Istrancalar’da Yaprak Dökümü

Kış mevsiminin beyaz gelinliği ile Balkanlar’ın Trakya’ya açılan kapısını aralamaya hazırlandığı şu günlerde, içerisinde İğneada longozu gibi dünyaca ünlü bir değeri de barındıran Istranca ormanları, sonbaharın son demlerini doya doya yaşamak isteyen ziyaretçilerin akınına uğruyor.  Yaprak dökümü altında tam bir renk cümbüşüne sahne olan Trakya’nın bu masalsı ormanları, sonbahar aylarında çoğunlukla Bolu-Yedigöller rotasını tercih eden özellikle İstanbul çıkışlı tur şirketlerinin, doğa tutkunlarının gözlerini İstanbul’un hemen kıyısındaki Istrancalar’a çevirmelerine sebep oluyor.

Her mevsim Istrancalar

Türkiye’de metrekareye en fazla ağaç düşen Trakya’nın akciğerleri Istranca ormanları, son yıllarda doğada zaman geçirmek isteyenlerin çekim merkezi haline geldi. Her mevsim farklı bir yüzüyle ziyaretçilerini karşılayan bu masal ormanları, İstanbul’a yakın olmanın avantajlarını da kullanarak her geçen sene daha fazla ziyaretçiyi ağırlar oldu.

Doğaseverlerin çekim merkezi, Istrancalar © Nedret BENZET

Ekim ayından Kasım’ın ilk yarısına kadar olan bir zaman diliminde, yörede orman altı örtüde yetişen, ekonomik ve gastronomik değeri olan yöre mantarları ile gündeme gelmişti Istrancalar. Özellikle hafta sonları, yine yoğun kalabalıkları ağırladığı haberleri ile yazılı ve görsel basına, sosyal medyadaki sayfalara konu olmuştu. Istranca ormanları, bu defa kahverengiden kızıla, gümüşten kurşuni renklerin envai tonlarına uzanan bir renk cümbüşüne ev sahipliği yapmasıyla doğaseverlere ve fotoğraf tutkunlarına göz kırpıyor.

Istrancalar’da sonbaharın son demleri © Nedret BENZET

Sebep, bazen Istrancalar’ın sırtını eşsiz Longoz ormanlarına vermiş iyot kokulu sahillerinde güzel bir yaz geçirmek; bazen baharın coşkusuyla tavan yapan nefasetli geleneksel yöre lezzetlerini bu eşsiz doğanın tam da ortasında yer alan ve keşfedilmeyi bekleyen kır lokantalarında tatmak; kimi zaman bağbozumu; kimi zamansa doğa yürüyüşü, doğal hayat gözlemciliği, bisiklet, fotoğrafçılık, kamp-karavan gibi çeşitli bahanelere yaslanarak hayattan “mevsimsiz” anlar çalmak olsun… Istrancalar ziyaretçilerini bekliyor.

Fotoğraflar : Nedret BENZET

 

Facebookpinterestmail