlemlerde Amerika, Asya ve Avrupa coğrafyasından yayılış gösteren bu bitkinin otsu ve çalı formunda ( ağaççık ) örneklerini görebiliriz.

Kırklareli’nin rakım olarak daha yüksekçe ( bitkinin soğuklanma ihtiyacı sebebiyle ) olan Istrancalar coğrafyasındaki yerleşimlerinde şakayıklara doğal yayılışları ile rastlayabiliyorsunuz. Öyle ki bir orman altı dokusunu kırmızı bir çiçek tarlasına döndürürcesine yoğun olduğu bölgelerden gözlerinizi alamazsınız.

Kırklareli’nin Istrancalar’daki Kofçaz, Demirköy ilçeleri ve dahi onların köylerinde bu zarif çiçekler “Kame Çiçeği” adıyla dillendirilir. Doğal yayılışı ile gördüğünüz çiçekler yörede öyle sevilir ki köy evlerinin bahçelerinde yetiştirmeye çalışanların sayısı da az değildir.

Şakayıklar@NedretBENZET

Ormangülü ise Fundagiller (Ericaceae) familyasından Rhododendron cinsinin 800 kadar türünü içeren çiçekli bitkilerin ortak adıdır. Türkiye’de sarı, mor, pembe, beyaz renklerde türleri en genel hatlarıyla Karadeniz kıyılarından iç kesimlere uzanan baştan başa bir coğrafya boyunca görülebilir. Nemli orman altı iklimini seven bu bitkinin mor çiçekli formları Istrancalar’ın denizden epey içerilere sokulmuş pek çok kesiminde görülür.

Aynen şakayıklarda olduğu gibi ormangülleri de bir orman altı dokusunu, orman içi küçük vadilerin, dere yataklarının iki yanı alabildiğine mor çiçeklerle bezeyebilir.

Yörede bu çiçeklere “Zelenika” ismi verilir. Hatta ormangülü adını sorsanız size kimse cevap bile vermeyebilir. Bu isim Bulgaristan Istrancaları’ndaki yerleşimlerde de karşımıza çıkar. Hatta Bulgaristan’da bu isimde bahar şenlikleri kutlanır. Bu yönüyle zelenikaların sadece aradaki hayali sınırların ayırdığı bir coğrafyada yaşayan iki halkın ortak bir değeri olması anlaşılabilir bir durumdur.

Zelenikalar@SengülÖzcanKUMATAR

Son yıllarda bu çiçeklerin açtığı zamanlara denk düşürmek kaydıyla yöreye düzenlenen doğa yürüyüşlerinde ciddi bir artık gözlemlenmektedir.

Kame çiçekleri ( Şakayıklar ) ve zelenikaların ( Ormangülleri ) en güzel zamanı olan şu günlerde siz de kendi yol hikayenizin peşinden yola düşebilir, güzel bir hafta sonunda doğadan olabildiğince keyif alabilmek ve tazelenmek için Istrancalar’ı ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğraflar : Nedret BENZET ( Şakayıklar ), Sengül Özcan KUMATAR ( Zelenikalar )

 

Facebookmail