Kanara Kanyonu İçin Sevindiren Haber

Tekirdağ’ın Saray ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve Trakya’nın kanyon özelliği gösteren az sayıdaki doğal güzellikleri arasında bulunan Kanara Kanyonu, 350 bin hektar alan ile birlikte “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescil edildi. Müjdeyi Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü paylaştı.

Son yıllarda adını olumsuz çevre haberleri ile duyduğumuz Trakya’dan bu defa çevre adına sevindiren bir haber geldi. Tekirdağ’ın Saray ilçesi yakınlarından bulunan Kanara Kanyonu’nun “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescil edildiği bilgisi Ekim ayının son günlerinde kamuoyu ile paylaşıldı.

Kanara Kanyonu © Ersin ESEN ( Wikiloc )

Konuyla ilgili Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şu şekilde :

“ İlimiz, Saray ilçesi, Galata Deresi, Güngörmez Mağarası Doğal Sit Alanı ( 3.500.602.248 m2 ), Bakanlık Makamının 21.10.2019 tarihli ve 246739 sayılı OLUR’u ile ‘Doğal Sit–Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak tescil edilmiştir.

27 Ekim 2017 tarihli ve 30223 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 2. maddesinin ( i ) bendinde yer alan ‘ Anıt ağaçlar hariç, tabiat varlıklarının ve doğal sit alanlarının tescil kararları Resmi Gazete’de yayımlanır ve Bakanlığın internet sayfasında bir ay süre ile duyurulur.’ Hükmü gereği ekteki haritada belirtilen doğal sit alanının tescili tebliğ olunur.”

Fotoğraf : Wikiloc – Ersin ESEN

Facebookpinterestmail